از طرح نوآورانه دستگاه حس مجازی 1 درجه آزادی(هپتیک) که با حمایت مرکز نوآوری پارک علم و فناوری یزد به مرحله اجرا رسیده روز دوشنبه 26 مهر 95 در این مرکز دفاع شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، حمید نائمی، سرپرست تیم طرح دستگاه حس مجازی هپتیک، درباره ی این محصول گفت: این دستگاه از 2 بازو تشکیل شده یک بازو به عنوان ارباب و دیگری به عنوان پیرو عمل می کند. هر حرکتی که بازوی ارباب با هر سرعتی انجام دهد، بازوی پیرو همان حرکت را با همان سرعت تقلید کند. وی تصریح کرد: در صورت برخورد بازوی پیرو با مانع بازوی ارباب وجود مانع را حس کرده و از حرکت می ایستد.وی افزود: از کاربردهای این محصول میتوان به ربات های جراحی و خنثی سازی بمب ها اشاره کرد.

گفتنی است، مرکز نوآوری با توجه به رسالت خود در حمایت از طرح های نوآورانه، طرح های ارائه شده توسط صاحبان ایده را در مرحله اول در شورای پذیرش مطرح و پس از تصویب، تسهیلات و حمایت هایی در اختیار آن ها قرار می دهند. در مرحله بعد صاحبان ایده پس از اجرایی کردن طرح، گزارشی از روند کار خود به این مرکز ارائه می کنند و با حمایتهای مشاوران مرکز طرح های خود را به صورت نمونه اولیه به اتمام می رسانند. شایان ذکر است در صورت اتمام موفق طرح ها پارک مشاوره و حمایت های لازم برای ثبت اختراع را نیز در اختیار مجریان طرح قرار می دهد.