نشست صمیمانه فناوران و مدیران شرکت های دانش بنیان و نوآفرین با محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور، روز شنبه 18 آبان 98 با حضور اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان ایران در مجلس شورای اسلامی، مهدی کشمیری، مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت عتف، محمد علی طالبی، استاندار یزد، اکرم فداکار، معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری، علی وحدت، رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی کشور، محمدمهدی لطفی، رئیس پارک علم و فناوری یزد، قاسم برید لقمانی، رئیس دانشگاه یزد، جمال الدین عزیزی، شهردار یزد و جمعی از مسئولین استانی در مرکز فناوری اقبال برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، اسفندیار اختیاری در این نشست با انتقاد از اجرایی نشدن قانون شرکت های دانش بنیان در بخش هایی از بدنه دولت، گفت: این قانون در سال 88 به تصویب رسید و نوشتن آیین نامه ی داخلی آن 4 سال به طول انجامید.
وی افزود: صندوق نوآوری و شکوفایی نیز بر اساس بندی از این قانون شکل گرفت اما همچنان بخش زیادی از بدنه ی دولت به موضوع شرکت های دانش بنیان و شرکت های فناور اعتقاد ندارند.
اختیاری با بیان اینکه بندی از برنامه ی سوم توسعه وجود داشت که پارک های علم و فناوری را مانند مناطق آزاد می دانست و توانستیم با این بند معافیت شرکت های فناور پارک را از پرداخت مالیات بگیریم، گفت: متاسفانه بلافاصله بعد از تبدیل این بند به قانون، وزیر امور اقتصاد در این رابطه به مشکل برخورد و شرط کرد که شرکت ها در صورتی معاف از مالیات خواهند بود که بین خودشان معامله کنند
وی تصریح کرد: این قانون 13 ماده بیشتر ندارد و پیچیده نیست، شرکت های دانش بنیان باید از پرداخت مالیات معاف باشند و دلیلی ندارد که شورای عالی مالیات تشکیل و معافیت یا عدم معافیت این شرکت ها را تعیین کند.
اختیاری خطاب به واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور،گفت: من از شما خواهشمندم این قانون را پیاده کنید و به اجرای آن دستور دهید.
وی در ادامه با اشاره به مشکلاتی در زمینه واگذاری زمین طرح جامع پارک علم و فناوری یزد، گفت: وزارت مسکن قصد واگذاری زمین به وزارت علوم را داشت اما سنگ اندازی هایی اتفاق افتاد که این امر رخ ندهد.
اختیاری تصریح کرد: از شما خواهشمندیم دستور واگذاری این زمین از وزارت مسکن به وزارت علوم را بدهید تا این زمین به پارک برسد و شرکت های پارک بتوانند ساختمان سازی نموده و کارشان را انجام دهند.
وی افزود: 70 هکتار زمین برای افراد فارغ التحصیل و تحصیل کرده ی جامعه توقع زیادی نیست و نباید مدت 10تا 12 سال به طول می انجامید.