مدیر مرکز توسعه فناوری آب پارک علم و فناوری یزد:

مدیر مرکز توسعه فناوری آب پارک علم و فناوری یزد در مصاحبه با روزنامه همشهری گفت: مستند سازی 10 قنات زنده در استان یزد با هدف توجه بیشتر به قنات ها و احیای آن ها از اواسط سال جاری در دستور کار این مرکز قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومی پارک علم وفناوری یزد، علی اکبر قیومی با بیان اینکه بخشی از قنوات هنوز زنده و دایر هستند، اظهار داشت: در هر شهرستان از استان یزد، یک قنات زنده با هدف تبلیغ و فرهنگ سازی، مستند سازی شده و به مردم معرفی می شود.

وی ادامه داد: قنات ها، مرده و متعلق به گذشته نیستند بلکه هنوز کارآمدی های خاص خود را تا حدود زیادی حفظ کرده و منبع مهمی در تأمین آب شرب و به ویژه در بخش کشاورزی استان محسوب می شوند.

قیومی با بیان اینکه تغییر دیدگاه عموم مبنی بر اینکه قنات را پدیده ای “پایان یافته” تصور می کنند، یکی از مسائل اساسی در راستای احیای قنوات است، خاطر نشان کرد: قنات به عنوان یک سیستم تأمین آب مطمئن، پایدار و کاملا مبتنی بر طبیعت، می تواند در آینده نیز از جایگاهی اساسی به ویژه در اقلیم های کویری همچون یزد برخوردار باشند.

مدیر مرکز توسعه فناوری آب یزد با اشاره به هزینه های سنگین اجرای این طرح عنوان کرد: رونداجرایی کار به کندی پیش می رود که امیدواریم با همکاری دستگاه های اجرایی و مدیران ارشد بتوانیم نقش موثری در اجرای این طرح و معرفی هرچه بیشتر و بهتر کارکردها و توانمندی های تکنیک قنات به نسل کنونی داشته باشیم.

علی اکبر قیومی تصریح کرد: مراحل مستندسازی قنات نجف آباد یزد آغاز و تا کنون قریب به 50درصد از این طرح انجام شده است که امیدواریم در سه ماهه نخست سال آتی شاهد اتمام آن باشیم.

وی اضافه کرد: براساس اهداف این طرح و به منظور فرهنگ سازی و ترویج عمومی فرهنگ قنات، تصاویر زیادی از سازه و ابنیه این قنات تهیه شده و سعی در جمع آوری برخی از فرازهای تاریخی آن را داریم تا در قالب نمایشگاهی در سطح یزد به نمایش گذاشته شود.

قیومی قنات گردی و برگزاری دوره های آشنایی فعالان مدنی و سازمان های مردم نهاد با قنات را نیز از دیگر برنامه های جنبی در این طرح عنوان کرد.

وی در پایان سخنان خود با اشاره به سهم 18 درصدی قنوات از تأمین آب کشاورزی در استان یزد، خواستار توجه جدی مدیران استان و تصمیم سازان و به ویژه مجریان “طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی” در سازمان آب منطقه ای به این موضوع اساسی و حیاتی شد.

  • ۱۹ اسفند, ۱۳۹۵