پارک‌های علم و فناوری که از دهه ۶۰ میلادی در جهان آغاز به کار نمودند، قریب به ۲۰ سال است که در ایران نیز منشاء خدمات و حمایت از شرکت‌های فناوری براری توسعه فناوری کشورند. با توجه به عمر نه‌چندان زیاد پارک‌ها در کشور، می‌کوشیم در این بخش رایج‌ترین سوالاتی را که مخاطبان پارک‌ها و مراکز رشد با آن مواجه هستند را پاسخ گوییم.

از مراجعین و مخاطبین محترم دعوت می‌گردد تا سوالات و نظرات خود را از طریق بخش تماس با ما مطرح نمایند.

 


 

 

 

همه چیز درباره پارک علم و فناوری

پارک علم و فناوری چیست؟

پارک های علم و فناوری ساختاری هستند حمایتی برای کمک به رشد و توسعه علم و فناوری در جامعه و ایجاد ثروت بر پایه دانش از طریق کمک به ایحاد و رشد شرکت های فناور.

مخاطبین پارک‌های علم و فناوری چه کسانی هستند؟

پارک های علم و فناوری از کلیه کسانی که قصد دارند بر پایه دانش کسب و کاری راه انداخته و تولید ثروت نمایند در تمامی سطوح و سنین حمایت می نمایند. البته بیشتر فارغ التحصیلان دانشگاهی این جامعه را شکل می دهند.

آیا پارک های علم و فناوری از طریق حمایت مالی به جامعه مخاطب خود کمک می کنند؟

نه. کمک مالی شاید آخرین چیزی باشد که شروع کنندگان کسب و کار به آن نیاز داشته باشند پارک ها از طریق مجتمع کردن مجموعه ای از خدمات و زیرساخت ها به دنبال ایجاد فضایی برای رشد شرکت های فناور هستند البته سازوکارهایی را نیز برای حمایت مالی در خود دارند.

زیرساخت ها و خدمات پارک ها کدامند؟

فضا برای استقرار شرکت
تأمین تأسیساتی مثل آب، برق، گاز، سرمایش و گرمایش، مخابرات، اینترنت، وایرلس، دیتاسنتر و ..... به صورت مجتمع
آموزش های تخصصی
مشاوره
منتورینگ
بهره گیری از تسهیلات مندرج در قانون
حمایت های مالی
کمک به انعقاد قراردادهای تجاری
برند پارک
هم افزایی ناشی از کنار هم قرارگیری شرکت های فناور
دسترسی به مقامات کشوری و لشگری
خدمات بازاریابی
خدمات مالکیت فکری و ثبت اختراع
دسترسی به فن بازار
دریافت مجوز فناوری که پیش نیاز بهره گیری از سایر تسهیلات مندرج در قانون است.
تأمین فضای کارگاهی
تأمین فضای آزمایشگاهی
تأمین سالن کنفرانس و اجتماعات
رستوران
کافی شاپ
فضای VIP
بانک
پست
کمک به دسترسی به مجامع صنفی
خدمات رفاهی و ورزشی

زیست بوم فناوری چیست؟

زیست بوم یا اکوسیستم فناوری مجموعه ای از عوامل موثر در چرخه ای است که علم تا رسیدن به ثروت طی نماید. این چرخه از آموزش های ابتدایی برای کودکان و نوجوانان شروع و تا تجاری سازی و عرضه محصول در بازار ادامه می یابد.

پارک علمی کودکان و نوجوانان چه فعالیتی دارد ؟

این پارک می کوشد تا با آموزش عملی علوم ضمن تشریح و تفسیر و آشنا کردن کودکان و نوجوانان و نگرش کاربردی به علم را در کودکان و نوجوانان نهادینه سازد

مرکز نوآوری چه فعالیتی دارد؟

در این بخش ایده پردازان در سطوح مختلف می توانند با کمک مشاورین و آموزش هایی که پارک در اختیار آنها می گذارند ایده های خود را به بوته آزمایش سپرده و عملی بودن یا نبودن آن را بیازمایند. در صورت توفیق در ساختار نمونه مرکز جهت ثبت اختراع ایده پرداز را همراهی می نماید.

