سمینار “مدیریت بهینه منابع آبی با رویکرد آب مجازی” از سوی مرکز توسعه فناوری آب، وابسته به پارک علم و فناوری یزد 2 مرداد سال جاری در سالن کنفرانس پارک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، احمدرضا فقیه خراسانی، معاون فناوری و نوآوری پارک یزد، در آغاز این سمینار با اشاره به اینکه هدف پارک های علم و فناوری حمایت مالی و معنوی از شرکت های فناور است، گفت: پارک یزد با داشتن 3 مرکز رشد در یزد، 7 مرکز در شهرستان ها و حمایت از حدود 200 شرکت، بستر سازی برای ایجاد شرکت هایی با زمینه های فعالیت خاص را در دستور کار خود قرار داده است.

وی افزود: در همین زمینه پارک علم و فناوری یزد مراکز توسعه فناوری از جمله مرکز توسعه فناوری آب، کاشی و سرامیک و هوافضا را برای اولین بار در کشور به صورت تخصصی ایجاد نموده است.

فقیه خراسانی با بیان اینکه مرکز توسعه فناوری آب، یکی از فعال ترین مراکز فناوری در پارک است، گفت: این مرکز با هدف تصمیم سازی، فرهنگ سازی و تولید فکر در حوزه آب و به عنوان بازوی مشورتی استان فعالیت خود را آغاز نموده و تاکنون اقدامات خوبی از جمله برگزاری نمایشگاه آب با حضور 16 شرکت فعال درین حوزه انجام داده است.

در ادامه این سمینار، حسین دهقانی، عضو هیأت علمی موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی، توضیحاتی در زمینه آب مجازی(آب پنهان و پوشیده در هر فرآورده اعم از میزان آبی که برای تولید و ارائه یک فرآورده در مراحل گوناگون به مصرف می رسد) برای حاضرین در جلسه که شامل کارشناسان دستگاه های اجرایی و موسسات فناور و دانش‌بنیان،کارشناسانی از استانداری، شورای آب استان، جهاد کشاورزی، آب منطقه ای، محیط زیست، منابع طبیعی، آب و فاضلاب شهری و روستایی و دیگر سازمان های مرتبط بودند، ارائه نمود.

وی با تاکید بر حساسیت استان یزد در زمینه منابع و محصولات آبی، گفت: متاسفانه هیچ یک از محصولات آب مجازی در مطالعات استان یزد لحاظ نشده است. وی در ادامه مباحثی از جمله تاثیرگذاری آب مجازی بر سیاست گذاری و مدیریت منابع آب و نمونه هایی از توجه به آن، بررسی وضعیت کشاورزی کشور از نظر انرژی، وضعیت آب کشور و … پرداخت.

گفتنی است در پایان این سمینار میزگرد تخصصی( پانل) با حضور محمد مهدی جوادیان زاده، مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات باروری ابرها، سید علی اصغر مصطفوی، مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی استان یزد، حسین دهقانی، عضو هیأت علمی موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی، سید مسعود عظیمی، مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان یزد و محمدعلی فهیمی، کارشناس حفاظت منابع آب شرکت آب منطقه ای استان یزد برگزار شد.