شرکت معدنی و صنعتی پادرا معدن ایرانیان با هدف بهینه‌سازی مصرف انرژی و افزایش راندمان عملیات معدنکاری در سال 95 تاسیس و همان سال وارد پارک علم و فناوری یزد شد. گفتگویی داشتیم با محمدرضا دهقان، مدیرعامل این شرکت که با هم می خوانیم:

هدف شما از تاسیس شرکت چه بود؟
هدف اصلی ما از تاسیس شرکت، بهینه سازی الگوی انفجار در معادن بود. از آنجایی که اکثر عملیات ها در فرآوری مواد معدنی وابسته به توزیع ابعادی ذارت می باشد، تصمیم گیری درباره این که در کدام نقطه از سیستم بایستی مراحل مختلف کاهش سایز اتفاق بیفتد و تا چه سطحی از خردایش، یکی از مسائل مهم است.
حفاری و انفجار اولین قدم در خردایش سنگ می باشد که هزینه این مرحله حدود 30 درصد از کل هزینه های تولید را تشکیل می دهد. تحقیقات نشان داده اند که ظرفیت و بهره وری فرآیند خردایش بطور قوی به توزیع ابعادی مواد خرد شده حاصل از انفجار وابسته است. همچنین ثابت شده است که می‌توان با تغییر در توزیع ابعادی مواد خردشده حاصل از انفجار، توان مصرفی آسیا خودشکن را تا 20 درصد افزایش داد. بنابراین با توجه به هزینه های مرتبط به حفاری و انفجار نسبت به کل هزینه های تولید، صرف هزینه در حفاری، انفجار و سنگ شکنی جهت افزایش خردایش می تواند به صرفه تر از واحد آسیاکنی باشد از سوی دیگر با توجه به آزاد سازی قیمت حامل های انرژی و در پی آن افزایش بهای انرژی های برق و گاز، هزینه های تامین انرژی بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته و کاهش مصرف انرژی بخش های مختلف معدن و کارخانه ها، یک امر ضروری بوده و لازمه پیشرفت و بقای شرکت در بازارهای داخلی و بین‌المللی می باشد. بنابراین ارائۀ روش های بهینه سازی نتایج عملیات انفجار از طریق مطالعات میدانی، بررسی های علمی و اندازه‏گیری های آزمایشگاهی برای عملیات متنوع معدنی و عمرانی سبب کاهش هزینه های تولیدی معدن خواهد شد.

با توجه به توضیحی که ارائه کردید فعالیت شرکت شما دقیقا چیست؟
در این راستا زمینه فعالیت شرکت طراحی اتوماسیون بهینه سازی الگوی انفجاری، جهت برقراری ارتباط بین معدن و کارخانه فرآوری به منظور بهینه سازی خردایش سنگ حاصل از انفجار با در نظر داشتن شرایط برجای محیطی و افزایش راندمان واحد خردایش کارخانۀ فرآوری و متعاقب آن کاهش هزینه های کل است.

محصولات و خدمات شرکت پادرامعدن چیست؟
بهینه سازی الگوی انفجار، طراحی، ساخت و راه اندازی سیستم ردیابی بار در معادن ساخت درپوش های انفجاری و طراحی، ساخت و راه اندازی ردیابی افراد در معادن زیرزمینی از عمده خدمات و محصولات شرکت پادرامعدن است.

از زمان تاسیس تاکنون شرکت چه دستاوردهایی کسب کرده است؟
انجام پروژه بهینه سازی الگوی انفجار در معدن مس میدوک، پروژه ساخت دستگاه مکانیزاسیون گل گذاری انفجار در معدن چادرملو و انجام پروژه ساخت درپوش انفجاری در معدن گلگهر از جمله دستاوردها و فعالیت های شرکت بوده است.

چه چیزی شرکت شما و خدماتش را متمایز می کند؟
ارتباط بین صنعت و دانشگاه به طور مدوام و بهره گیری از تجارب اساتید دانشگاه با درک کاستی هایی که در طراحی و اجرای الگوهای انفجاری وجود دارد از یک سو و موقعیت شرکت در این استان معدن خیز و ارائه خدمات پیشتیبانی به موقع به کارفرمایان از سوی دیگر سبب شده است که این شرکت نسبت به رقبایی که اکثرا در تهران فعالیت دارند، موقعیت مناسب تری در ارتباط با خدمات پشتیبانی در اسرع وقت داشته باشد. همچنین در اختیار داشتن تجهیزات آزمایشگاهی مکانیک سنگ در استان سبب می شود تا با استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی، پروژه های معدنی را با دقت بالا و بر پایه ی مباحث تئوری قوی و شبیه سازی رایانه ای انجام و نظر کارفرمایان را جلب کرد.

مشتریان شما چه کسانی هستند و چگونه با شرکت شما آشنا می شوند؟
کلیۀ پروژه های عمرانی و معادن بزرگ و کوچک (خصوصی و دولتی) که تمام یا بخشی از فعالیت های آن ها به انفجار مرتبط است، شرکت های مشاور و پیمانکار عملیات انفجار سراسر کشور، انجمن صنفی شرکت های خدمات آتشکاری، دانشگاه ها و موسسات تحقیق صنعتی که بر روی انفجار و فرآیندهای مربوط به آن فعالیت دارند، از مشتریان شرکت محسوب می شوند.

مشکلات حوزه ی فعالیت شما چیست و شرکت شما تا چه اندازه می‌تواند در این موارد موانع را برطرف نماید؟
محدود بودن و خاص بودن مشتریان و نیز حساس بودن حوزه فعالیت شرکت می تواند تا حدی روند رشد سریع شرکت را به تعویق بیاندازد ولی با توجه به جلسات توجیهی و متقاعد کردن مدیران معادن می توان این مشکل رابرطرف نمود. از طرفی تامین مواد اولیه نیز یکی از مشکلات بزرگ مجموعه است که می توان با خرید عمده از شرکت های خارجی تولید کننده این مشکل را تا حدودی برطرف نمود.

همکاری شرکت شما بیشتر با چه صنایعی است؟
معادن و صنایع وابسته، صنایع فولاد و پلیمر

آینده و چشم انداز شرکت خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
ایجاد شرکتی با موقعیت رهبری در زمینه معدنی درکشور با کیفیتی در سطح جهانی در راستای تحقق سود آوری بلند مدت در فعالیت های مرتبط با معادن و رهبری بازار کشور در بخش تولید و اجرای سیستم های نوین انفجاری معدنکاری در تمامی معادن کشور جزو چشم اندازهای شرکت است.

پارک علم و فناوری، خدمات و فضای آن تا چه اندازه در فعالیت های شما کمک کننده است؟
مجموعه پارک علم و فناوری با ارائه خدمات مادی و معنوی سهم زیادی از پیشرفت شرکت را به خود اختصاص داده است.