مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بازدید از پارک علم و فناوری یزد:

خسرو پیری، مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری 9 اردیبهشت 95 ضمن بازدید از پارک علم و فناوری یزد در جلسه شورای مدیران این پارک، حضور یافت.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، در این جلسه که با حضور مدیران و معاونین پارک یزد و اعضای شورای سیاستگذاری این پارک برگزار شد، ابتدا مدیر روابط عمومی پارک علم فناوری یزد گزارشی از عملکرد پارک در سال 1394 را ارائه کرد. سپس داریوش پورسراجیان، رئیس پارک علم و فناوری یزد، ضمن خیر مقدم به میهمانان، از ایجاد چند نمونه از مراکز توسعه فناوری در این پارک خبر داد و گفت: پارک ها می توانند با اتکا به شرکت های فناور خود و شرایط و اقتضائات منطقه ای، توسعه فناوری را در حوزه هایی که اولویت یا ضرورت منطقه است، تسریع نمایند. وی مرکز توسعه فناوری آب را با توجه به حاد بودن مسئله آب در استان و نیز مرکز توسعه فناوری سرامیک را با توجه به تولید نیمی از کاشی و سرامیک کشور در یزد از جمله این مراکز خواند و گفت: مدل مدیریتی و ساختاری این مراکز می تواند با توجه به شرایط هر حوزه کاملا متفاوت باشد.

وی همچنین به نهادهای فرهنگ ساز در پارک اشاره کرد و اظهار داشت: بسیاری از شرکت هایی که در مراکز رشد و مراکز چند مستاجره عملکرد قابل قبولی داشته اند و امروز از موفق ترین شرکت های پارک به شمار می روند توسط کسانی شکل گرفته که قبلا در مراکزی مانند پارک علمی کودکان و نوجوانان و مرکز نوآوری پارک دوره هایی را گذرانده اند.

محمد صالح اولیا، رئیس دانشگاه یزد و عضو شورای سیاستگذاری پارک یزد از آمادگی این دانشگاه برای استقرار شرکت های فناور در اراضی آماده دانشگاه خبر داد و گفت: استقرار شرکت های فناور خصوصا شرکت هایی که با محوریت اساتید دانشگاه ایجاد می شوند در دل دانشگاه و با مدیریت پارک می تواند مدلی برای همکاری تنگاتنگ پارک و دانشگاه در کشور باشد.

خسرو پیری نیز در این جلسه با بیان اینکه پارک یزد یکی از پارک های با سابقه در کشور است که در آن فکر جریان دارد، گفت: پارک ها باید در جوار دانشگاه ها رشد کرده و همکاری این دو نهاد دوسویه و مستمر باشد.

وی افزود: باید برای همکاری این دو نهاد مدل سازی صورت گیرد تا عملکردشان موازی هم نباشد.

پیری با تاکید براینکه انتقال تکنولوژی باید از طریق دانشگاه ها و با واسطه پارک های علم و فناری صورت گیرد، ابراز امیدواری کرد: پارک علم و فناوری یزد و دانشگاه یزد بتوانند همکاری های گسترده ای را با یکدیگر داشته باشند.

همچنین بعد از اتمام جلسه، مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از شرکت های کولاک گستر، نیرو پارس، صافات انرژی در مرکز فناوری اقبال و شرکت فناوران رباتیک در مرکز رشد ICT پارک یزد که در حوزه صادرات فناوری در سال گذشته موفقیت هایی را داشته اند بازدید کرد و از نزدیک در جریان فعالیت های این شرکت ها قرار گرفت.