احمدرضا فقیه خراسانی؛ معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری یزد از برگزاری رویداد تبادل فناوری در راستای بین المللی سازی محصولات فناوری خبر داد و انجام مذاکرات بین شرکت های پارک های علم و فناوری ایران و پارک فناوری تفلیس را فرصتی در راستای ورود به بازار های جهانی و بین المللی سازی خواند.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، فقیه خراسانی در خصوص روند بین المللی سازی محصولات فناوری گفت: از دو سال پیش با در نظر گرفتن اهمیت بازار های جهانی و عمر کوتاه بازار محصولات فناوری، شناسایی و برقراری ارتباط با کشورهای هدف در دستور کار پارک یزد قرار گرفت و در همین راستا بررسی و مطالعه بازار مالزی، سنگاپور، آلمان و گرجستان توسط پارک یزد صورت گرفت.
وی گرجستان را به عنوان دروازه ی ورود به بازار های اروپا و پایگاه صادرات محصولات فناوری خواند و مزیت این کشور را در عدم نیاز به ویزا برای ایرانیان به منظور ورود به این کشور، بروکراسی بسیار کم برای شروع فعالیت های تجاری و همچنین معافیت گمرکی صادرات از گرجستان به کلیه کشور های اروپایی توصیف کرد و فضا را برای عرضه محصولات دانش بنیان ایرانی هم تراز و حتی برتر از دیگر کشورها دانست.
معاون فناوری و نوآوری پارک یزد در ادامه سخنانش گفت: کشورگرجستان دارای پتانسیل خوبی به منظور عرضه محصولات در زمینه های راه و ساختمان، کشاورزی و حوزه بیوتکنولوژی است و همینطور در حوزه صنعت نیز ظرفیت خوبی برای به کارگیری دانش ایرانی و نیروی کار گرجی دارد.
فقیه خراسانی با بیان اینکه سیاست های پارک یزد در همه امور برون سپاری فعالیت های اجرایی به بخش خصوصی و در دست گرفتن مسائل حاکمیتی است، افزود: هرجا که دولت به بخش خصوصی اعتماد کند، مطمئنا نتایج مطلوب تری حاصل خواهد شد و بنابراین سیاست به منظور انجام امور اجرایی و مراودات پارک یزد با کشور گرجستان، شرکتی با سابقه درخشان در صادرات به کشور گرجستان شناسایی، و مراحل انجام کار به این شرکت واگذار گردید.
وی افزود: برگزاری چند جلسه فی مابین نمایندگان پارک علم و فناوری یزد و پارک تکنولوژی گرجستان در کشور گرجستان و ایران، منجر به برقراری ارتباط با اتاق بازرگانی تفلیس و در نهایت امضای تفاهم نامه راه اندازی دفتر مبادلات ایران و گرجستان به منظور کمک به بازاریابی استارت آپ ها مابین پارک یزد و پارک فناوری گرجستان گردید.
فقیه خراسانی تصریح کرد: اولین قدم این همکاری، برگزاری جلسه مذاکرات B2B یا همان بخش خصوصی با بخش خصوصی درتفلیس بود که با اطلاع رسانی به پارک های علم و فناوری منتخب و همچنین شرکت های عضو کریدور صادرات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، 30 شرکت فناور ایرانی در این رویداد شرکت نمودند.
وی خاطر نشان کرد: با هماهنگی های انجام شده در مجموع بیش از 100 شرکت یا نهاد دولتی گرجی جهت مذاکره در همایش حضور یافتند که خوشبختانه نتایج بسیار مطلوبی حاصل گردید و همچنین اطلاعات خوبی در زمینه ثبت شرکت، بیمه، بانکداری و اقامت در کشور گرجستان برای شرکت های حاضر در این رویداد ارائه گردید.
وی عنوان کرد: پارک های علم و فناوری نقش پل ارتباطی و شتابدهنده شرکت های خصوصی به سمت و سوی حضور در عرصه بین المللی و انجام مبادلات بین المللی را ایفا می کنند و ادامه پیگیری ها، شناسایی شرکای بالقوه و احتمالی و … به عهده خود شرکت هاست.البته مرکز مبادلات تکنولوژی ایران و گرجستان ضمن رصد شرکت های حاضر در اولین B2B تصمیم دارد قراردادهای بسته شده را اطلاع رسانی کند.
فقیه خراسانی ضمن تشکر ویژه از سفارت ایران در گرجستان و سید جواد قوام شهیدی، سفیر ایران در گرجستان، افزود: پویایی و پرباری مذاکرات رخ به رخ شرکت ها مورد استقبال سفیر قرار گرفت.
این مقام مسئول در پایان تصریح کرد: خدمات دفتر مبادلات فناوری ایران و گرجستان منحصر به شرکت های پارک علم و فناوری یزد نیست و همه شرکت های فناور ایرانی می توانند از خدمات این دفتر بهره مند گردند.