شیوع ویروس کرونا در کشور، تقریبا همه چیز را تحت تاثیر خود قرار داده است که یکی از این مسائل، برگزاری نمایشگاه ها و رویدادهای علمی است. هر سال با فرا رسیدن هفته ملی پژوهش و فناوری، پارک علم و فناوری یزد برنامه های متنوعی را در استان برگزار می کند که یکی از مهم ترین آن ها، برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار است که متولی برگزاری آن فن بازار استان یزد و پارک یزد هستند.
امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و امکان انتقال آن در تجمعات، امکان برگزاری حضوری این نمایشگاه فراهم نبوده و به همین دلیل برگزارکنندگان، سامانه ای را برای فراهم آوردن امکان بازدید مجازی از این نمایشگاه راه اندازی کردند.
سامانه مجازی نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار، روز سه شنبه 18 آذر 99 در مراسمی با حضور استاندار و جمعی از مسوولان استانی، به صورت رسمی افتتاح شده و امکان بازدید از آن همچنان فراهم است.
شهرام شکوهی، معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری یزد در گفت و گویی با بیان اینکه علی رغم نبود امکان بازدید حضوری و فیزیکی در نمایشگاه مجازی امسال، فرصت های متعددی نیز ایجاد شده است، گفت: یکی از این محاسن این است که برگزاری نمایشگاه مجازی باعث جمع آوری دیتابیسی از دستاوردهای پژوهشی و فناوری شده که جمع آوری آن قبلا به سختی امکان پذیر بوده است.
وی افزود: امسال به واسطه مجازی شدن، این اطلاعات یکجا کنار یکدیگر جمع شدند و دیتابیس خوبی فراهم شد که انشالله بتوان بعدها اقدامات خوبی از این طریق انجام داد.
معاون فناوری و نوآوری پارک یزد، امکان دائمی بودن را یکی دیگر از ویژگی های مثبت نمایشگاه مجازی برشمرد و افزود: قبلاً به واسطه فیزیکی بودن، برای یک زمان محدود 5 یا 6 روزه نمایشگاه برگزار می شد اما امسال امکان بازدید از نمایشگاه تا هفته پژوهش سال آینده وجود داشته و محدودیت زمانی هم عملاً از روی وب سایت برداشته شده است.
شکوهی با اشاره به شبکه سازی در نمایشگاه مجازی امسال، گفت: شبکه سازی در این نمایشگاه بسیار راحت تر اتفاق می افتد و افراد مختلف می‌توانند با فراغ بال و اختصاص زمان بیشتر، از غرفه‌ها بازدید نموده، نیازهای خود را یافته و با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
وی افزود: مخاطبین نمایشگاه امسال می توانند بدون زدن ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی، از خارج از استان و در سطح ملی نیز از آن بازدید کنند و این یکی دیگر از ویژگی های مثبت آن است.
شکوهی تصریح کرد: با تمهیداتی که برای تکمیل این وب سایت در آینده اندیشیده شده است، در قالب شبکه‌های اجتماعی دیگر مثل اینستاگرام و واتساپ هم می توانیم با معرفی شرکت ها و توانمندی های آنها عملاً مخاطبین پژوهشگران و فناوران را توسعه داده و شبکه آنها را بزرگتر کنیم.
وی با بیان اینکه امسال توانستیم مصاحبه های چندین فرد صاحب نظر را در قالب ویدیوهایی در وب سایت بارگذاری کنیم، گفت: یکی از اتفاقات خوبی که امسال در نمایشگاه افتاده است، بارگذاری ویدیوهایی از نظرات افراد صاحب نظر در حوزه علم و فناوری است که قبلا به دلیل محدودیت های زمانی و مکانی امکان این کار را نداشتیم.
معاون فناوری و نوآوری پارک یزد، در ادامه به برگزاری پنل های مختلف در کنار نمایشگاه امسال اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه الان عملاً همه افراد با روش‌های مجازی شرکت در کلاس ها و دوره ها آشنا هستند، امسال استقبال خیلی خوبی از پنل های ما شد و پنل هایی که سال گذشته نهایتا با 15 نفر برگزار می شد امسال حدود 100نفر مخاطب داشته است.