نشست مسوولین پارک یزد با تعدادی از مدیران عامل شرکت های مستقر در پارک، با هدف معرفی پهنه اقبال در سالن جلسات مرکز فناوری اقبال برگزار شد.
محمدمهدی لطفی، رئیس پارک علم و فناوری یزد در این نشست با بیان اینکه موضوع پهنه اقبال چند سالی است از جانب پارک یزد پیگیری می شود، گفت: خوشبختانه مجوز اصولی این پهنه از شورای عالی عتف گرفته شده و باید تلاش کنیم تا این مجوز قطعی شود.
وی افزود: همچنین مجوز برخورداری واحدهای فناور مستقر در این پهنه از مزایای حضور در پارک نیز چند روز گذشته صادر شده است.
لطفی از حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از این طرح خبر داد وگفت: حمایت معاونت با محوریت بخش خصوصی و در قالب های مختلف از جمله تسهیلات خرید و رهن ساختمان، مرمت و بازسازی انجام می شود.
وی با اشاره به تفاهم نامه پهنه اقبال که در افتتاحیه هفته پژوهش امسال به امضای مسوولین استان از جمله استاندار، رئیس شورای شهر، شهردار، مدیرکل میراث فرهنگی، مدیر کل راه و شهرسازی استان و رئیس پارک علم و فناوری یزد رسید، گفت: قرار شد همه مسوولین تلاش کنند تا این پهنه محقق شود که البته لازمه آن بازنگری در طرح تفصیلی شهر یزد با کمک پارک علم و فناوری یزد است.
لطفی افزود: هدف اصلی از برگزاری این جلسه این است که بدانیم شرکت ها به عنوان بخش خصوصی برای استقرار در این ناحیه چه خواسته هایی از پارک و مسوولین شهری دارند و همچنین مزیت ها، تسهیلات و حمایت های ناحیه را به اطلاع شما برسانیم.
شکوهی، معاون فناوری و نوآوری پارک نیز با بیان اینکه کمبود فضای فیزیکی پارک و افزایش تقاضا برای استقرار در آن موجب شد به سمت خروج از پارک و استقرار در پهنه برویم، گفت: با توجه به اینکه اولین پهنه علم و فناوری مصوب کشور قرار است در یزد ایجاد شود، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای اجرای این اکوسیستم حمایت های خوبی را در نظر گرفته است.
وی با تاکید بر لزوم استفاده شرکت ها از این فرصت، گفت: در حال حاضر اطلاع رسانی لازم به شرکت ها انجام می شود تا هر چه سریعتر برای خرید یا رهن زمین های این پهنه اقدام کنند.
در ادامه حسین رحیمی، مدیر امور عمرانی پارک ضمن ارائه توضیحاتی در زمینه پهنه اقبال، گفت: این طرح در سه فاز کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت اجرا خواهد شد.
وی افزود: فاز اول به مساحت ۴۰ هکتار، فاز دوم به وسعت ۱۱۰ هکتار و فاز سوم ۳۴۵ هکتار خواهد بود.
رحیمی تصریح کرد: به غیر از مرکز اقبال که هسته این پهنه به شمار می رود، مرکز توسعه فناوری های نوین معدنی، مرکز رشد علوم انسانی و هنر، صندوق پژوهش و فناوری استان یزد، مرکز رشد علوم پزشکی و بخشی از مراکز آموزشی، و ساختمان باغ ملی دانشگاه یزد در پهنه مستقر هستند.
در این جلسه موارد زیر از سوی شرکت ها مطرح شد:
– لزوم توجه به پتانسیل گردشگری استان به عنوان یکی از پتانسیل های مهم استان در این پهنه
– طولانی کردن زمان بازپرداخت تسهیلات خرید یا رهن فضاها
– در نظر گرفتن اجاره به شرط تملیک برای شرکت هایی که توانایی خرید ندارند
– تعیین تکلیف مشکلات موجود در پارک مانند بیمه و مالیات.