شرکت زرین معدن آسیا (سهامی عام) در سال ۱۳۸۳ به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان کنسانتره سرب و روی در خاورمیانه آغاز به کار نمود. این شرکت تنها شرکت فرآوری کشور است که موفق به تولید کنسانتره روی پرعیار از خاک های کم عیار و باطله معدن انگوران به روش فلوتاسیون روی اکسیده گردیده است.
با توجه به اینکه ذخایر معدن انگوران رو به اتمام است و ذخایر معدن مهدی آباد مهریز جایگزین مناسبی برای آن است، از سال ۹۳ عملیات اجرایی کارخانه سرب و روی مهریز توسط شرکت زرین آغاز شده و خط تولید آن راه اندازی شد. در حال حاضر دو خط تولید در این کارخانه مشغول به فعالیت بوده و پروانه بهره برداری ۵۰ هزار تنی و افزایش ظرفیت ۱۰۰ هزار تنی برای آن صادر شده است.
محصول این کارخانه کنسانتره روی است که از ذخایر اکسیده معدن مهدی آباد حاصل می شود.
رئیس و معاون فناوری و نوآوری پارک به منظور آشنایی با فعالیت های این شرکت و بررسی راه های ارتباطی آن با پارک و شرکت های مستقر در آن، از این کارخانه بازدید کردند.
ابراهیم جمیلی، مدیرعامل گروه صنعتی و معدنی زرین در این بازدید در نشستی مجازی با مسئولین پارک، با بیان اینکه کارخانه سرب و روی مهریز در واقع متعلق به مردم استان یزد است نه هلدینگ زرین، گفت: دیدگاه ما دیدگاه اقتصادی است و هرکاری می کنیم با تکیه بر توسعه اقتصادی است.
وی ضمن استقبال از همکاری با پارک یزد در برگزاری رویدادهای استارتاپی گفت: ما می خواهیم نیازهای سرب و روی را شناسایی نموده و یک کنسرسیوم شرکت های دانش بنیان معدنی را تشکیل بدهیم که در این زمینه نیاز به همکاری پارک یزد داریم.
لطفی، رئیس پارک یزد نیز با بیان اینکه پارک های علم و فناوری دولتی بوده اما در واقع نزدیکترین مجموعه به بخش خصوصی هستند، گفت:
در حوزه صنایع پایین دست صنعت روی و سرب و تکنولوژی و کارهای فناورانه معدن مهدی آباد، شرکت های پارک اقدامات زیادی می توانند انجام دهند.
وی افزود: در بحث های فرصت مطالعاتی، امریه سربازی و کارآموزی هم با دانشگاه یزد می توان ارتباطات خوبی برقرار کرد.
لطفی با تاکید بر لزوم تشکیل جلسات مشترک برای شناسایی و حل مشکلات طرفین، گفت: شرکت های پارک در زمینه های مختلف مورد نیاز کارخانه شما از جمله برق، الکترونیک، نرم افزارها و اتوماسیون صنعتی و خدمات آزمایشگاهی فعالیت می کنند و می توانند نیازهای شما را برطرف کنند.
شکوهی، معاون فناوری و نوآوری پارک نیز در این بازدید یکی از برنامه های پارک را شناسایی فناوری های معدنی عنوان کرد و گفت: شما می توانید علاوه بر فروش ماده معدنی توانمندی های تکنولوژیکی خود که برای شبکه معدن های یزد و کرمان و فلات مرکزی قابلیت استفاده دارد را فروخته و بیزینس تکنولوژی نیز انجام دهید.
وی افزود: مجموعه پارک یزد تکنولوژی را به خوبی می‌شناسد و خیلی راحت می‌تواند جوانانی که در حوزه معدن توانمندی و استعداد دارند را به شما معرفی کند.
تفضلی، مدیرعامل شرکت سرب و روی مهریز نیز در این بازدید با بیان اینکه یکی از بزرگترین مشکلات ما در استان، کمبود نیروی متخصص در حوزه معدن است، گفت: متاسفانه هم نیروی فنی و متخصص در این حوزه کم است و هم برای کار به اینجا نمی آیند.
وی افزود: از خدماتی که پارک یزد و شرکت‌های زیرمجموعه آن می‌توانند به ما بدهند، استقبال می کنیم زیرا هم در حال گذراندن فاز های توسعه ای خود هستیم و هم ترجیحمان این است از شرکت‌های داخل استان که دسترسی به آنها آسانتر است، استفاده کنیم.