جلسه هم اندیشی پهنه علم و فناوری اقبال، روز یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹ با حضور لطفی، رئیس پارک علم و فناوری یزد، قمی، رئیس کمیسیون شهر هوشمند شورای اسلامی شهر یزد، رضایی نژاد، مدیر عامل گروه پیشگامان کویر، فنایی، رئیس هیات مدیره شرکت الکتروکویر یزد، شهوازیان، مدیر عامل شرکت یزد بسپار، متوسلیان، مدیر عامل گروه یزد پولیکا،علوی پور، مدیرعامل و رفیعی، مدیر داخلی کارخانه رزتحریر یزد، مجری، معاون فناوری و توسعه مجتمع صنایع لاستیک یزد و جمعی از مدیران شرکت های فناور برگزار شد.
لطفی در این نشست با بیان اینکه مجوز و موافقت اصولی ایجاد پهنه علم و فناوری در یزد صادر شده است، گفت: پهنه‌های علم و فناوری و نواحی نوآوری در دنیا به عنوان یک عامل توسعه پایدار شهری مطرح شده و به عنوان کمک به توسعه پایدار منطقه ای ایفای نقش می کنند.
وی افزود: از چند سال قبل موضوع ناحیه نوآوری اقبال در استان مطرح شده و با پیگیری‌های اخیر و حمایت های استاندار و مسوولین استانی، موفق به دریافت مجوز اصولی ایجاد پهنه علم و فناوری در استان شدیم.
لطفی تصریح کرد: تاسیس پهنه ها یک موضوع دو سویه میان حوزه فناوری و شهری است که با حمایت حوزه های متولی شهر از جمله شهرداری، اداره کل راه و شهرسازی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و سایر نهاد های متولی می‌تواند مشاغل را از مشاغل عادی به مشاغل Hi-Tech تبدیل نموده و در بلند مدت به توسعه شهری و ارتقاء کیفیت زندگی مردم نیز کمک می کند.
در ادامه جلسه نیز رحیمی، مدیر امور عمرانی پارک یزد گزارشی از محدوده انتخابی پهنه با توجه به پتانسیل های موجود در منطقه و همچنین نحوه فازبندی و گسترش محدوده پهنه،ارائه نمود.
در این نشست موارد زیر مطرح شد:

– تعریف پهنه علم و فناوری و ایجاد آن حول مرکز فناوری اقبال از طرح های خلاقانه و موثر در توسعه شهر هوشمند بوده و قابل تقدیر و حمایت است.
-تدوین اهداف تشکیل پهنه و افق طرح در قالب کتابچه و ارائه آن به ساکنین محله، شرکت های فناور و سرمایه گذاران
– مدل کسب و کار پهنه و تاثیرات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی طرح، از طریق انتخاب مشاوری ذیصلاح و با بهره گیری از تجارب جهانی
– پیش بینی زیرساخت های مورد نیاز با توجه به تغییرات عملکردی در کارکرد فضاها و بازنگری طرح تفصیلی منطقه
در صورت نیاز
-برنامه ریزی مناسب برای استقرار صحیح زنجیره ارزش در پهنه در جهت تقویت اکوسیستم نوآوری
– توجه به نیازها و منافع مردم محلی در توسعه پهنه

  • ۲۴ بهمن, ۱۳۹۹