مدیرعامل شرکت خردورزان توسعه ایساتیس:

شرکت خردورزان توسعه ایساتیس با نام تجاری “خرد” در فروردین ماه سال 1394 فعالیت خود را با محوریت توسعه نوآوری کسب وکار آغاز کرده است و هم اکنون در مرکز رشد فناوری های نرم پارک علم وفناوری یزد مشغول به فعالیت است. با مینو مومنی؛ مدیرعامل شرکت خردورزان توسعه ایساتیس گفتگویی انجام داده ایم که در ادامه می آید:

– لطفاً ابتدا مختصری از شرکت و زمینۀ فعالیت آن بگویید.

شرکت خردورزان توسعه ایساتیس با همکاری تعدادی از فارغ‌التحصیلان رشته‌های صنایع و مدیریت، فعالیت خود را آغاز نمود. فعالیت محوری شرکت در ابتدا پیرامون مباحث مرتبط با مطالعات امکان‌ سنجی و تهیه طرح‌های امکان‌ سنجی اقتصادی بود که پس از مدتی فعالیت در دوره پیش رشد و تجربه نمودن فضاهای مختلف در بخش دولتی و خصوصی به موضوع مدیریت دانش تغییر یافت. در حال حاضر شرکت با ایده محوری “طراحی و استقرار نظام مدیریت دانش” در مرکز رشد فناوری های نرم مستقر است.

– سرمایه ی اولیه‌ای که این شرکت به آن نیاز داشت، چه بود؟

در فعالیت‌های تجاری مرتبط با فناوری‌های نرم، به دلیل انسان‌محور بودن و عدم نیاز به خرید ماشین‌آلات، تجهیزات و …، سرمایه اولیه اصلی مورد نیاز شرکت نیروی انسانی است. تیم کاری تشکیل شده در ابتدای فعالیت شرکت، اصلی ترین سرمایه ای بود که در اختیار داشتیم و با تلاش برای ارتقاء دانش و افزایش ارتباطات مؤثر، این سرمایه افزایش داده شد که در مقایسه با شرکت‌های تکنولوژی محور، سرمایه مادی شرکت بسیار جزئی بود.

– با تکیه بر کدام پشتوانه و اطمینان تصمیم به استقرار در این مجموعه گرفتید؟

همانطور که می دانید تا سال ها، فعالیت تجاری جدی در کشور ما معادل تولید صنعتی و یا بازرگانی بود. کم کم مدیران (در بخش دولتی و خصوصی) متوجه اهمیت مشاوره مدیریت شدند و شرکت ها در حوزه مشاوره و سیستم های مدیریتی مورد توجه قرار گرفتند. فعالیت در این وادی مستلزم فراهم بودن زیرساخت هایی مانند داشتن اعتبار اولیه جهت جلب اعتماد کارفرما (به خصوص کارفرمای بخش دولتی)، شرکت در دوره های آموزشی جهت ارتقاء مداوم توان مدیریت کسب و کار، ارتباط با دیگر شرکت‌های فعال در این زمینه جهت برون‌سپاری بخش‌هایی از کار،‌ برقراری ارتباطات در سازمان‌ها و داشتن مجوز فعالیت است. در ابتدای کار به نظر می رسید برای دستیابی به این زیرساخت‌ها بهترین راهکار، استقرار شرکت در مجموعه پارک علم و فناوری است به این دلیل که فعالیت در این مجموعه فرصت‌هایی را ایجاد می کند که در محیط بیرون فراهم نیست.

پارک علم و فناوری تاکنون چه اقداماتی در خصوص ارائه امکانات، سرمایه و یا تسهیلات موردنیاز مؤسسات مستقر انجام داده است؟

پارک علم و فناوری یزد تاکنون با فراهم نمودن زیرساخت‌های فیزیکی از قبیل دفتر کار و حمایت مالی، سعی داشته از مؤسسات مستقر حمایت نماید. برگزاری دوره‌های آموزشی، معرفی مشاوران مالی و کسب‌ وکار در خانه صنعت و معدن و پیگیری پیشرفت شرکت از طریق جلسات ارزیابی، دیگر زیرساخت‌های نرم مهیا شده توسط پارک علم و فناوری است. همچنین ایجاد بستر فعالیت برای شرکت‌ها با حوزه کاری مشابه در محیطی به نام مرکز رشد به ‌منظور ایجاد هم‌افزایی، ازجمله کارکردهای پارک جهت رشد مؤسسات است.

