نشست خبری دبیر چهاردهمین جشنواره ایده های برتر با اصحاب رسانه، دوشنبه 5 آذر 97 با حضور احمدرضا فقیه خراسانی، معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری یزد و دبیر جشنواره ایده های برتر، سمیه نایبی، مسئول کمیته علمی جشنواره، سید محمد خامسی، مدیر روابط عمومی پارک و جمعی از اصحاب رسانه، در سالن کنفرانس پارک علم و فناوری یزد برگزار شد.
حمایت از افراد خلاق و نوآور توسط مرکز نوآوری پارک علم و فناوری یزد
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، فقیه خراسانی در این نشست با بیان اینکه هدف نهایی پارک های علم و فناوری حمایت از شرکت های فناور است، گفت: در حوزه کودک و نوجوان ایجاد و تجهیز پارک علمی کودکان و نوجوانان با وسایل کمک آموزشی به روز در دستور کار قرار گرفته و در مقطع بالاتر، مرکز نوآوری پارک علم و فناوری یزد از دانش آموزان و دانشجویان ایده پرداز حمایت می کند.
وی با اشاره به ایجاد اولین مرکز نوآوری توسط پارک یزد، گفت: با توجه به اینکه عمده ترین مشکل افراد نوآور، کمبود منابع مالی است، مرکز نوآوری از افراد علاوه بر حمایت های مالی دو تا شش میلیونی، با ارائه مشاوره های تخصصی، حمایت معنوی می کند.
فقیه خراسانی با بیان اینکه باید رویدادهایی علمی وجود داشته باشد تا ایده دهندگان برای ارائه ایده های خود تشویق بشوند، گفت: پارک علم و فناوری یزد به این منظور در سطح دانش آموزی مسابقات ابتکارات و نوآوری دانش آموزی و برای تمام اقشار جامعه هم جشنواره ایده های برتر را برگزار می کند.
آخرین مهلت ارسال آثار به جشنواره تا دهم آذر ماه
وی تصریح کرد: چهاردهمین دوره برگزاری جشنواره ایده های برتر امسال به صورت استانی برگزار خواهد شد
فقیه خراسانی با بیان اینکه هر فردی و از هر قشری که ایده خاصی داشته باشد می تواند در این جشنواره شرکت کند، گفت: آخرین مهلت ارسال آثار به جشنواره تا دهم آذر ماه تمدید شده و ایده ها باید در قالب ویدیوهای سه دقیقه ای ارسال شود.
وی افزود: مرحله نهایی جشنواره و انتخاب ایده های منتخب در حاشیه برگزاری نمایشگاه فن بازار استان و همزمان با هفته پژوهش از 27 تا 29 آذر ماه در محل سابق کارخانه جنوب انجام می شود.
دبیر جشنواره ایده های برتر تصریح کرد: در این نمایشگاه 20 غرفه به صورت رایگان در اختیار ایده‌‏های راه یافته به مرحله نهایی جشنواره قرار می گیرد و داوری نیز در مدت برگزاری جشنواره انجام و سپس برترین‌‌ها در روز اختتامیه نمایشگاه در روز پنجشنبه 29 آذرماه همزمان با معرفی پژوهشگران برتر استان، تجلیل می شوند.
توجه ویژه به دو حوزه کاشی و سرامیک و آب در جشنواره امسال
فقیه خراسانی با بیان اینکه امسال در جشنواره ایده های برتر توجه ویژه ای به دو حوزه آب و کاشی و سرامیک شده است، گفت: کمبود شدید آب در استان و لزوم به روزرسانی تکنولوژیک صنعت کاشی و سرامیک، از مشکلات استان است و به همین دلیل امسال در جشنواره به این دو موضوع توجه ویژه ای شده است.
دبیر جشنواره ایده های برتر تعداد ایده های منتخب در هر دوره را 10 ایده عنوان کرد و گفت: در سه دوره اخیر این جشنواره که به صورت ملی برگزار شد به ترتیب 2539، 1288 و 2818 ایده به دبیرخانه ارسال شده است.
وی افزود: در دو دوره گذشته دوره های آموزشی توسط پارک علم و فناوری یزد برگزار شد که در آن ها زنجیره ایده تا محصول به صورت کارگاه به ایده دهندگان آموزش داده می شود و امسال نیز قصد داریم این دوره را برگزار کنیم.
فقیه خراسانی با بیان اینکه فن بازار شبکه ای از عرضه فناوری است که محدود به هفته پژوهش نبوده و آیین نامه آن مصوب شورای انقلاب فرهنگی است، گفت: متولی فن بازار در استان یزد، پارک علم و فناوری یزد است.