افتتاح ساختمان مراکز رشد اقبال روز چهارشنبه 19 اردیبهشت، با حضور عبدالرضا باقری، قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مهدی کشمیری، قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، علی زینی وند، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استان یزد، داریوش پورسراجیان، رئیس پارک علم و فناوری یزد و مدیران استان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، در جلسه ای که در حاشیه این افتتاح در سالن کنفرانس مرکز فناوری اقبال برگزار شد، عبدالرضا باقری، قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این که شغل های ایجاد شده در کشور متناسب با تعداد فارغ التحصیلان نیست، گفت: یکی از مسیرهای حل این مسئله پارک های علم و فناوری است.
وی افزود: با توجه به سرمایه ی کم مورد نیاز برای اشتغال در شرکت های دانش بنیان، این مسیر، مسیری هموار است.
باقری یکی از تغییر رویکردهای وزارت عتف را ورود به ایجاد ساز و کارهایی برای تولید محصولات دانش بنیان، عنوان کرد و گفت: وظیفه وزارت عتف هموار کردن این مسیر از طریق ایجاد زیرساخت های قانونی لازم است.
رئیس مرکز هیات های امنا و ممیزه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یکی دیگر از اهداف وزارت عتف را ایجاد ارتباط نزدیکتر بین دانشگاه ها و پارک ها دانست و اظهار داشت: خوشبختانه این ارتباط در استان یزد بسیار نزدیک است و جا دارد از ریاست پارک علم و فناوری یزد و دانشگاه های یزد قدردانی شود.
در ادامه نیز مهدی کشمیری، قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن قدردانی از مسئولین پارک علم و فناوری یزد و شرکت های مستقر در پارک، به شرح سه رویکرد وزارت عتف پرداخت.
وی اولین رویکرد این وزارت را پررنگ کردن حوزه ی فناوری در وزارت عتف عنوان کرد و از نگاه تک بعدی ای که گاها وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را محدود به دانشگاه ها می داند ابراز تاسف کرد.
کشمیری افزود: باید زنجیره ی دانشگاه تا تولید را تقویت کنیم و برون داد آن را به جامعه نشان بدهیم و در این راه مجموعه های موفقی مثل پارک علم و فناوری یزد می‌توانند الگویی برای معرفی باشند.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دومین رویکرد این وزارت را گسترش فعالیت دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی به سمت کارآفرینی و تجاری سازی عنوان کرد و افزود: وزارت عتف برآن است تا هم از جهت الگو و استانداردهای لازم و هم از جهت پشتیبانی از تجاری سازی دانشگاه ها را حمایت کند.
کشمیری رویکرد سوم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را بحث توانمندسازی مدیرانِ حوزه ی فناوری عنوان کرد و گفت: استفاده از مجموعه های موفقی همچون پارک علم و فناوری یزد در انتقال تجربیات و آموزش مدیران در راستای افزایش فعالیت کیفی در دیگر پارک های کشور می تواند راهگشا باشد.
مهدی کشمیری در ادامه به تمامی پارک ها در سراسر کشور پیشنهاد کرد تا علاوه بر درخواست بودجه ی لازم برای فعالیت های خود از مراکز دولتی، با استفاده از پتانسیل بالای بخش خصوصی و خیرین فعالیت های خود را گسترش دهند.