مراکز رشد به تیم ما چه کمکی می کند؟

در این مراکز به تیم های دارای ایده کمک می شود تا ضمن ثبت شرکت و یافتن ساختار حقوقی نمونه اولیه محصول خود را تولید، توسعه و وارد بازار نمایند.

مراکز چند مستأجره چگونه فعالیتی می کنند؟

شرکتهایی که در تولید محصول مبتنی بر داشتن خود توفیق یافته اند در این مرحله نسبت به توسعه بازار خود با استفاده از حمایت های قانونی مشمول شرکتهای مستقر در پارک ها اقدام می نمایند. این بازار می تواند داخلی یا خارجی باشد.

حمایت های مالی پارک ها از شرکت ها چگونه است؟

شرکتهایی که در مراکز رشد مستقر می شوند مبلغی را برابر مصوبه هیأت امنا پارک به عنوان حمایت مالی به عنوان اعتبار دریافت می نمایند (در حال حاضر این عدد 300.000.000 ریال است) که از این اعتبار هزینه های شرکت از جمله اجاره فضا، مبالغ قبوض تلفن، اینترنت و .... کسر و مابقی به صورت پله کانی به شرکت اعطا می گردد. بدین معنی که 50% از اعتبار در سال اول استقرار 30% در سال دوم و 20% در سال سوم و به صورت معکوس این جریان از سال چهارم شرکت بازپرداخت نماید. شرکت های مستقر در مراکز چندمستأجره مشمول حمایت های مالی پارک نبوده و صرفاً از تسهیلات مندرج در قانون بهره مند خواهند بود. پارک همچنین برخی تسهیلات را در اختیار شرکت ها قرار می دهند که جهت اطلاع از آنها آیین نامه مربوطه مطالعه شود

شرکت پیش رشدی یعنی چه؟

تیم هایی که در ابتدای کار خود می توانند پذیرش بگیرند 3 تا 6 ماه و در شرایطی تا 9 ماه به صورت پیش انکوباتور یا پیش رشد پذیرش می شوند که در این مدت باید شرکت خود را ثبت رسانده و روی ایده خود کار نمایند و برای ورورد به مرحله رشد به حداقل مالی دست یابند به این دوره پیش رشد گفته می شود

شرکت رشدی چیست؟

پس از طی مرحله پیش رشد به شرط دستیابی به حداقل هایی که در جلسه پذیرش پیش رشد تعیین شده شرکت می تواند پذیرش مرحله رشد را گرفته و 3 سال نسبت به تولید و توسعه محصول خود اقدام نماید. به این مرحله رشد گفته می شود و شرکت های در حال طی کردن این مرحله را اصطلاحاً رشد می گویند.

صندوق پژوهش و فناوری چیست؟

صندوقی است غیردولتی که 51% سهام آن را بخش خصوصی و 49% آن را دولت (از جمله پارک) تأمین می نماید و برای تأمین مالی شرکت های فناوری نسبت به اعطای تسهیلات یا سرمایه گذاری خطرپذیر یا VC)) اقدام می نماید. این صندوق همچنین عاملیت مراودات مالی پارک با شرکت ها را برعهده دارد.

سرمایه گذاری خطرپذیر چیست؟

سرمایه گذاری خطرپذیر یا Venture Capital سرمایه گذاری روی ایده ها و طرح های نوآورانه و دانش بنیان است که از ریسک بالایی برخوردار بوده و متناسب با ریسک بالا در صورت موفقیت سود بالایی نیز خواهد داشت.

برای آغاز فرآیند پذیرش در پارک به کجا باید مراجعه کنم؟

بهتر است ابتدا به امور موسسات یا یکی از مراکز رشد مراجعه و مشاوره های اولیه دریافت نمایید. پس از آن می توانید با دریافت نام کاربری و کلمه عبور سامانه وندا نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نمایید.

