داریوش پورسراجیان در نشست خبری با اصحاب رسانه:

به مناسبت پانزدهمین سال تاسیس پارک علم و فناوری یزد، نشست خبری رئیس پارک علم و فناوری با اصحاب رسانه 26 آبان 95 در سالن کنفرانس پارک علم و فناوری یزد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، در این نشست، داریوش پورسراجیان، رئیس پارک علم وفناوری یزد ضمن ارائه گزارشی از فعالیت ها و دستاوردهای پارک در طول 15 سال ، گفت: در سال 80 مجوز تاسیس پارک علم و فناوری یزد صادر و پس از تملک کارخانه اقبال در این مکان مستقر شد و اکنون یکی از پارک های موفق در سطح کشور است.

وی تصریح کرد: استقرار در کارخانه اقبال نمونه ای از تبدیل فضای صنعتی به فناوری است که با توجه به تاریخ و افتخارات آن و هویت بخشی به مخاطبین پارک علم و فناوری یزد نقش مهمی در موفقیت این پارک داشته است.

حمایت از 627 شرکت از ابتدای تاسیس پارک یزد تاکنون

پورسراجیان با بیان اینکه از ابتدای تاسیس تاکنون 627 شرکت در قسمت های مختلف پارک مورد حمایت قرار گرفته اند، گفت: در حال حاضر 178 شرکت در پارک علم و فناوری یزد حضور دارند که از این طریق برای یک هزار و 480 نفر اشتغال مستقیم ایجاد شده است.

رئیس پارک علم و فناوری یزد افزود: پارک‌های علم و فناوری در با هزینه ای معادل یک دهم انچه که برای ایجاد یک اشتغال پایدار نیاز است، اقدام به ایجاد فرصت‌های شغلی می‌کند و این همان معنی اقتصاد مقاومتی است که از سوی مقام معظم رهبری مطرح شده است.

وی با تاکید بر عدم توازن عرضه و تقاضای فناوری به عنوان مسئله اصلی شرکت های دانش بنیان گفت: تا زمانی که این تعادل برقرار نشود اصرار بر افزایش عرضه راه گشا نیست و در برخی مواقع بازار بین المللی، تقاضای بیشتری نسبت به بازار داخلی دارد.

پورسراجیان افزود: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با ترویج فرهنگ دانش بنیان در صنعت می تواند طبق ماده3 قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان به رشد پارک ها کمک کند.

وی حمایت های پارک علم و فناوری را از مراحل پایین و دوران دانش آموزی که غیرقابل تجاری سازی هستند تا سطوحی که به صورت جدی قابلیت تجاری سازی شدن را دارند عنوان کرد و اظهار داشت:

اولین گروه یعنی دانش آموزان و دانشجویان مخاطبین مرکز نوآوری محسوب می شوند که حمایت های مالی، مشاوره ای و آموزشی مربوط به این ایده ها را به عهده دارد و در مراکز رشد نیز از هسته هایی که به صورت بالقوه توانایی شرکت شدن را دارند حمایت می شود.

برگزاری جشنواره شتاب ملی همزمان با هفته پژوهش

پورسراجیان با اشاره به برگزاری جشنواره ایده های برتر در قالب جشنواره شتاب ملی در آذر ماه سال جاری و همزمان با هفته پژوهش گفت: با توجه به برگزاری موفق سال های گذشته و با حمایت مسئولین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جشنواره ایده های برتر با عنوان شتاب ملی همزمان با هفته پژوهش برگزار می شود.

وی افزود: در سال گذشته از دو هزار و پانصد ایده‌ی راه یافته به جشنواره در مرحله‌ی اول 200 ایده و در مرحله دوم 30 ایده منتخب قابل تجاری‌سازی شناخته شد و در نهایت نیز 10 ایده‌ی شاخص در جشنواره مورد تجلیل قرار گرفت.

پورسراجیان مسئله کمبود آب را یکی از موضوعات اساسی و مهم در کشور و استان یزد عنوان کرد و گفت: از سال 93 مدلی تحت عنوان ایجاد مرکز توسعه فناوری های آب در دستور کار پارک علم و فناوری یزد قرار گرفت.

وی تصریح کرد: هدف این مرکز تجمیع ظرفیتها در حوزه آب بوده و تاکنون فعالیت های آن در زمینه کاهش مصرف آب به ویژه در بخش‌های صنعتی و کشاورزی و همچنین سیستمهای مدیریت مصرف آب بسیار اثربخش بوده است.

معافیت مالیاتی 118 میلیارد ریالی فعالیت های شرکت های دانش بنیان از سال 92

رئیس پارک علم و فناوری یزد با اشاره به معافیت‌های مالیاتی شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری، گفت: بر طبق قانون شرکت‌های مستقر در پارک‌ها از تمام معافیت‌هایی که شرکت‌های صنعتی مستقر در مناطق ویژه اقتصادی برخودار هستند می‌توانند بهره‌مند شوند اما به دلیل برداشت های متفاوت از قانون در زمینه معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان ، این مسئله در سال های اخیر با مشکلاتی مواجه شده است.

وی افزود: مرجع تشخیص فعالیت شرکت‌های مستقر در پارک‌ها، مدیریت پارک هاست و ورود دیگر نهادها در تشخیص، خلاف قانون است.

پورسراجیان تصریح کرد: از سال 92 تاکنون 118 میلیارد ریال از فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری یزد مشمول معافیت مالیاتی شده است.

برگزاری هشتمین دوره مسابقات ملی ابتکارات و نوآوری دانش آموزی توسط پارک یزد

احمدرضا فقیه خراسانی، معاون فناوری و نوآوری پارک نیز در این نشست با اشاره به نزدیک شدن زمان برگزاری هشتمین دوره مسابقات ملی ابتکارات و نوآوری دانش آموزی، گفت: هدف از برگزاری این مسابقات آشنایی دانش آموزان با فرهنگ نوآوری و خلاقیت است.

دبیر هشتمین دوره مسابقات ملی ابتکارات و نوآوری دانش آموزی با بیان اینکه امسال نیز بر طبق انعقاد تفاهم نامه با وزارت آموزش و پرورش این مسابقات را به صورت ملی برگزار می کنیم، گفت: تاکنون 955 نفر در قالب 489 تیم از 21 استان در این دوره از مسابقات ثبت نام کرده اند.

وی تصریح کرد: ما خواستار خارج شدن دانش آموزان از فضای علمی صرف و ورود آن ها به دنیای خلاقیت هستیم.

فقیه خراسانی تاریخ برگزاری مسابقات ابتکارات و نوآوری دانش آموزی را 4 و 5 آذر عنوان کرد و اظهار داشت:

این مسابقات با همکاری دانشگاه یزد و وزارت آموزش و پرورش و حمایت های کمیسیون ملی یونسکو و معاونت علمی ریاست جمهوری توسط این پارک برگزار خواهد شد.