شرکت فنی و مهندسی هوشمند سازان ونداد افرابن، در آبان ماه 95 با مشارکت و همکاری چندی از مهندسین و متخصصین مجرب در علم هوش مصنوعی، رباتیک و مدیریت سیستم های اطلاعاتی راه اندازی و در مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات پارک علم و فناوری یزد مستقر شد.
فائزه محسنی مقدم؛ مدیرعامل شرکت هوشمندسازان ونداد افرابن، در گفتگو با روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، زمینه فعالیت شرکت افرابن را تهیه، طراحی و تولید انواع سیستم های نشانگر هوشمند تیراندازی، سیستم های پردازش تصویر مبتنی بر هوش مصنوعی ، مدل سازی سریع نمونه های سه بعدی و آموزش و خدمات پس از فروش توصیف کرد.
محسنی مقدم هدف از راه اندازی شرکت را ارائه راه حل های مبتنی بر هوش مصنوعی، تحقیق و طراحی کلیه مدل های سه بعدی مورد نیاز درتمامی صنایع و تسهیل مدل سازی سریع از طریق ایجاد بستر های مبتنی بر وب عنوان کرد.
وی در خصوص محصولات تولیدی این شرکت سیستم های نشانگر هوشمند تیراندازی با لیزر مرئی، سیستم نشانگر هوشمند تیراندازی با لیزر نامرئی را معرفی کرد و اظهار داشت: حوزه های استفاده این محصول باشگاه های ورزشی تیر اندازی، سازمان ها و ارگان های نظامی، دانشگاه های نظامی و انتظامی، مسابقات تیراندازی داخلی و بین المللی و مراکز نگهبانی و حراست کلیه ارگان ها است.
محسنی مقدم ادامه داد: از دیگر پروژه های این شرکت می توان به پرینتر های سه بعدی اشاره کرد. این صنعت به دلیل نوپا بودن، هزینه بالای دستگاه ها و مواد مصرفی و نیز عدم شناخت کافی از مبحث پرینتر های سه بعدی در کشورمان هنوز رواج زیادی پیدا نکرده است.
مدیرعامل شرکت هوشمند سازان ونداد افرابن افزود: تکنولوژی پرینترهای سه بعدی تقریباً در همه شغل هایی که در آنها مدل سازی و قطعه سازی وجود دارد کاربرد دارند. مشاغلی مانند معماری، ماکت سازی، طراحی قطعات یدکی، ساخت کفش، قالب سازی، روباتیک و همچنین رشته های مختلف دانشگاهی مثل معماری، عمران، مکانیک، مکاترونیک کاربرد دارد.
محسنی مقدم در خصوص برنامه های آتی این شرکت گفت: امیدواریم با تبدیل شرکت به بزرگترین شرکت پردازش تصویری در ایران، رشد درآمد سالانه حداقل20% در شرکت و ایجاد سازوکارهای لازم جهت صادرات بتوانیم به درآمد ارزی ده هزار دلار برسیم.
همچنین در زمینه تحقیق و طراحی کلیه مدل های سه بعدی مورد نیاز در تمامی صنایع مرتبط، کمک به سازمان ها و مشاغل مرتبط در راستای تسهیل مدل سازی سریع از طریق ایجاد بستر های مبتنی بر وب نیز از برنامه های آتی این شرکت است.
وی در خصوص حمایت های پارک علم و فناوری یزد افزود: از ابتدای تاسیس این شرکت، پارک علم و فناوری حمایت های بسیار خوبی از این شرکت داشته است از جمله استقرار شرکت در مرکز رشد، پرداخت هزینه های اجاره و اب و برق و.. از محل اعتبارات، هم اکنون نیز در حال دریافت تسهیلات کمک فن آفرینی به ارزش 250.000.000 ریال از پارک هستیم.
فائزه محسنی مقدم در پایان از مشکلات شرکت های فناور گفت: بر اساس یافته های ما در مدت استقرار در پارک، بزرگترین مشکل شرکت های فناور ارتباط با صنعت است. با وجودی که محصولات تولیدی شرکت ها تاییدیه پارک و همینطور مجوز فناوری دریافت می کند اما حلقه گمشده این چرخه معرفی محصولات به صنعت است. وی تصریح کرد: شاید با معرفی محصولات و شرکت ها به صنعت و مشتریان بالقوه ، از طرف پارک مقداری از این مشکلات برطرف شود.