شرکت آروند کهن دیاران پارس یک شرکت پژوهشی و تحقیقاتی در حوزه علوم اجتماعی و علوم سیاسی است که برای راه‌اندازی و تأسیس آن از سال ۱۳۹۵ مطالعات آزمایشی و میدانی بر روی آن انجام گرفت و به مدت دو سال به صورت آزمایشی شروع به کار کرد. پس از تضمین موفقیت فعالیت این شرکت در مراحل آزمایشی، این شرکت با ایده ارزیابی و تأثیر پدیده‌های سیاسی و اجتماعی در پارک علم و فناوری یزد پذیرش شد.

این شرکت با بهره‌گیری از کارشناسان خبره و صاحب‌نظر فعالیت‌های خود را در حوزه تحقیقاتی و پژوهشی در زمینه‌های سیاست، اقتصاد، جامعه‌شناسی، تاریخ، حقوق و… به دو صورت طرح‌های پژوهشی و میدانی و تولید محتوای (متنی، صوتی، ویدئویی) انجام می‌دهد.

این شرکت همچنین در زمینه ویراستاری متون تخصصی مرتبط به زبان فارسی و غیرفارسی، ترجمه متون تخصصی مرتبط به زبان فارسی و غیرفارسی، تولید محتواهای صوتی، تصویری و متنی به زبان فارسی و غیرفارسی فعالیت می‌کند.

شرکت آروند کهن دیاران پارس با توجه به زمینه فعالیت خود نخستین مرکز غیردولتی مطالعات اروپا در ایران و همچنین نخستین مجله تحقیقاتی و پژوهشی مطالعات اروپا را در ایران راه‌اندازی کرده است.

همکاری با واحد پژوهشی اتحادیه اروپا، همکاری با مرکز مطالعات ایرلند در دانشگاه لیورپول، همکاری با مرکز مطالعات صلح در بلفاست، همکاری با سفارت جمهوری اسلامی ایران در بریتانیا، همکاری با دانشگاه شانگهای و همچنین همکاری با نهادهای حاکمیتی جمهوری اسلامی ایران در زمینه طرح‌های پژوهشی و تحقیقاتی از سوابق این شرکت محسوب می‌شود.

مدیرعامل شرکت، امیرحسین عسکری، دارای مدرک دکترای علوم سیاسی و همچنین پژوهشگر مهمان مرکز مطالعات ایرلند در دانشگاه لیورپول و عضو وابسته مرکز مطالعات صلح در بلفاست است. وی دارای پژوهش‌های متعدد و مختلفی در حوزه علوم سیاسی و روابط بین‌الملل از جمله مقالات پژوهشی و همچنین تألیف کتاب است.

تأسیس یک خبرگزاری بین‌المللی چندزبانه از برنامه‌های آتی این شرکت محسوب می‌شود.