همایش مسئولین دبیرخانه های استانی هشتمین دوره مسابقات ملی ابتکارات و نوآوری دانش آموزی 28 مهر سال جاری با حضور نایینی، رئیس گروه مامور پژوهش سراهای دانش آموزی وزارت آموزش و پرورش، احمدرضا فقیه خراسانی، معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری یزد و دبیر مسابقات، شیرزاد، مدیرکل اداره کل آموزش و پرورش استان یزد، روسای ادارات تکنولوژی و مدیران پژوهش سراهای مرجع استان های کشور در یزد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، احمدرضا فقیه خراسانی، معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری یزد و دبیر مسابقات، در این نشست با بیان اینکه تاکنون 6 دروه از این مسابقات به صورت استانی و یک دوره به صورت ملی برگزار شده است، گفت: تجربه موفق 7 دوره برگزاری مسابقات ابتکارات و نوآوری دانش آموزی ما را بر آن داشت تا هشتمین دوره را نیز طبق تفاهم نامه منعقده با وزارت آموزش و پرورش به صورت ملی در یزد برگزار کنیم.

وی رسالت پارک های علم و فناوری را حمایت از شرکت های فناور عنوان کرد و گفت: مسابقات ابتکارات و نوآوری دانش آموزی مانند سرمایه گذاری روی کودکان و نوجوانان برای تشکیل شرکت های فناور در آینده است.

فقیه خراسانی اطلاع رسانی به مدارس و جذب دانش آموزان مستعد برای حضور در این مسابقات را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: هدف از برگزاری این همایش نیز آشنایی مسئولین دبیرخانه های استانی و پژوهش سراهای کشور با این مسابقات و اطلاع رسانی آن ها به دانش آموزان سراسر کشور است.

دبیر هشتمین دوره مسابقات ابتکارات و نوآوری دانش آموزی با بیان اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت خود را از این دوره از مسابقات اعلام نموده است، گفت: کمیسیون ملی یونسکو، امسال نیز به نفرات برتر مسابقات لوح تقدیر اعطا خواهد کرد.

فقیه خراسانی با اشاره به حمایت دانشگاه UPM مالزی از این مسابقات، گفت: دانشگاه UPM یکی از دانشگاه های بزرگ و صاحب نام در جهان است که در جریان سفر به مالزی و بازدید از مراکز فناوری این دانشگاه تفاهم نامه ای در زمینه حمایت از مسابقات ابتکارات و نوآوری دانش آموزی امضا شد.

نایینی، رئیس گروه مامور پژوهش سراهای دانش آموزی وزارت آموزش و پرورش نیز در این همایش ضمن قدردانی از پارک علم و فناوری یزد برای برگزاری مسابقات، گفت: در خصوص اطلاع رسانی مسابقات ابتکار عملی که امسال به خرج دادیم این بوده که با توجه به پتانسیل های پژوهش سراها در راهبری و هدایت، از استان ها خواستیم یکی از پژوهش سراهای استان را به تشخیص خود به عنوان پژوهش سرای مرجع معرفی کنند تا در کنار روسای ادارات تکنولوژی و آموزشی، مدیران این پژوهش سراهای مرجع حضور داشته باشند.

نائینی با اشاره به اینکه پژوهش سراها به اندازه ظرفیت خود پیگیر مسابقات ابتکارات و نوآوری دانش آموزی هستند، گفت: با توجه به پراکندگی حوزه های عملکردی پژوهش سراها این مسابقات فرصت مناسبی برای تجربه حضور در حوزه های مختلف به صورت متمرکز است.

وی با تاکید بر مساله اطلاع رسانی مسابقات به مدارس، گفت: متاسفانه ظرفیت های آموزش و پرورش برای اطلاع رسانی بسیار پایین است و کار مسئولین پژوهش سراها بسیار دشوار است.

نائینی تصریح کرد: سعی کردیم برای اطلاع رسانی از ظرفیت های فضای مجازی و همچنین سایت وزارت آموزش و پرورش، معاونت و پژوهش سراهای دانش آموزی استفاده کنیم تا این مسابقات تنها مختص دانش آموزان شهرهای بزرگ نباشد.

وی ابراز امیدواری کرد : با برگزاری این همایش و آشنایی مسئولین استانی با قوانین و مقررات این دوره از مسابقات شاهد اطلاع رسانی و حضور پرشور دانش آموزان مستعد در این دوره از مسابقات باشیم.

وی با بیان اینکه این مسابقات ظرفیت بسیار خوبی برای دانش آموزان است، گفت: انصافا هزینه ثبت نام در این مسابقات پایین تر از هزینه هایی است که برای آن شده است .

محمود زارع، معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان یزد نیز در این همایش با بیان اینکه هدف از برگزاری این مسابقات، راه اندازی نهضت خلاقیت و ایده پردازی در بین دانش آموزان است، گفت: امیدواریم با برنامه ریزی مناسب و حمایت مسئولین دبیرخانه های استانی سراسر کشور مسابقات با شور بیشتری برگزار شود.

گفتنی است، پارک علم و فناوری یزد هشتمین دوره مسابقات ملی ابتکارات و نوآوری دانش آموزی را 4 و 5 آذر ماه در محل دانشگاه یزد برگزار خواهد کرد.