مسوولین پارک علم و فناوری یزد روز پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ با حضور در آزمایشگاه شرکت “زیست پرتو فرآیند”، از نزدیک در جریان فعالیت‌های آن قرار گرفتند.
شفائی، مدیرعامل شرکت زیست پرتو فرآیند در این بازدید، تولید باکتری بیولیچینگ مس را پروژه اصلی شرکت دانست و گفت: این باکتری برای رفع نیاز معادن مقاوم به آرسینیک کاربرد دارد و در دماهای مختلف و محیط غیر استریل نیز رشد می‌کند.
وی پایداری را یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های محصول عنوان کرد و گفت: هر فردی می تواند ادعا کند که توانایی لیچینگ را دارد اما مهمترین موضوع در این زمینه پایداری باکتری در طول زمان و بازدهی محصول است.
شفائی با اشاره به تولید نمونه نیمه صنعتی محصول، گفت: با توجه به نیاز صنعت برای مقاوم بودن باکتری در مقابل نفت و دیگر مواد موجود در صنعت، نمونه مورد نیاز آنها را تولید و با موفقیت آزمایش کرده ایم .
وی افزود:در حال حاضر تنها یک گام دیگر تا تولید نمونه کاملاً صنعتی محصول فاصله داریم.
شفائی، حفظ مالکیت دانش فنی شرکت را از مهمترین دغدغه های اعضا عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه ساخت این محصول بسیار پیچیده ، اما تولید مجدد و تکثیر آن ساده است، امکان استفاده از این محصول پس از در اختیار گذاشتن آن وجود دارد.
وی تصریح کرد: به همین دلیل باید برای شروع کار با معادن بزرگ در این زمینه مذاکره کنیم و پشتوانه حقوقی محکم داشته باشیم.
شکوهی، معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری یزد نیز در این بازدید دانش فنی محصول را بسیار بالا ارزیابی کرد و گفت: باید بهره وری و بازدهی آن نیز در سطح بالایی قرار داشته و سرمایه‌گذاران آشنا با حوزه معدن را در این زمینه جذب کنید.
وی با اشاره به تسهیلات اعطایی سازمان صنایع و معادن به شرکت‌هایی که در معادن کوچک و کم بهره، ارزش اقتصادی ایجاد می کنند، گفت: می‌توانید معادن کوچکی که ارزش سرمایه‌گذاری کمتری را دارند، در اختیار گرفته و یا با هدف افزایش بهره وری، در آنها فعالیت کنید.
علومی، مدیرعامل شرکت سورنا (کارگزار فن بازار یزد) نیز این شرکت را ششمین اسپیناف دانشگاه یزد عنوان کرد و گفت: برای تولید نمونه صنعتی محصول این شرکت منابعی نیاز است که پارک می تواند از طریق تامین تسهیلات، این منابع را تامین کند.
وی با تاکید بر لزوم حفظ مالکیت معنوی دانش فنی شرکت، گفت: پارک علم و فناوری یزد پشتوانه حقوقی خوبی برای این شرکت خواهد بود.