طرح پهپاد سمپاش روز یکشنبه ۱۷ اسفند ۹۹در مرکز نوآوری پارک یزد دفاع شده و مورد حمایت قرار گرفت.
علی بهجت منش اردکانی، مجری این طرح با اشاره به اینکه در کشاورزی استفاده از سم ها در زمان و مکان خاص برای مدیریت دقیق محصولات کشاورزی لازم است، گفت: یک پهپاد می تواند مناطقی در مقیاس بسیار کوچکتر و با ارتفاع پرواز کمتری نسبت به هواپیماهای معمولی و خلبان دار را هدف قرار دهد.
وی با بیان اینکه استفاده از پهپادهای سمپاش در مواردی که مداخلات انسانی برای سمپاشی مواد شیمیایی روی محصولات زراعی امکان پذیر نباشد، بسیار مفید است، گفت: این روش به بهبود پوشش کمک نموده، باعث افزایش اثرات شیمیایی شده وکار پاشش را آسان تر و سریع تر انجام می دهد.
بهجت منش افزود: همچنین این محصول باعث کاهش هزینه های حاصل از سمپاشی به روش های موجود شده و انسان دیگر در معرض خطرات حاصل از مواد سمی قرار نمی گیرد.
صاحب این طرح نوآورانه با اشاره به ویژگی های آن ، گفت: کوادکوپتر سمپاش طراحی شده دارای وزن ۳۵۰۰ گرم و مداومت پروازی ۹ دقیقه بوده و می تواند با دو لیتر محلول، مساحت ۱۰۰۰ متر مربع را با سرعت ۳/۶ متر بر ثانیه در مدت۹۰  ثانیه، سمپاشی کند.
بهجت منش تصریح کرد: در واقع در سمپاشی با پهپاد، غلظت سم بالا برده شده و به صورت ذرات میکرون روی محصول قرار می گیرد. در حالی که در روشهای سنتی، از مقدار زیادی آب در محلول استفاده می شود تا بتوان در مساحت پخش کرد.