جلسه شورای هماهنگی فن بازار منطقه ای یزد روز سه شنبه چهارم شهریور 98، با حضور داریوش پور سراجیان، رئیس پارک علم و فناوری یزد، احمدرضا فقیه خراسانی، معاون فناوری و نوآوری پارک و مدیر فن بازار منطقه ای یزد، میلاد صدرخانلو، رئیس مرکز فن بازار ملی ایران، غضنفر میرجلیلی، نایب رییس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی استان، محمد سپهر، مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان یزد، تقی فرهنگ نیا، مدیر پردیس علوم انسانی و هنر پارک یزد و عباس باقی، مدیر پردیس زیست فناوری و سیستم های پیشرفته صنعتی پارک یزد در سالن جلسات اتاق بازرگانی استان یزد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، داریوش پورسراجیان، رئیس پارک علم و فناوری یزد در این جلسه ضمن تشکر ویژه از اعتماد مجموعه فن بازار ملی به پارک علم و فناوری یزد، گفت: به نظر می رسد نتیجه این اعتماد مثبت بوده است.
وی با بیان اینکه اخیرا جلساتی در قالب فرهنگ نوآوری در حال برگزاری است، گفت: نگاه کردن به جریان توسعه ی فناوری و نوآوری از منظر تفاوت های فرهنگی بسیار مهم است.
احمدرضا فقیه خراسانی نیز در ادامه با اشاره به اینکه این جلسه هفتمین جلسه ی شورای فن بازار منطقه ای یزد در طول سه سال گذشته است، گفت: از سه سال گذشته که فعالیت خود را به عنوان متولی فن بازار شروع کردیم راه زیادی آمده ایم و هنوز راه بسیاری در پیش رو داریم تا به حالت آرمانی برسیم.
وی افزود: سعی کرده ایم به نمایندگی از فن بازار ملی، امور فن بازار را نه فقط برای شرکت های پارک بلکه برای تمام استان انجام دهیم.
فقیه خراسانی با بیان اینکه یزد اولین استانی است که پارک علم و فناوری متولی فن بازار آن شده است، گفت: یکی از تجربیات موفقی که در این زمینه برای ما رقم خورده ارتباط خوب و نزدیک با اتاق بازرگانی استان است.
مدیر فن بازار منطقه ای استان یزد برگزاری فستیوال کاشی و سرامیک در یزد را یکی از فعالیت های موفق فن بازار یزد دانست و گفت: امروز پس از دو سال تلاش این فستیوال برگزار و به عقد چهار تفاهم نامه منجر شد.
غضنفر میرجلیلی، نایب رییس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی استان یزد نیز تشکیل کمیسیون سرمایه گذاری نوآورانه را ابتکار اتاق بازرگانی یزد عنوان و تصریح کرد: این کمیسیون بازویی برای فن بازار است و فن بازار زمانی به نتیجه می رسد که به عقد قرارداد و ادامه ی کار منجر شود که خوشبختانه امروز این اتفاق افتاده است.
وی افزود: ما این کمیسیون را در دوره ی جدید تاسیس کردیم و سه جلسه در این رابطه تشکیل شده است و امیدواریم تداوم پیدا کند و می توانیم حلقه ی اتصالی بین صنعتگر و نوآور باشیم.
میرجلیلی با اشاره به قراردادهای منعقد شده در فستیوال نوآوری های کاشی و سرامیک، ابراز امیدواری کرد: تفاهم نامه های امضا شده باعث تولید ثروت شود و این تولید ثروت را مردم ببینند و متقاضیان آن بیشتر شود.
میلاد صدرخانلو، رئیس مرکز فن بازار ملی ایران، فلسفه ی اصلی شبکه ی فن بازار را کار تیمی دانست و گفت: استان ها و فن بازارها باید با هم کار تیمی داشته باشند تا به هدف مورد نظر و مطلوب برسیم.
وی افزود: صندوق نواوری و شکوفایی خط اعتباری 40 میلیارد تومانی را برای فن بازار در مبحث لیزینگ در نظر گرفته و متاسفانه تا کنون حتی 10 درخواست لیزینگ نداشته ایم این در حالی است که امروزه خریداران فناوری لیزینگ بر خلاف گذشته حتی می توانند دولتی باشند و شرکت های دانش بنیان و فناور می توانند از لیزینگ استفاده کنند.
صدرخانلو با بیان اینکه در بحث صادرات فناوری از ابتدای سال 98 فعال شدیم، افزود: به خاطر این موضوع مرکز توسعه ی تجارت فناوری در پارک پردیس ایجاد شده و قرار است شبکه ی فن بازار را تحت پوشش خود قرار داده و به کشور های همسایه صادرات فناوری داشته باشد.
رئیس مرکز فن بازار ملی ایران از وجود دبیرخانه ی تبادل فناوری در فن بازار خبر داد و گفت: ایران، ترکیه، پاکستان، نیجریه، مصر، اندونزی، مالزی و بنگلادش از کشور های این گروه هستند که مسئولیت دبیرخانه آن با ایران است و قرار است طی دهم الی دوازدهم آذر ماه سال جاری نشست سرمایه گذاری تکنولوژی را در تهران برگزار کنیم.
در ادامه جلسه علومی، مدیرعامل شرکت سورنا (کارگزار فن بازار منطقه ای یزد)، گزارشی از فعالیت های این فن بازار در طول فعالیت خود ارائه داد و گفت: تاکنون 49 جلسه مشاوره تامین مالی به 33 شرکت فناور، استارتاپ، مخترع و…. ارائه شده است.
وی افزود: این جلسات شامل جلسه مشاوره تایید صلاحیت دانش بنیان و اخذ حمایت ها برای 27 شرکت، جلسه مشاوره در حوزه توسعه بازار به 18 شرکت فناور، استارتاپ، مخترع و جلسه مشاوره در حوزه مدیریت فناوری به 11 شرکت بوده است.

علومی جمع آوری بانک اطلاعاتی بیش از 600 عنوان نیاز فناوری صنعتی استان، عقد 2 قرارداد عارضه یابی با رویکرد توسعه فناوری با 2 واحد صنعتی کوچک با حمایت شرکت شهرک های صنعتی یزد و برگزاری 28 رویداد ترویجی نوآوری و فناوری را از دیگر فعالیت های فن بازار منطقه ای استان یزد برشمرد.