– این شرکت در جهت پیشبرد اهداف فعالیت‌های پارک در حوزه فناوری‌های نرم چه اقداماتی انجام داده است؟

طرح این سؤال از جانب شما جالب و خوب است. فعالیت تجاری در حوزه فناوری های نرم پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. فضای این حوزه، به دلیل ماهیت آن، فضای حساسی ست. پارک علم و فناوری یزد به‌عنوان اولین پارکی که در کشور مرکز رشد فناوری های نرم را راه‌اندازی نمود، قصد دارد به برند اول کشور در این حوزه تبدیل شود. لازمه این امر داشتن شرکت‌های توانمند است و تلاش برای موفقیت و گسترش بازار از سوی هر کدام از مؤسسات مستقر، تلاش برای رسیدن پارک به هدفش نیز هست. در این میان، ارائه گزارش‌ها و بازخورد های مناسب از فعالیت‌های شرکت ها می تواند پارک را در تحلیل اثربخشی فعالیت هایش یاری دهد که شرکت خردورزان توسعه ایساتیس نیز تلاش نموده همکاری مناسبی در این حوزه داشته باشد.

– به عقیده ی شما عملکرد پارک در حوزه فناوری‌های نرم با چند درصد پیشرفت روبرو بوده است ؟

همان‌طور که اشاره شد پارک علم و فناوری یزد اولین پارکی بوده که این مرکز را در کشور راه اندازی نموده است و هم اکنون در پارک‌های دیگر هم مراکز رشد فناوری‌های نرم وجود دارد، گرچه با بررسی مؤسسات مستقر در مرکز فناوری‌های نرم دیگر پارک‌ها و مقایسه آن با مؤسسات مستقر در مرکز می توان به این موضوع پی برد که موضوعاتی که شرکت‌های مرکز رشد فناوری‌های نرم در آن فعالیت می کنند، متفاوت با دیگر مراکز کشور و موضوعات غنی و مهمی هستند و این بدان معنی است که هنوز هم پتانسیل های بالفعل نشده زیادی در مؤسسات مستقر وجود دارد. آنچه ما از زمان حضور خود، حدود دو سال پیش تاکنون، شاهد بوده‌ایم عزم جدی پارک در ارتقاء مرکز است ولی هنوز جای کار باقی ست. شاید بتوان گفت به دلیل آنکه تجاری‌سازی علوم انسانی از پشتوانه قوی‌ای در کشور برخوردار نیست، پارک می‌بایست در این زمینه روش و متدولوژی تدوین کند و هم‌زمان شرکت‌ها به‌عنوان مجریان با پارک همکاری نمایند.

مهم‌ترین مشکلات سر راه شرکت‌هایی که در حوزه‌های فناوری‌های نرم فعالیت دارند، چیست؟

در کشور ما تا مدت‌ها حوزه علوم انسانی مورد کم لطفی قرار می گرفت و طبیعتاً شرکت هایی که درزمینه ی تجاری‌سازی این حوزه تلاش می کنند با مشکلاتی مواجه‌ هستند. شرکت‌هایی که بازار هدف آن‌ها بخش دولتی است با چالش هایی از جمله عدم میل مدیریت ارشد سازمان‌ها به اجرایی شدن پروژه‌ها و پیشنهاد‌های مشاور که جنبه تشریفاتی به پروژه‌های انجام‌شده می دهد، روبه رو هستند و این موضوع و وصول نشدن به‌موقع مطالبات، باعث کاهش انگیزه مشاور و عدم اثبات توانمندی‌های آنان می‌شود. بخش خصوصی نیز به دلیل فراز و نشیب‌هایی که در سال های اخیر داشته است در حال حاضر روی موضوعات حیاتی خود تمرکز دارد. نکته دیگر این است که تولید انبوه در این حوزه معنایی ندارد و هر پروژه ممکن است با پروژه دیگر زمین تا آسمان تفاوت داشته باشد لذا مستلزم اختصاص زمان کافی، مطالعات گسترده و بالا بردن دانش است. اما با وجود همه این مشکلات، به نظر بنده آینده روشنی پیش روی این حوزه قرار دارد.

در پایان اگر درخواستی از مسئولین پارک و استان دارید، بفرمایید؟

ضمن تشکر از زحمات مجموعه پارک علم و فناوری، بخصوص توجهی که ریاست پارک به مرکز رشد فناوری‌های نرم دارند، با توجه به ماهیت پیچیده تجاری‌سازی علوم انسانی، به نظر می رسد ارتقا و ارزیابی مؤسسات مرکز، نیازمند روشی مناسب است. همچنین علی‌رغم اقدامات مؤثر اخیر در حوزه ارائه مشاوره های تخصصی به مؤسسات، متأسفانه اخیراً شاهد افت کیفی دوره‌های آموزشی برای مراکز رشد هستیم.

در این مجال، از مسئولین استان نیز می خواهیم بحث پژوهش را به چشم یک موضوع تشریفاتی ننگرند بلکه هنگام پذیرفتن مشاور، ضمن همکاری با او، پیشنهاد‌ات را جدی بگیرند. در برخی سازمان‌ها شاهد آن هستیم که برخی پروژه‌ها با عوض شدن یک مدیر دوباره توسط یک مشاور دیگر انجام می شود که این باعث اتلاف سرمایه ملی و نشان از سهل‌انگاری در این مبحث است. امیدواریم تغییر مثبت در نگرش مسئولین استان رخ دهد.

  • ۶ آذر, ۱۳۹۵