مدیر عامل شرکت درخشان صنعت ایساتیس:

شرکت درخشان صنعت ایساتیس فعالیت خود را از سال 80 آغاز کرده و اولویت اصلی آن، پیاده سازی سامانه های مشترک چند مهارتی با ترکیبی از تخصص در حوزه مکانیک، الکترونیک و نرم افزاراست. نیروی متخصص و توانمند، این شرکت را به یکی از بهترین و موفق ترین شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری یزدتبدیل کرده به طوری که تاکنون موفق به کسب عناوین و جوایز مختلف شده است.متن زیر حاصل گفتگو با مجتبی ایزدی، مدیر عامل این شرکت است که با هم می خوانیم:

1. لطفا ابتدا مختصری از شرکت و شروع فعالیت آن بگویید.

تیم درخشان صنعت فعالیت خود را به صورت عملی از سال 1380 با تمرکز بر پروژه های اتوماسیون صنعتی آغاز کرد. در سال 1382 پس از اتمام تحصیل اعضاء، به منظور جدی تر شدن فعالیت های شرکت تصمیم به ثبت آن و انجام امور به طور رسمی گرفتیم.

2. هدف از تاسیس این شرکت چه بوده است؟

انجام پروژه های دولتی نیاز به ثبت شرکت و فعالیت در چهارچوبی رسمی داشت، لذا از آنجا که این بخش از بازار نیز مدنظر مجموعه درخشان صنعت بود تصمیم به ثبت شرکت و شروع فعالیت ها در چهارچوبی رسمی تر گرفتیم.

3. سرمایه ی اولیه تان برای شروع به چه صورت بود؟

سرمایه اولیه شرکت علاوه بر توانمندی های فنی نیروی انسانی، مبلغ 1.000.000 تومان پول نقد بود.

4. مختصری از زمینه های فعالیت شرکت بگویید.

در ابتدا شرکت فعالیت خود را در زمینه تولید، نصب و راه اندازی پل های تلسکوپی فرودگاهی از طریق شرکت پردیس یزد آغاز کرد. پس از آن در حوزه اتوماسیون صنعتی راه اندازی خطوط تولید بخش دیگری از فعالیت های شرکت درخشان صنعت بود . با توجه به اینکه اولویت اصلی شرکت، پیاده سازی سامانه های مشترک چند مهارتی با ترکیبی از تخصص در حوزه مکانیک، الکترونیک و نرم افزار بود، زمینه کاری مانیتورینگ را برای شرایط فیزیکال و الکتریکال انتخاب نموده و از سال 1386 تنها زمینه فعالیت شرکت پیاده سازی همین سامانه ها بوده است. درحال حاضر این سامانه درهشتاد شهر کشور و در چهارصد مکان مختلف با بیش از 350.000 نقطه ثبت مشغول به سرویس دهی می باشد که البته مفتخریم به اینکه تمامی جزئیات این سامانه اعم از سخت افزارها و نرم افزارها، در شرکت طراحی و تولید شده است .

5. مختصری از دستاوردها و افتخاراتتان تاکنون بگویید.

شرکت درخشان صنعت چندین بار به عنوان شرکت برتر پژوهشی درسطح استان یزد انتخاب شده و در ده سال گذشته یکی از شرکت های برتر پارک علم و فن آوری یزد بوده است. در سال 2011 نیز در بین شرکت های دانش بنیان آسیا به رتبه دوم دست یافته و عنوان کارآفرین برتر سال 1391 و برند برتر تجاری سال 1394 از دیگر دستاوردهای این مجموعه بوده است.

6. این شرکت بر اساس چه اولویت هایی به عنوان شرکت دانش بنیان انتخاب شد؟

این شرکت راهکاری چند مهارتی (الکترونیک، نرم افزار و مکانیک سیالات) را به عنوان خدمتی واحد جهت ارائه به بازار انتخاب کرده و دست آوردهای فنی قابل ملاحظه ای در این زمینه داشته است.همچنین تمامی فعالیت های شرکت و پتانسیل فنی و مالی این مجموعه معطوف به ارتقاء کیفیت خدمات در حوزه مذکور شده و در برخی موارد با افتخار موفق شدیم درمناقصه هایی که تنها با شرکت های خارجی برگزار می‌شد خود را تحمیل کرده و اطمینان کارفرمایان بزرگ کشور را از جمله بانک ها، همراه اول، مخابرات و… جلب نماییم. بنابراین به دلیل فعالیت تخصصی و تمرکز بر روی محصولاتی که پیش از این هیچ تولید کننده داخلی در زمینه تولید آن ها فعالیت نکرده بود، شرکت درخشان صنعت را به عنوان یکی از هسته های دانش بینان کشور معرفی کرد.

