پارک علم و فناوری استان یزد یکی از پارک های پیشرو در کشور بوده که توانسته است گام های بلندی را در عرصه توسعه فناوری کشور برداشته و در راستای رسالت خود مبنی بر حمایت از شرکت های دانش بنیان، تاکنون ضمن ایجاد و توسعه فضاهای فیزیکی و همچنین زیر ساخت های لازم جهت استقرار مؤسسات فناور، بیش از 250 شرکت را تحت قالب مراکز چند مستاجره، مراکز رشد و مراکز رشد اقماری تحت پوشش خود قرار دهد. در اوایل سال 1397 ساختمان مراکز رشد مرکز فناوری اقبال با مساحت 4790 متر مربع افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت. حسین رحیمی، مدیر امور عمرانی پارک علم و فناوری یزد در گفت و گو با روابط عمومی پارک، با اشاره به ماموریت پارک علم و فناوری یزد، گفت: پارک علم و فناوری یزد با ایجاد فضا برای هم افزایی بین موسسات فناور، بازار، دانشگاه و جامعه از طریق به کارگیری نیروی انسانی توانمند، برند معتبر و زیر ساخت پیشرفته با تکیه بر مزیت های نسبی منطقه ای می کوشد تا با ایجاد ارتباط سازنده، پرورش خلاقیت و نوآوری و تسهیل انتقال ارزش به ثروت آفرینی در منطقه بوسیله توسعه فناوری در عرصه ملی و بین المللی مبادرت ورزد.
وی با بیان اینکه بر اساس این ماموریت و از همان ابتدا سعی شد در تدوین برنامه های توسعه ای پارک ویژگی هایی مد نظر قرار بگیرد، گفت: از جمله این ویژگی ها می توان به دیده شدن روحیه معماری و شهرسازی بومی در فرم و فضا، تامین نیازهای عملکردی ساختمان های چند مستاجره و مراکز رشد، پایبندی به اصول پایداری محیطی، زیست محیطی و اقلیمی، ملموس بودن روحیه فرهنگ معماری ایرانی – اسلامی در طرح، پاسخگویی سیستم تاسیسات زیر بنایی در مرتبه های مختلف رشد و توسعه، انعطاف پذیری و قابلیت انطباق با شرایط دوره ساخت و بهره برداری و ایجاد انگیزه حضور از طریق تامین امکانات مناسب اشاره کرد.
رحیمی یکی از پروژه های با ارزش پارک علم و فناوری یزد را تملک، مرمت و توسعه مرکز فناوری اقبال عنوان کرد و گفت: با توجه به لزوم حفظ این اثر ارزشمند به عنوان نخستین کارخانه یزد، تلاش شد با مرمت و احیاء این کارخانه ضمن حفظ بافت و هویت سنتی آن، این مجموعه به یک مرکز علمی و فناوری تبدیل شود که بر این اساس با استفاده از مشاورین توانمند، طراحی مجموعه انجام و از ابتدای سال 1383 فعالیت مرمت و بازسازی با شعار ” پیوند سنت و نوآوری” آغاز گردید.
وی افزود: بر اساس طرح جامع تدوین شده برای این مجموعه، ساختمان های موجود مرمت و بازسازی و طرح های توسعه ای یکی پس از دیگری تکمیل و مورد بهره برداری قرار گرفت و بخش هایی از آن نیز با وجود محدودیت های شدید مالی در حال انجام است.
مدیر امور عمرانی پارک علم و فناوری یزد با اشاره به اینکه در سال 1397 ساختمان مراکز رشد مرکز فناوری اقبال با مساحت 4790 متر مربع افتتاح شد، تصریح کرد: با افتتاح این ساختمان ضمن کوچک سازی و انتقال ستاد اداری پارک به این مجموعه، امکان پذیرش بیش از 40 شرکت فناور محیا شد.
وی افزود: همچنین امکاناتی از قبیل 4 آزمایشگاه تخصصی، هر کدام به مساحت 120 متر مربع به ظرفیت فضاهای آزمایشگاهی پارک اضافه گردید.
رحیمی یکی از زیر ساخت های مهم در پارک های علم و فناوری را وجود سالن های همایش دانست و گفت: از دیگر امکانات فراهم شده در ساختمان مراکز رشد، تکمیل و تجهیز دو سالن جلسه یکی به ظرفیت 24 نفر و دیگری 40 نفر می باشد و هم اکنون این دو سالن با امکانات پیشرفته آماده بهره برداری می باشد و به زودی یک سالن آمفی تئاتر نیز با ظرفیت 50 نفر به مجموعه خدمات زیر ساختی مرکز فناوری اقبال اضافه خواهد شد.


  • ۹ آبان, ۱۳۹۷