یکی از پروژه های پارک یزد که منشاء تحولات اساسی در استان و کشور خواهد شد، پردیس جدید پارک است. بهره برداری از پردیس جامع پارک به دلایلی چون استیجاری بودن غالب فضاهای موجود پارک، در نوبت استقرار بودن تعداد زیادی از موسسات، لزوم واگذاری زمین و مالکیت به موسسات رشد یافته و عدم امکان جذب شرکت های بزرگ فناور ملی در استان، از اهمیت بالایی برخوردار است.

با پیگیری ها و تلاش های پارک علم و فناوری یزد، 20 هکتار از 67 هکتار این اراضی آماده سازی و واگذاری آن ها به شرکت های متقاضی آغاز شده است. برای آشنایی بیشتر با نحوه واگذاری این اراضی و شرایط آن، با دکتر لیلی آقایی، کارشناس دفتر خدمات فناوری و عارضه یابی پارک و دبیر کمیته سیاست گذاری پردیس جامع گفت و گو کردیم.
آقایی در این گفت و گو با بیان اینکه در تیرماه امسال کمیته سیاست گذاری پردیس جامع پارک شامل رئیس و معاون پارک، مدیر امور عمرانی، روسای پردیس ها، مدیر روابط عمومی، مدیر طرح و برنامه و مدیر امور حقوقی پارک تشکیل شد، گفت: کار این کمیته، سیاست گذاری موارد مربوط به این پردیس بر اساس مواردی مثل آیین نامه ها، روش های اجرایی و دستورالعمل های لازم است.
وی با اشاره به اعلام فراخوان پذیرش شرکت های جدید در زمین های پردیس جامع گفت: طبق اعلام پارک یزد، کلیه شرکت های پسارشدی مستقر در پارکها، شرکت های دانش بنیان دارای تاییدیه پسارشد، شرکت های خدمات مهندسی و تولید فناوری، واحدهای تحقیق و توسعه صنایع و سازمان های دولتی و شرکتهای خصوصی و غیر خصوصی، واحدهای تحقیقات فناوری دارای مجوز از وزارت خانه های ذیربط، مراکز توسعه فناوری، شتاب دهنده ها و مراکز رشد خصوصی می توانند در این فراخوان شرکت کنند.
آقایی افزود: بعد از اعلام فراخوان، حدود شصت شرکت درخواست دادند که از بین آنها ۲۰ شرکت شرایط اولیه را دارند. در حال حاضر پذیرش۳ شرکت قطعی شده و قطعاتشان مشخص شد. ۱۰ شرکت نیز در فراخوان سال گذشته پذیرش شده و قطعات آنها مشخص شده است.
دبیر کمیته سیاست گذاری پردیس جامع، با اشاره به مصوبات پارک یزد در زمینه شرایط اولیه پذیرش در این اراضی گفت: طبق مصوبه پارک یزد شرکت های متقاضی باید متوسط فروششان در دو سال اخیر حداقل پانصد میلیون تومان و سرمایه ثبتی آنها حداقل ۱۰۰ میلیون باشد. همچنین این شرکت ها باید حداقل ۵ نیروی تمام وقت داشته باشند.
آقایی تصریح کرد: شرکتهای متقاضی بر اساس سه شرط اولیه فوق غربال شده و پرونده آن ها برای ارزیابی فنی و مالی به کارگزاران ارزیابی پارک ارجاع داده می شود.
وی ادامه داد: فرمت این ارزیابی توسط پارک مشخص و به کارگزار داده شده و تمام شرکت‌های متقاضی باید این ارزیابی را انجام داده و گزارش آن را در اختیار کمیته پذیرش قرار دهند تا این کمیته بر اساس گزارش و ارائه شرکت و عوامل دیگر، در مورد پذیرش شرکت تصمیم گیری کند.
دبیر کمیته سیاست گذاری پردیس جامع گفت: قراردادهای این ۱۳ شرکت نخست امضا شده و آن ها باید طبق ضوابط ساخت پارک که در هنگام انعقاد قرار داد به آن ها ابلاغ می شود، ساخت و ساز خود را انجام دهند.
وی با بیان اینکه اقدامات زیرساختی مثل تامین آب و برق و گاز توسط واحد عمرانی پارک انجام شده و شرکت های پذیرفته شده هزینه‌های مربوط به زیرساخت را بعدا پرداخت می کنند، گفت: نحوه پرداخت هزینه زمین ها به این صورت است که در ابتدای قرارداد باید ۱۵ درصد مبلغ را پرداخت نموده و مبلغ باقی مانده در قالب سه فقره چک در سه سال متوالی پرداخت شود.
آقایی تصریح کرد: برای اولین قطعه زمین، چنانچه شرکت ها طبق برنامه زمان بندی پارک که از زمان انعقاد قرارداد محاسبه می شود، عمل کنند، حدود ۵۰ درصد تخفیف داده می شود.

دبیر کمیته سیاست گذاری پردیس جامع، یکی از امکانات فراهم شده توسط پارک یزد برای شرکت های متقاضی پذیرش را امکان فریز کردن قطعات زمین ها دانست و گفت: برخی از شرکت‌ها در راستای برنامه های توسعه ای خود می خواهند علاوه بر زمین دریافتی، یک قطعه زمین دیگر را رزرو یا به اصطلاح فریز کنند که پارک یزد این امکان را در مدت زمان محدود برای آن ها فراهم کرده است.
آقایی افزود: طبق مصوبات این کمیته، اگر شرکتی بخواهد زمینی‌ برای او فریز شود باید ابتدا طرح و برنامه خود را اعلام نماید و پس از تاییدیه کمیته پذیرش پارک، اگر برنامه اعلامی خود را طی سه سال انجام داده و کار خود را توسعه دهد، زمین از فریزر خارج شده و به شرکت واگذار می شود و در غیر این صورت زمین به شرکت دیگری واگذار می شود.