علی اکبر قیومی، مدیر مرکز توسعه فناوری آب:

نخستین نمایشگاه دستاوردهای موسسات فناور پارک علم وفناوری یزد در حوزه آب، 11 و 12 خرداد توسط مرکز توسعه فناوری آب (وابسته به پارک علم و فناوری یزد) در پارک برگزار شد. به همین بهانه با علی اکبر قیومی، مدیر مرکز توسعه فناوری آب گفتگویی انجام دادیم که با هم می خوانیم:

1- لطفا اطلاعاتی در مورد این نمایشگاه بفرمایید؟

با توجه به اینکه در مجموعه پارک علم و فناوری یزد بیش از 20 موسسه به طور مستقیم در حوزه های مرتبط با آب فعالیت دارند، در این نمایشگاه دستاوردهای 12 شرکت منتخب در این حوزه معرفی شد.که البته به دلیل اینکه این نمایشگاه نخستین نمایشگاه داخلی و تخصصی در بخش آب محسوب می‌شد، معیار ما در انتخاب این موسسات، طرح های جدید، فناورانه و کاملاً بومی بوده است.

2- هدف از برگزاری این نمایشگاه چه بوده است؟

به طور طبیعی اساسی ترین هدف مرکز توسعه فناوری آب از برپایی این نمایشگاه، کمک به موسسات فناور فعال به منظورگسترش بازار آن ها بوده و زمینه‌سازی برای آشنایی هر چه بیشتر مسئولان، متخصصان و فعالان حوزه آب با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در موسسات فناور و همچنین معرفی فعالیت‌های مرکز توسعه فناوری آب نیز از دیگر اهداف برگزاری این نمایشگاه محسوب می‌شود. از سوی دیگر مرکز توسعه فناوری آب هدف کلی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و فعالیت اقتصادی در بخش آب را دنبال می‌کند که برپایی این نمایشگاه نیز در همین راستا صورت گرفت.

3- شرکت های حاضر در این نمایشگاه در چه زمینه هایی فعالیت داشتند؟

همانطور که اشاره شد در این نمایشگاه 12 موسسه فناور برای ارائه محصولات خود انتخاب شدند که در زمینه‌هایی همچون طراحی و قطعه سازی، هوشمندسازی، آبیاری مدرن، تصفیه آب و پساب، مدیریت منابع، پژوهش‌گری و بهینه‌سازی مصرف فعالیت داشتند.

4- بازدید کنندگان این نمایشگاه چه کسانی بودند؟

با توجه به نوع نمایشگاه و زمینه‌های تخصصی مرتبط با آن از صاحبان صنایع، متخصصان و مدیران دولتی برای بازدید از این نمایشگاه دعوت به عمل آمد که خوشبختانه با مساعدت نزدیک دفتر معاونت امور عمرانی استانداری یزد، شاهد استقبال خوبی از سوی بازدیدکنندگان تخصصی و حرفه‌ای از این نمایشگاه بوده‌ایم. در آئین افتتاحیه حضور مدیران آب منطقه‌ای، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، محیط زیست، منابع طبیعی، اقتصاد و دارایی و برخی دیگر از مدیران و فرمانداران استان را شاهد بودیم و در مجموع سطح بازدیدکنندگان و حجم استقبال از این نمایشگاه مطلوب و امیدوارکننده بود و و غرفه داران نیز از این موضوع رضایت نسبی داشتند.

5- حامیان اصلی برگزاری این نمایشگاه چه کسانی بودند؟

مسئولیت اصلی برپایی این نمایشگاه و تأمین مالی این طرح، دعوت از مدعوین و دیگر امور اجرایی و پشتیبانی به عهده پارک علم و فناوری یزد بوده است. اما با مساعدت مدیران سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد، شرکت سهامی آب منطقه‌ای و نیز معاونت امور عمرانی استانداری یزد از حمایت معنوی این سازمان‌ها نیز در برگزاری نمایشگاه برخوردار شدیم.

6- دستاوردهای برگزاری این نمایشگاه را چطور ارزیابی می کنید؟

برگزاری نمایشگاهی تخصصی و آن هم برای نخستین بار، به طور طبیعی با بیم و امیدهایی همراه است. خوشبختانه برگزاری این نمایشگاه، پارک علم و فناوری و همچنین موسسات مستقر را برای حرکت پرشتاب تر در این مسیر مصمم‌ ساخته است. به نظر می رسد بزرگترین دستاورد این نمایشگاه، نشاط، نیرو و امیدی است که در مجموعه ایجاد شده است. البته برخی از موسسات، مذاکرات خوبی برای عقد قرارداد با دستگاه های اجرایی دولتی داشته و تفاهنامه‌های همکاری میان برخی از آن ها با مشتریان به امضا رسید.

علاوه بر این صندوق پژوهش و فناوری استان یکی از اولویت‌های خود را حمایت از موسسات مرتبط با آب اعلام نموده و پرداخت بخشی از سود بانکی این موسسات توسط دولت در قالب ضوابط موجود بر عهده گرفته شده که هدیه خوب و بزرگی به شرکت ها محسوب می‌شود.

7- درپایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید.

به نظر می رسد برگزاری این نمایشگاه تجربه موفقی بود و مهمتر از همه موسسات حاضر در آن نیز امیدوارتر از گذشته شدند. امیدوارم مرکز توسعه فناوری آب بتواند در ادامه مسیر گذشته در جهت کمک به توسعه موسسات از سویی و فرهنگ‌سازی و تولید محتوا در حوزه آب از سوی دیگر،گام هایی بلند و بزرگتر بردارد. لازم می‌دانم از همه مدیران پارک، مسولان و متولیان استان و نیز موسسات شرکت کننده در نمایشگاه نیز تشکر کنم.

  • ۱۷ خرداد, ۱۳۹۵