شرکت زیست فناوران بافت همانندساز مانا از سال 98 با هدف تولید محصولات نوآورانه با کیفیت بالا در حوزه مهندسی بافت و فناوری زیستی در کشور فعالیت خود را با پذیرش در پردیس فناوری دانشگاه یزد آغاز نمود.
مسوولین پارک علم و فناوری یزد روز پنج شنبه 19 فروردین 1400 با حضور در این شرکت، از نزدیک در جریان فعالیت های آن قرار گرفتند.
دهقان، نماینده شرکت زیست فناوران بافت همانندساز مانا، در این بازدید داربست های هیبریدی لوله ای را یکی از محصولات اصلی این شرکت عنوان کرد و گفت: برای ترمیم بافت های لوله ای بدن مانند رگ، نای، مری، میترال و واژن که به صورت مادرزادی و یا به دلایلی مانند سرطان ، سوختگی و موارد دیگر دچار آسیب شده اند با کمبود بافت های مناسب مواجه هستیم.
وی افزود: در بین این بافت ها کارشناسان شرکت، بافت واژن را انتخاب نموده و پس از انجام آزمایش های مختلف موفق به طراحی داربست های هیبریدی لوله ای برای ترمیم این عضو شدند.
دهقان، شایعترین روش برای ترمیم این بافت را واژینوپلاستی عنوان کرد که عوارض زیادی از جمله عفونت های شدید، انسداد و طولانی بودن مدت درمان را برای بیمار به دنبال دارد و افزود: داربست های هیبریدی لوله ای تولید شده در شرکت، از ترکیب پلیمر طبیعی و مصنوعی تشکیل شده و قطر آن ها از ۴ میلی متر برای رگ ها تا ۲ ونیم سانتی متر برای نای و واژن است.
وی افزود: خواص مکانیکی بالا، عدم نیاز به آسیب زدن به پوست و روده بیمار، قیمت مناسب محصول و افزایش کیفیت زندگی بیمار از ویژگی های این محصول به شمار رفته و مشتریان آن پزشکان متخصص اختلالات لگن و واژینوپلاستی و موسسات و شرکت های فعال در حوزه مهندسی بافت هستند.
دهقان دستگاه بیوراکتور تزریقی کشت سه بعدی سلول را یکی دیگر از محصولات شرکت عنوان کرد و گفت: قابلیت کشت همزمان انواع سلول در دیواره های داخلی و خارجی داربست، صرفه جویی در مواد محیط کشت،
قابلیت استریل تمام مواد دستگاه و قیمت مناسب نسبت به محصولات موجود در بازار از جمله ویژگی های این محصول است.
وی عدم تامین مالی را یکی از بزرگترین موانع بر سر راه پیشرفت پروژه دانست و گفت: محصول تولیدی شرکت ما یک محصول بی نظیر در کشور و دنیا است که نمونه آن تنها در کشور آمریکا وجود دارد اما برای ادامه مسیر و اخذ مجوزهای لازم نیاز به تامین مالی و حمایت پارک داریم.
دهقان افزود: برای تامین نیازهای مالی شرکت در حال حاضر ماسک های نانو و فیلتر دار تولید می کنیم که ماسک های فیلتر دار تا 98 درصد فیلتر را انجام می دهند.
در ادامه لطفی، رئیس پارک علم و فناوری یزد با تاکید بر انجام فرآیند اخذ مجوز دانش بنیان شدن شرکت ، گفت: در حال حاضر می توانید برای تامین مالی دانش خود را به یک صنعت دیگر برده و بازار جدیدی بیابید.
شکوهی، معاون فناوری و نوآوری پارک نیز با بیان اینکه بهتر است به دلیل ورود سریعتر محصول به بازار، تمرکز شرکت بر روی اخذ مجوزها و تولید بیوراکتور باشد، گفت: می توانید از شتاب دهنده های این حوزه مانند شتاب دهنده پرسیس ژن، برای تسریع فرآیندهای خود کمک بگیرید.
سپهر، مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان یزد نیز سرمایه گذاری خطرپذیر را یکی از راه های کمک به این شرکت عنوان کرد و گفت: می توانید از تسهیلات صندوق تجهیزات پزشکی نیز در این زمینه استفاده کنید.
علومی، مدیرعامل شرکت سورنا(کارگزار فن بازار پارک علم و فناوری یزد) نیز در این بازدید بازدهی محصولات این شرکت را دیر ارزیابی کرد و گفت: ارزش کار بسیار کم نظیر است و این داربست های هیبریدی فقط یک نمونه در دنیا دارند.
وی با اشاره به حمایت های موجود در کشور از این شرکت، گفت: حمایت هایی در کشور در این زمینه وجود دارد که برای جذب این حمایت ها کانال پارک معتبرتر است.