عملیات اجرایی کارخانه نوآوری یزد به دستور رئیس جمهور، یکشنبه 19 آبان 98 به صورت ویدئو کنفرانس در محل کارخانه قدیمی نخ ریسی درخشان یزد توسط رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری آغاز شد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، حسن روحانی، رئیس جمهور در این مراسم که با حضور محمد علی طالبی، استانداریزد، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور، جمعی از مدیران و نمایندگان استانی، علی وحدت، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و شهرام شکوهی، معاون فناوری و نوآوری پارک یزد و داریوش پورسراجیان، رئیس هیات مدیره صندوق پژوهش و فناوری استان یزد برگزار شد، ضمن ابراز خرسندی از افتتاح دومین کارخانه نوآوری کشور در استان یزد، گفت: پیش از این کارخانه ی نوآوری آزادی تهران افتتاح شد و این امر موضوع بسیار مهم و آن روز، روز بسیار خوبی برای من بود.
وی ایجاد اشتغال برای جوانان تحصیل کرده که باعث ایجاد تحولی بزرگ در کشور می شوند را بسیار افتخار آمیز توصیف کرد و افزود: این جوانان قادرند چهره ی کشور را در سال های آینده عوض کنند و این کار بسیار مهمی است که در حال انجام است و زیر بنای این حرکت به فناوریICTمربوط می شود.
رئیس جمهور ضمن قدردانی از محمود واعظی، وزیر ارتباطات دولت یازدهم و جهرمی، وزیر کنونی دولت، تصریح کرد: یکی از افتخارات بزرگ دولت یازدهم و دوازدهم ایجاد شبکه ی ملی اطلاعات است و این امر زیربنای تمدن آینده و تحرک در کشور خواهد بود.
وی تصریح کرد: اگر این خط اطلاعاتی و شبکه ی اطلاعاتی نباشد شرکت های دانش بنیان قادر نخواهند بود فعال باشند.
روحانی از همه ی افرادی که در معاونت فناوری ریاست جمهوری طی شش سال تلاش کردند قدردانی نمود و ابراز میدواری کرد: در آینده نه چندان دور شاهد افتتاح کارخانه ی نوآوری باشیم که برای اشتغال جوانان تحصیل کرده ما بسیار حائز اهمیت است.
علی وحدت، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در این مراسم با اشاره به اینکه بیست و پنج سال است که استان یزد رتبه نخست کنکور سراسری را از آن خود نموده و نسبت به سایر استان‌ها فارغ التحصیلان بیشتری دارد، گفت: توسعه صنایع معدنی باعث ایجاد اشتغال در این استان شده اما در عین حال این مساله موج مهاجرت از استان های همسایه و مهاجرت نخبگان استان به پایتخت را به ارمغان آورده است.
وی با بیان اینکه کارخانه نوآوری از ارکان مهم زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی محسوب می‌شود، گفت: راه‌اندازی این کارخانه به معنی ایجاد فضایی برای هم‌افزایی جوانان تحصیل‌کرده و خلاق در کنار کارآفرینان، مربیان کسب‌وکار و سرمایه‌گذاران است.
وحدت با اشاره به افتتاح کارخانه نوآوری آزادی در تهران در هفته گذشته، اظهار داشت: الگوگیری از نمونه‌های موفق ایجاد کارخانه‌های نوآوری در کشورهای توسعه‌یافته و بومی‌سازی آن منطبق با نیازهای منطقه‌ای و ملی در پایتخت تا به امروز زمینه اشتغال ۳۵۰۰ نفر از جوانان خوش‌فکر این مرز و بوم را تنها در کارخانه نوآوری آزادی فراهم آورده است.
وحدت در پایان ضمن اجازه از رئیس جمهور برای آغاز عملیات راه اندازی کارخانه ی نوآوری یزد در محل کارخانه ی درخشان با مساحت حدود 17 هزار متر مربع، گفت: امید داریم با محوریت بخش خصوصی و حمایت معاونت علمی، صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری و استانداری یزد، این کارخانه تا پیش از خرداد ماه سال آینده به بهره برداری رسیده و کارخانه ی تولید ایده، فناوری و ثروت و محل امید جوانان نخبه و تکامل بخش زیست بوم نوآوری یزد باشد.
گفتنی است، قرار است کارخانه نوآوری استان یزد به همت صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در عرصه‌ای به مساحت 17 هزار متر مربع در قالب 2 سوله 3 هزار و 4 هزار متر مربعی در محل کارخانه متروکه نخ‌ریسی درخشان راه اندازی شود.