هفتمین رویداد ملی استارتاپ دموشهر هوشمند، شنبه 28 بهمن با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری، پارک علم و فناوری یزد، مرکز فن بازار ملی ایران و شهرداری یزد و توسط فن بازار منطقه ای و شتابدهنده در هتل صفائیه شهر یزد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، در این مراسم که با حضور معاون وزیر تعاون، رفاه و کار اجتماعی، داریوش پورسراجیان، رئیس پارک علم و فناوری یزد، احمدرضا فقیه خراسانی، معاون فناوری و نوآوری پارک، معاون توسعه فناوری پارک فناوری پردیس و جمعی از فعالان بخش خصوصی در حوزه فناوری های نوین و مدیران علمی در شهر یزد برگزار شد، معاون توسعه فناوری پارک فناوری پردیس با بیان اینکه 40 کارگزاری در کشور در ایجاد شبکه فن بازار و توسعه شبکه بروکرها فعالیت دارند، گفت: فروش اختراع در بازار فرابورس انجام می شود.
حسین صابری افزود: 14 کارگزار برای بازاریابی،‌ چهار کارگزار وظیفه جذب سرمایه و 20 کارگزار وظیفه تبادل فناوری و رفع نیاز شرکت‌ های دانش بنیان را به عهده دارند.
وی با اشاره به فروش اختراع در بازار فرابورس، گفت: فروش محصولات فناورانه در بخش خصوصی نیز به گونه ای انجام می شود که یک هزار محصول از سوی شرکت های غیردولتی خریداری شده است.
صابری با بیان اینکه توجه به فن بازار تخصصی و فن بازار منطقه‌ای در بازار از مقوله های مهم بازار ایران است، اظهار داشت: بیشترین خرید از تولیدات این بخش از دولت انجام می شود به گونه ای که 63 درصد محصولات دانش‌ بنیان در این بخش است.
وی افزود: اکوسیستم تولید فناوری در کشور بر عهده دانشگاه ها، مراکز کار آفرینی، مراکز شتاب دهنده، مراکز رشد و پارک فناوری است و فن بازار در واقع برای تمرکز تحریک به تقاضا از سال 1383 در ایران فعال شده تا شکاف تکنولوژی فناوری بین کشور را پر کند.
معاون توسعه فناوری پارک فناوری پردیس، انتقال فناوری و جذب سرمایه‌گذاری برای تحقق اهداف فناوری‌های ایجاد شده را رویکرد جدی فن بازارها عنوان کرد و گفت: محصولات فناورانه، خدمات تخصصی کسب و کار و طرح‌های فناورانه از جمله خدمات قابل ارائه در فن بازار است.
در ادامه نشست محمدرضا رضایی نژاد، مدیرعامل شرکت تعاونی پیشگامان کویر یزد با بیان اینکه شرکت ها باید به سمت آینده نگری و آینده فروشی بر مبنای افزایش بهره وری حرکت کنند، گفت: امروزه ارزش شرکت ها به سودآوری آنها در آینده است.
وی استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی و ایجاد ارتباط با سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را مهم ترین اولویت اجرایی عنوان کرد و گفت: دارایی، ارزش افزوده‌ای برای ما ایجاد نمی‌کند و سرمایه از جمله مهمترین دارایی توسعه‌ای است که علاوه بر ایجاد ارزش افزوده به بخش‌های مختلف انسانی،‌علمی، اجتماعی و فرهنگی تقسیم می‌شود.
گفتنی است، هدف اصلی از برگزاری این رویداد، مذاکره مستقیم صاحبان ایده و استارتاپ‌ها با سرمایه گذاران فعال در زمینه توسعه و راه‌اندازی کسب و کارهای نوپا است.