7. این شرکت می­تواند تنها با اکتفا به دانش فعالیت کند و یا سرمایۀ مادی خاصی هم نیاز دارد؟

فعالیت های دانش بنیان عموماً پرهزینه و گران قیمت هستند چراکه داشته‌ی اصلی این بخش نیروی انسانی متخصص و زبده است که نگهداری و راضی نگه داشتن این گروه بسیار مشکل و پرهزینه است، لذا برای اینکه بتوانیم دانش فنی خود را ارتقاء دهیم نیاز به سرمایه مادی خطرپذیر داریم. خطر پذیر را از آنرو مطرح می کنیم که طبیعت فعالیت های دانش بنیان ایجاب می کندکه شما در برخی موارد به نتیجه نهایی و محصول مورد نظر نرسید. بنابراین زمانی که آورده های ریالی از جنس وام های بانکی باشد، خود‌به‌خود مجموعه جرأت ریسک خود را از دست می دهد زیرا درهر صورت باید تسهیلات اخذ شده را باز پرداخت نماید. از اینرو خلأ بزرگی در کشور در خصوص سرمایه های خطرپذیر وجود دارد.

8. از عملکرد شرکت در سال گذشته بگویید و اینکه در سال جدید تاکنون با چند درصد پیشرفت روبرو بوده اید؟

با توجه به رکود گسترده در بازار در سال گذشته در زمینه فعالیت های خود، سیاست انقباضی را پیش گرفته و تنها برای حفظ شرایط موجود تلاش کردیم که البته علی رغم این موضوع توانستیم دو پروژه R & D را در شرکت به ثمر رسانده و به اهداف از پیش تعیین شده در واحد فروش نیز برسیم. از آنجا که متأسفانه شرایط بازار در سال جاری هم با رکود مواجه است و بودجه بسیاری از ارگان ها و دستگاه های دولتی که شرکت با آنها در تعامل بوده با کاهش مواجه شده ، بازهم رویه سال قبل در دستور کار قرار گرفته است. با وجود این مشکلات روحیه نوآوری که در مجموعه وجود دارد و همچنین الزام مجموعه به حفظ نیروهای دانش بنیان خود، شرکت را مجبور به تعریف چند پروژه R & D و یک محصول جدید در حوزه مانیتورینگ دیتاسنتر کرده است. امیدواریم با لطف خداوند این شرایط سخت نیز هرچه سریعتر سپری شود.

9. در استان یزد تا چه اندازه مباحث دانش بنیانی شناخته شده است و به آن بها داده می­شود؟

متاسفانه موج ناخوشایند مهاجرت نیروهای دانش بنیان و زبده از یزد به تهران و در مرحله بعد از تهران به خارج از کشور یکی از مشکلات قدیمی استان و این مجموعه بوده است. تنها کاری که شرکت توانست برای غلبه بر این مشکل انجام دهد، مستقر کردن واحد R&D در شهر تهران بوده است. نکته قابل تامل و دردناک این است که نیروهای بسیار خوب و توانمندی از نظر فنی در یزد وجود دارد که همان طور که گفته شد در ابتدا به تهران و پس از آن به خارج از کشور می روند.

10. در حال حاضر چند ایده از این شرکت مورد قبول واقع شده است؟

ایده محوری شرکت درخشان صنعت ایساتیس طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی سامانه های شرایط فیزیکال و الکتریکال است این تنها زمینه فعالیت ما و باتوجه به افتخارات کسب شده ، ایده موفق ما بوده است.

11. مهمترین مشکلاتی که در حال حاضر بر سر راه شرکت قرار دارد چیست؟

رکود کشور، کاهش هزینه های دستگاه های دولتی، کمبود سرمایه جهت ارتقاء سطح شرکت از گرید شرکت های بیست، سی نفره به گرید شرکت های 150 نفره از معضلات موجود می باشد .

12. در پایان اگر درخواستی از مسئولین پارک و استان دارید، بفرمایید؟

از پارک علم و فناوری یزد که همیشه برادرانه تمام توان خود را جهت رفع مشکلات شرکت ها از جمله شرکت درخشان صنعت ایساتیس به کار برده اند، تشکر می کنیم. معتقدیم که مجموعه پارک تا حد امکان نیازهای شرکت را مرتفع کرده اند. اما متاسفانه اختیارات و امکانات پارک های علم و فناوری بسیار محدود و صرفاً برای ایجاد شرکت های 5 تا 10 نفره طراحی شده است. امیدواریم امکانات بیشتری در اختیار پارک ها که سابقه همکاری با تعداد بی شماری استارت آپ را داشته اند، قرارگیرد، به دلیل اینکه آن ها بهتر می دانند چه مجموعه ای پتانسیل توسعه و رشد را دارد.

  • ۱۴ خرداد, ۱۳۹۵