حداقل موارد لازم برای شروع فرآیند پذیرش چیست؟

داشتن یک ایده فناورانه و یک تیم کاری کافی است.

اگر مخترعی بخواهد اختراع خود را به ثبت برساند پارک چه کمکی به او خواهد کرد؟

پارک علم و فناوری یزد مرجع ثبت اختراع در استان یزد بوده و مخترعین می توانند جهت این امر به دفتر مالکیت فکری پارک مراجعه نمایند.

من از اعضای پارک هستم

استفاده از سالن های کنفرانس، رستوران و سایر خدمات در حال ارائه در پارک چگونه میسر می گردد؟

پارک کلیه خدمات خود را به بخش خصوصی بردن سپاری نموده است. متقاضیان بهره گیری از این خدمات می توانند به شرکت های مرتبط مراجعه نمایند.

زیر ساخت هایی که شرکت ها می توانند از آن استفاده کنند چیست؟

1- فضا برای استقرار شرکت

2- تأمین تأسیساتی مثل آب، برق، گاز، سرمایش و گرمایش، مخابرات، اینترنت، وایرلس، دیتاسنتر و ..... به صورت مجتمع

3- آموزش های تخصصی

4- مشاوره

5- منتورینگ

6- بهره گیری از تسهیلات مندرج در قانون

7- حمایت های مالی

8- کمک به انعقاد قراردادهای تجاری

9- برند پارک

10- هم افزایی ناشی از کنار هم قرارگیری شرکت های فناور

11- دسترسی به مقامات کشوری و لشگری

12- خدمات بازاریابی

13- خدمات مالکیت فکری و ثبت اختراع

14- دسترسی به فن بازار

15- دریافت مجوز فناوری که پیش نیاز بهره گیری از سایر تسهیلات مندرج در قانون است.

16- تأمین فضای کارگاهی

17- تأمین فضای آزمایشگاهی

18- تأمین سالن کنفرانس و اجتماعات

19- رستوران

20- کافی شاپ

21- فضای VIP

22- بانک

23- پست

24 – کمک به دسترسی به مجامع صنفی

25- خدمات رفاهی و ورزشی

حمایت های مالی پارک ها از شرکت ها چگونه است؟

شرکتهایی که در مراکز رشد مستقر می شوند مبلغی را برابر مصوبه هیأت امنا پارک به عنوان حمایت مالی به عنوان اعتبار دریافت می نمایند (در حال حاضر این عدد 300.000.000 ریال است) که از این اعتبار هزینه های شرکت از جمله اجاره فضا، مبالغ قبوض تلفن، اینترنت و .... کسر و مابقی به صورت پله کانی به شرکت اعطا می گردد. بدین معنی که 50% از اعتبار در سال اول استقرار 30% در سال دوم و 20% در سال سوم و به صورت معکوس این جریان از سال چهارم شرکت بازپرداخت نماید. شرکت های مستقر در مراکز چندمستأجره مشمول حمایت های مالی پارک نبوده و صرفاً از تسهیلات مندرج در قانون بهره مند خواهند بود. پارک همچنین برخی تسهیلات را در اختیار شرکت ها قرار می دهند که جهت اطلاع از آنها آیین نامه مربوطه مطالعه شود.

صندوق پژوهش و فناوری چیست؟

صندوقی است غیردولتی که 51% سهام آن را بخش خصوصی و 49% آن را دولت (از جمله پارک) تأمین می نماید و برای تأمین مالی شرکت های فناوری نسبت به اعطای تسهیلات یا سرمایه گذاری خطرپذیر یا VC)) اقدام می نماید. این صندوق همچنین عاملیت مراودات مالی پارک با شرکت ها را برعهده دارد.

سرمایه گذاری خطرپذیر چیست؟

سرمایه گذاری خطرپذیر یا Venture Capital سرمایه گذاری روی ایده ها و طرح های نوآورانه و دانش بنیان است که از ریسک بالایی برخوردار بوده و متناسب با ریسک بالا در صورت موفقیت سود بالایی نیز خواهد داشت.