نشست «آشنایی شرکت های دانش بنیان از چگونگی و نحوه اخذ تسهیلات حمایتی در زمینه توسعه بازار و صادرات»، چهارشنبه 23 آبان 97 با حضور حافظی، معاون دفتر توسعه کسب و کار بین المللی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمد قویدل، مشاور ارتباطات و مدیر روابط بین الملل پارک علم و فناوری یزد، نورسته، معاون اداره کل صادرات کالا از مدیریت اعتبارات بانک توسعه صادرات ایران، غفوری منش، رئیس شعبه یزد بانک توسعه صادرات ایران و محمد سپهر، مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری یزد و جمعی از مدیران عامل شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک،در سالن کنفرانس مرکز فناوری اقبال برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، در ابتدای این نشست محمد قویدل، مشاور ارتباطات و مدیر روابط بین الملل پارک، ضمن خوشامدگویی و معرفی مهمانان نشست، از فن بازار منطقه ای استان یزد به عنوان متولی برگزاری این نشست تشکر کرد.
در ادامه، حافظی با بیان اینکه شرکت های کوچک نقش مهمی در صادرات کشورها ایفا می کنند، گفت: 34 درصد صادرات اتحادیه اروپا و بیش از 30 درصد صادرات کشورهای جنوب شرقی آسیا توسط شرکت های کوچک انجام می شود.
وی افزود: متاسفانه عدم اعتماد به نفس، نداشتن اطلاعات کافی در زمینه بازار هدف، بالا دانستن هزینه های بازاریابی بین المللی و نبود ساختار سازمانی مناسب در شرکت ها، از جمله دلایلی است که در کشور ما شرکت های کوچک اقدام به صادرات نمی کنند.
معاون دفتر توسعه کسب و کار بین المللی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به مهم ترین ظرفیت های لازم برای بین المللی شدن شرکت ها، گفت: توانایی شناسایی فرصت های تجاری، شایستگی های مدیریتی و عملیاتی و انعطاف پذیری جهت انطباق با نیاز بازار هدف، از جمله این ظرفیت ها است.
وی کیفیت بالا و قیمت رقابتی و تحویل به موقع محصول، اخذ گواهینامه های بین المللی و استانداردها و داشتن ساختار مدیریتی را به عنوان مهمترین پارامترهای ورود به کسب و کار بین المللی برشمرد و افزود: برای ورود به بازار هدف باید ابتدا بازار هدف صادرات را شناسایی نموده و سپس با تدوین استراتژی و شبکه سازی کار را ادامه داد.
حافظی با اشاره به حمایت های کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری که در سال 93 تاسیس شده است، گفت: ایجاد ابزارهای تبلیغاتی، حمایت از ثبت علائم تجاری و اخذ مجوزها، حمایت از مطالعات و تحقیقات بازار، حمایت از اخذ استانداردهای بین المللی، مشاوره و آموزش، حمایت از حضور در نمایشگاه های خارجی و … از جمله این حمایت ها است.
در ادامه نشست، نورسته، معاون اداره کل صادرات کالا از مدیریت اعتبارات بانک توسعه صادرات ایران ضمن ابراز خرسندی از فعالیت های شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری یزد، گفت: امیدوارم بانک توسعه صادرات ایران هم بتواند نقش موثری در موفقیت این شرکت ها ایفا کند.
وی با بیان اینکه این بانک در حمایت از شرکت های دانش بنیان پیشرو بوده و منابع خاصی جهت ارائه خدمات به این شرکت ها دارد، گفت: از جمله تسهیلات ارائه شده توسط این بانک می توان به تسهیلات جهت سرمایه گذاری در داخل و خارج از کشور با هدف صدور کالا و خدمات و سرمایه گذاری در زمینه احداث و توسعه در داخل کشور اشاره کرد.
وی افزود: البته بانک های دیگری نیز جهت ارائه خدمات به شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته شده اند.
غفوری منش، مدیر شعب یزد بانک توسعه صادرات ایران در یزد نیز با اشاره به معافیت شرکت های دانش بنیان از پرداخت کارمزد تسهیلات، گفت: نرخ سود این تسهیلات 12 درصد بوده و شرکت های دانش بنیان یزدی برای اخذ این تسهیلات باید از معاونت علمی فناوری و صندوق پژوهش و فناوری تاییدیه بگیرند.
وی افزود: اولویت ارائه تسهیلات برای شرکت های دانش بنیانی است که دارای ظرفیت صادرات هستند.
گفتنی است، در پایان نیز محمد سپهر، مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری یزد، ضمن معرفی این صندوق پژوهش و فناوری استان، توضیحاتی در زمینه معرفی خدمات این صندوق در حوزه توسعه بازار، لیزینگ، ضمانت نامه و …. ارائه نموده و سخنرانان به سوالات مدیران عامل شرکت ها پاسخ دادند.