خسرو پیری در اختتامیه نمایشگاه فن بازار اظهار داشت: با توجه به زیرساخت های فراهم شده در کشور توسط دولت، در سال جاری30 هزار شغل در حوزه فناوری ایجاد شده است.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، همزمان با اختتامیه نمایشگاه فن بازار، آیین تجلیل از پژوهشگران برگزیده استان یزد، روز پنجشنبه 9 آذرماه با حضور خسرو پیری؛ مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، علی عزالدینی؛ معاون امور اقتصادی و منابع انسانی استاندار یزد، داریوش پورسراجیان؛ رئیس پارک علم و فناوری یزد، محمدصالح اولیاء؛ رئیس دانشگاه یزد و جمعی از مسئولین و مدیران استان، پژوهشگران و فناوران در سالن آمفی تئاتر دانشگاه یزد برگزار شد.
در ابتدای این مراسم رئیس دانشگاه یزد، به ارائه گزارشی از روند برگزاری نمایشگاه فن بازار و برنامه های هفته پژوهش و فناوری پرداخت و از همکاری نهادهای مرتبط در برگزاری نمایشگاه تقدیر کرد.
در ادامه مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به تشریح سیاست ها و برنامه های این وزارت پرداخت و جدی تر شدن حرکت های علمی در کشور و پرداختن به برنامه های کیفی به جای برنامه های کمی را از مزیت های برنامه ها و سیاست جدید وزارت دانست.
خسرو پیری با اشاره به عدم توجه کافی به بخش فناوری در دانشگاه ها عنوان کرد: در سال های گذشته پژوهش های انجام شده در دانشگاه ها تنها برای نگه داری درکتابخانه ها کاربرد داشت که این فرآیند ناقص پژوهش در دانشگاه ها، در حال تکمیل است و امیدواریم خروجی این پژوهش ها بتواند در جامعه کاربردی شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهداف ایجاد دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، ایجاد مراکز فناوری تخصصی به منظور ارتباط بیشتر با صنعت را یکی از ماموریت های این دفتر دانست و توسعه تعداد پارک های علم و فناوری از رقم 36 در سال 93 به تعداد 42 پارک در سال 96 را بخشی از اقدامات انجام شده در این حوزه عنوان کرد.
این مقام مسئول افزود: همچنین توسعه پارک های فناوری تخصصی با همکاری بخش خصوصی و دستگاه های اجرایی از دیگر ماموریت های این دفتر بود که در این راستا مراکز نوآوری و مراکز رشد واحدهای فناور از تعداد 154 در سال 93 به 186 در سال جاری رسیدند.
وی همچنین ایجاد دانشگاه کارآفرین، آمایش فناوری و برنامه راهبردی پنج ساله را از برنامه ریزی ها و سیاست های ملی فناوری در این دفتر مطرح کرد.
پیری خاطر نشان کرد: تهیه شاخص های کلان ارزیابی پارک های علم و فناوری و مراکز رشد کشور، تدوین سند آمایش فناوری و تهیه نقشه راه فناوری از اقدامات مدنظر این دفتر در برنامه آمایش فناوری است.
وی در پایان با تاکید بر ضرورت همکاری بین دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری، ارائه شاخص های ورودی فرآیندی و خروجی مربوط به دانشگاه کارآفرین و تدوین مدل همکاری پارک های علم و فناوری با دانشگاه ها را از سرفصل های برنامه ایجاد دانشگاه کارآفرین در کشور برشمرد.