جشنواره ایده های برتر یک رویداد غیرانتفاعی است که به‏ عنوان اولین حلقه زنجیره ایده تا محصول با هدف ترویج فرهنگ خلاقیت و نوآوری، شناسایی استعدادهای خلاق و برقراری ارتباط با آنها، فعالیت خود را از سال 1382 به همت پارک علم و فناوری یزد و با حمایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با عنوان جشنواره ایده‏های برتر آغاز نمود و از آنجا که ایجاد بستر مناسب تفکر و ایجاد انگیزه یکی از رسالت‏های پارک های علم و فناوری محسوب می‏شود، برگزاری سالانه جشنواره در دستور کار پارک علم و فناوری یزد قرار گرفت. عملکرد موفق این جشنواره در طول یک دهه برگزاری افزایشی در حدود 30 برابر شدن تعداد آثار ارسالی به دبیرخانه در دوره دهم نسبت به دوره اول را به‏دنبال داشت و در طول سالیان برگزاری منجر به ایجاد بانک بزرگی از ایده و ایده¬پردازان از سراسر کشور شد. این امر پارک علم و فناوری یزد را بر آن داشت تا با ایجاد زیرساخت¬ها و بسترهای مورد نیاز زمینه لازم برای ایده‏پردازان در جهت بهره¬برداری از ایده¬های ارائه شده را فراهم آورد و با تکیه بر تجربیات گذشته از دوره یازدهم این جشنواره را با ارائه مدلی مفهومی و رویکردی جدید برگزار نماید.
تمام ایده‌ها بر اساس معیارهای نوآوری، درجه‌ی پختگی، امکان تولید، ارزش افزوده اقتصادی، فراگیری استفاده در جامعه، درجه‌ رفع مشکلات جامعه و امکان ارائه در صحنه‌ جهانی مورد ارزیابی، نظرسنجی و رتبه‌بندی داوران جشنواره قرار می‌گیرند و تعدادی از آنها به عنوان ایده‌ها‌ی برتر شناخته می‌شوند. صاحبان ایده‌های منتخب از حمایت مادی و معنوی در جهت توسعه و اجرایی نمودن ایده خود برخوردار خواهند شد.
تاکنون سیزده دوره از این جشنواره برگزار شده است و طبق آمار در سه دوره اخیر این جشنواره که به صورت ملی برگزار شد به ترتیب 2539، 1288 و 2818 ایده به دبیرخانه ارسال شده و در هر دوره 10 ایده به عنوان ایده های منتخب برگزیده شده است.
توجه ویژه به دو حوزه کاشی و سرامیک و آب در جشنواره ایده های برتر سال 97:
امسال در جهاردهمین دوره برگزاری جشنواره ایده های برتر، توجه ویژه ای به دو حوزه آب و کاشی و سرامیک شده است. با توجه به کمبود شدید آب در استان و لزوم به روزرسانی تکنولوژیک صنعت کاشی و سرامیک، امسال در جشنواره به این دو موضوع توجه ویژه ای شده است.
برگزاری دوره های آموزشی در دو دوره گذشته جشنواره :
در دو دوره گذشته، دوره های آموزشی توسط پارک علم و فناوری یزد برگزار شد که در آن ها زنجیره ایده تا محصول به صورت کارگاه به ایده دهندگان آموزش داده می شود و امسال نیز این دوره برگزار می شود.
تجلیل از ایده های برتر در نمایشگاه فن بازار سال 97:
در نمایشگاه فن بازار امسال 20 غرفه به صورت رایگان در اختیار ایده‌‏های راه یافته به مرحله نهایی جشنواره قرار می گیرد و داوری نیز در مدت برگزاری جشنواره انجام و سپس برترین‌‌ها در روز اختتامیه نمایشگاه در روز پنجشنبه 29 آذرماه همزمان با معرفی پژوهشگران برتر استان، تجلیل می شوند.