عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور، در نشستی با حضور رئیس و مدیران ستادی پارک علم و فناوری یزد گفت: متاسفانه در حال حاضر بودجه اختصاص یافته به پارک های علم و فناوری بسیار کم است که باید به چند برابر افزایش یابد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، روز شنبه 9 بهمن ماه آیت الله اعرافی؛ مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور با حضور در پارک علم و فناوری یزد، ضمن بازدید از مرکز فناوری اقبال، در نشستی با حضور رئیس و مدیران ستادی پارک حضور یافت و از نزدیک در جریان اقدامات و فعالیت های پارک قرار گرفت.
“آیت الله اعرافی”در این نشست با اشاره به روند مناسب توسعه و پیشرفت کشوردر حوزه علمی اظهار داشت: در حال حاضر کشور از اسناد پایه در سطح کلان برای حرکت در حوزه علم برخوردار است و چشم انداز و سیاست های علمی و فناوری کشور مشخص و روشنی در طی این سال ها تدوین شده است.
وی ادامه داد: تعداد موسسات آموزش عالی و دانشگاه های موجود در کشور، تعدد و تکثر رشته های دانشگاهی و افزایش مناسب این رشته ها نشاندهنده رشد علمی کشور است.
آیت الله اعرافی برقراری عدالت جنسیتی، عدالت منطقه ای، قومی و مذهبی، انتشار بیش از 500 مجله پژوهشی و علمی در کشور، تولید مقالات و افزایش افراد دارای تحصیلات تکمیلی را از دیگر نقاط قوت کشور در حوزه علم و دانش برشمرد.
این مقام مسئول عدم برنامه ریزی مناسب در اختصاص بودجه مناسب به بخش تحقیق و پژوهش را از کاستی های کنونی در حوزه علمی کشور دانست و تصریح کرد: ما هنوز تا درنوردیدن کامل مسیر علم، دانش و تولید نظریه فاصله داریم و برخی از تصمیم گیری های اجتماعی کشور بر پایه تولید فکر و تحقیق نیست.
رئیس جامعه المصطفی العالمیه ادامه داد: بخش خصوصی و صنعت هنوز به معنای درست به بحث تحقیق و پژوهش وارد نشده اند و بخشی از فناوری های تولید شده با شرایط بومی و فرهنگ سنتی ما مغایرت دارد.
آیت الله اعرافی در پایان سخنان خود افزود: عدم ارتباط مناسب میان نظام علمی و صنعتی و آموزش وپرورش، عدم تعادل میان رشد کیفی و کمی بخش علمی کشور و پایه ریزی نشدن برخی از اسناد و طرح ها بر اساس علم و دانش از نقاط ضعف و کاستی های موجود در حوزه دانش است.
گفتنی است در پایان این نشست، مدیران عامل شرکت های منتخب یگانه تجار پارسه کویر، صافات انرژی، آبسار کویر یزد، سمن یاران و شرکت تدبیر و توسعه پرنیان گزارشی از فعالیت و اقدامات خود را ارائه کردند.

  • ۱۰ بهمن, ۱۳۹۵