نشست خبری رئیس پارک علم و فناوری یزد با اصحاب رسانه، شنبه 12 آبان 97 در حضور جمعی از خبرنگاران استان یزد در سالن کنفرانس مرکز فناوری اقبال برگزار شد.
نقش برجسته اقتصاد دانش‌بنیان و مقاوم ساختن اقتصاد کشور با تکیه‌ بر علم و فناوری
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، در این نشست داریوش پورسراجیان ضمن گرامیداشت فرارسیدن 13 آبان، سالروز مبارزه با استکبار جهانی، گفت: روشن است که امروز در عرصه مبارزه با استکبار جهانی با تمرکز بر حوزه اقتصادی، نقش و جایگاه اقتصاد دانش‌بنیان و مقاوم ساختن اقتصاد کشور با تکیه ‌بر حوزه علم و فناوری نقش برجسته‌ای دارد.
وی افزود: این مساله همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری و جزو اولویت های برنامه دولت بوده است که ان‌شاءالله با همگرایی و همراهی همه، این نقش به‌خوبی ایفا شود. تجربه در دنیا نشان داده چنانچه بنای اقتصاد را بر توسعه فناوری بگذاریم، مسلماً این اقتصاد پویا در برابر تکانه های مختلف و تحریم ها مقاوم خواهد بود.
عملکرد قابل قبول پارک علم و فناوری یزد در حوزه بین الملل و صادرات فناوری
رئیس پارک علم و فناوری یزد با اشاره به حضور حدود ۲۶۰ شرکت در مجموعه پارک علم و فناوری یزد، گفت: بیش از 800 موسسه و هسته از ابتدای فعالیت پارک موردحمایت قرارگرفته و خوشبختانه عملکرد مجموعه به‌ویژه در حوزه بین‌الملل و صادرات فناوری از طریق ایجاد دفاتر تبادل فناوری قابل‌قبول است.
وی تصریح کرد: دفاتر تبادل فناوری در کشورهای عمان و گرجستان راه اندازی شده و در نظر داریم این دفاتر را در کشورهای آمریکای شمالی، اروپا و آسیای جنوب‌شرقی گسترش دهیم.
پورسراجیان افزود: میزان صادرات پارک علم و فناوری یزد در یک سال گذشته ۲۹۲ هزار و ۳۰۰ دلار بوده است.

ایجاد اشتغال برای 1500 نخبه و فارغ التحصیل دانشگاهی استان یزد
وی با تاکید بر نخبه پروری در استان یزد اظهار داشت: وظیفه ما این است که زمینه و بستر فعالیت نخبگان را فراهم کنیم.
پورسراجیان افزود: با تمرکز بر فعالیت ها و اقدامات مناسب در پارک های علم و فناوری می توانیم به جریان معکوس مهاجرت نخبگان کمک کنیم و از اثرگذاری آن ها بهره مند شویم.
وی خاطر نشان کرد: جمعیت قابل توجهی از بیکاران استان یزد را افراد تحصیل کرده تشکیل می‌دهند و پارک علم و فناوری یزد برای هزار و ۵۰۰ نخبه و فارغ‌التحصیل دانشگاهی استان یزد اشتغال پایدار ایجاد کرده است.
واگذاری زمین به شرکت ها در قالب طرح جامع پارک علم و فناوری یزد
وی با بیان اینکه اگر در استان زیرساخت ها فراهم باشد پارک علم و فناوری یزد امکان جذب شرکت‌های بیشتری را دارد، گفت: درحال حاضر تعداد زیادی از شرکت ها در صف انتظار برای استقرار هستند و اگر زیرساخت ها ایجاد شود برخلاف تصور عموم در مورد بیکاری، درخواست برای فعالیت در حوزه فناوری و شرکت های دانش بنیان زیاد است.
پورسراجیان با اشاره به اجرای طرح جامع پارک علم و فناوری یزد به مساحت 70 هکتار در مجاورت کمربندی یزد، گفت: خوشبختانه با رفع مشکلات و موانع قانونی در این بخش و تصویب آیین‌نامه‌های مربوطه در هیات امنا، واگذاری زمین به شرکت‌ها از تابستان امسال آغاز شده و امیدواریم پس از استقرار واحدهای فناوری و تولید نیمه صنعتی شرکت‌ها که در حال حاضر به صورت پراکنده در استان فعالیت دارند، در مرحله بعد شاهد ساخت و سازهای این مجموعه باشیم.
جهت دهی فعالیت‌های پارک براساس چالش‌ها و مزیت‌های بومی استان
رئیس پارک علم و فناوری یزد با بیان اینکه فعالیت های پارک یزد بر اساس چالش های استان سمت و سو می گیرد، گفت: فعالیت‌های پارک براساس چالش‌ها و مزیت‌های بومی استان جهت‌دهی شده و یکی از عمده چالش‌های استان موضوع آب است که پارک علم و فناوری یزد در همین راستا مرکز توسعه فناوری آب را راه اندازی کرده و فعالیت‌های مختلفی در حوزه های مختلف اجتماعی، نرم‌افزاری و سخت‌افزاری توسط این مرکز انجام شده است.