مراسم اختتامیه هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار 28 آذر 95 با حضور وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، محمد حسین امید، معاون اداری، مالی و مدیریت منابع و رئیس کمیته خیّرین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و جمعی از روسای پارک های علم و فناوری کشور در سالن همایش های نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد در این مراسم ابتدا متقی طلب، دبیر این نمایشگاه گزارشی از روند برگزاری آن ارائه داد سپس محمد حسین امید، معاون اداری، مالی و مدیریت منابع و رئیس کمیته خیّرین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به ایراد سخنرانی پرداخت .
وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم نیز با بیان اینکه امروزه مهمترین ملاک ارزشیابی فعالیت های پژوهشی محققان ، میزان اثرگذاری این پژوهش ها در اقتصاد ملی و تولید محصول فناورانه است، گفت:
در سالهای اخیر ملاک ارزشگذاری فعالیت های پژوهشی محققان از میزان مقالات علمی و انتشار مقالات علمی برجسته و با ارجاع بالا به نقش محققان در تبدیل ایده نوآورانه به یک محصول فناورانه تغییر یافته است و برگزاری نمایشگاه پژوهش ، فناوری و فن بازار در ایجاد این فرهنگ موثر عمل کرده است.
وی افزود: مقیاس قابلیت تبدیل پژوهش به محصول تجاری به یک مقیاس مهم تبدیل شده است و کسب درجات بالا برای ایده های یک محقق در این مقیاس ارزش بزرگی برای پژوهشگر به شمار می رود.
رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری تصریح کرد: برگزاری نمایشگاه پژوهش ، فناوری و فن بازار توانسته است تمام ارکان تبدیل ایده به محصول یعنی ایده های نو ، مراکز علمی ، سرمایه گذاران و کارگزاران تجاری را به هم پیوند دهد و یک اکوسیستم کامل تجاری سازی را ایجاد کند.
احمدی با اشاره به نقش خیّرین آموزش عالی در توسعه نظام آموزش عالی کشور و قدردانی از حامیان پژوهش و فناوری و خیّرین آموزش عالی گفت: حوزه آموزش عالی برای توسعه بیشتر نیازمند استفاده از مشارکت های عمومی در کنار حمایت های دولت است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم به عرضه نیازهای صنایع کشور در هفدهمین نمایشگاه پژوهش ، فناوری و فن بازار اشاره کرد و گفت: باید دستگاه های اجرایی و مراکز تولید به طور مستمر نیازهای خودرا در بخش پژوهش اعللام و اطلاع رسانی کنند تا دانشگاه ها و مراکز علمی با پاسخگویی به این نیازها در اقتصاد کشور موثر باشند.
گفتنی است در هفدهمین نمایشگاه پژوهش ، فناوری و فن بازار 84 دانشگاه،36 پژوهشگاه، 30پارک علم و فناوری،6 مرکز رشد و 82 موسسه دولتی وخصوصی شامل مراکز خدماتی و صنعتی، جدیدترین دستاوردهای پژوهشی و فناوری خود را در هفت سالن و در فضایی به مساحت 11000مترمربع در نمایشگاه بین المللی تهران به نمایش گذاشتند