احمدرضا فقیه خراسانی، سرپرست تیم اعزامی پارک علم و فناوری یزد به مالزی:

احمدرضا فقیه خراسانی، معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری یزد که در صدر هیاتی از این پارک به مالزی سفر کرده بود طی گفتگویی با روابط عمومی با بیان اینکه هدف این سفر شناسایی و همکاری با بازارهای بین المللی بوده است،گفت: یکی ازمشکلات شرکت های فناور، بازار یابی در حوزه بین المللی است به طوری که طی چند سال اخیر به دلیل محدودیت های ناشی از تحریم ها، دست تولیدکنندگان داخلی از بازار های بین المللی کوتاه بوده است.

وی با اشاره به کوتاه بودن عمر مصرف محصولات فناوری، اظهار داشت: باید در همان دوره ی کوتاه عمر این محصولات تمام بازار ها اعم از داخلی و خارجی عرضه گردد.

فقیه خراسانی با بیان اینکه با لغو تحریم ها امکان فعالیت در عرصه بین المللی فراهم شده است، گفت: در این راستا کشور مالزی به علت نزدیکی آیین و فرهنگ با کشور ایران، به عنوان یکی از اولین کشور های هدف، انتخاب و با انجام مذاکرات یک ساله با شرکتی که اخیرا در دانشگاه UPMمالزی پذیرش شده است، توانستیم تفاهم نامه ای منعقد کنیم.

معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری یزد، با اشاره به امضای تفاهم نامه با مرکز انتقال تکنولوژی دانشگاه UPM، گفت: این تفاهم نامه با حضور مرضیه افخم، سفیر ایران در مالزی، محمد صالح، مشاور وزیر آموزش عالی مالزی و سمسیلا رئیس پارک فناوری دانشگاه UPM در محل سفارت ایران در مالزی به امضاء طرفین رسید.

وی افزود: بر اساس این تفاهم نامه Uni Trans Tech متعهد به همکاری در زمینه کمک به فروش محصولات شرکت های فناور ایرانی در مالزی، تسهیل در حضور شرکت های فناور طرفین در نمایشگاه های تخصصی دو کشور، تسهیل در حضور دانش آموزان طرفین در مسابقات ملی ابتکارات و نوآوری دانش آموزی ایران و مسابقات اختراعات مالزی شد

سرپرست تیم اعزامی پارک یزد به مالزی تصریح کرد: در حاشیه امضای تفاهم نامه، سفارت ایران در مالزی حمایت معنوی خود را در زمینه مسابقات دانش آموزی بین دو کشور اعلام کرد و در این راستا از یک دبستان و دبیرستان غیر انتفاعی مالزیایی بازدید صورت گرفت.

فقیه خراسانی بازدید از پارک علم و فناوری دانشگاه UPM ، مرکز Innohub این پارک و پارک علم و فناوری مالزی TPM را از برنامه های این سفر خواند و افزود: در ادامه سفر همچنین از مرکز توسعه صادرات محصولات مالزی Matrade، کریدور مولتی مدیا (مرکز حمایت از شرکت های فعال در زمینه IT) و مرکز حمایت از شرکت های با تکنولوژی بالا Might، بازدید به عمل آمد.

وی با اشاره به دیدار با دکتر سمسیلا ،رئیس پارک دانشگاه UPM و رئیس دانشکده مهندسی این دانشگاه، گفت: بازدید از MIH و شرکت دولتی Accendas نیز از دیگر برنامه های این سفر بود.

معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری یزد سفر به سنگاپور را از دیگر برنامه های سفر هیات پارک عنوان کرد و گفت: در این سفر از شرکتی در منطقه ویژه علمی- فناوری سنگاپور بازدید شد که در زمینه ساختمان سازی پارک های علم و فناوری فعالیت داشت.

وی با اشاره به بازدید از پارک مهارت شغلی کودکان و نوجوانان(Kidzania )این کشور، اظهار داشت: یکی از اهداف پارک های علم و فناوری آموزش مدیریت کسب و کار است که در پارک های مهارت شغلی این آموزش به کودکان داده می شود.

فقیه خراسانی با بیان اینکه به دلیل هزینه های بالای تاسیس این پارک ها، باید بخش خصوصی وارد کار شود، گفت: پارک علم و فناوری یزد آمادگی خود را برای حمایت از بخش خصوصی در این حوزه اعلام می کند

وی در پایان از تیم اعزامی پارک تشکر کرد و ابراز امیدواری نمود نتیجه زحمات این تیم به زودی عملیاتی و در خدمت فناوران مستقر در پارک یزد قرار گیرد.