پارکهای علم و فناوری، کانون های القاء تفکر و شهامت نوآوری برای جوانان و نخبگان

پارک علم و فناوری یزد روز سه شنبه 15 تیر 1400 میزبان آیت الله محمدرضا ناصری، نماینده ولی فقیه در استان وامام جمعه یزد بود.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، آیت الله ناصری در نشست با نخبگان و مدیران عامل شرکت های فناور مستقر در پارک با بیان اینکه آرزوی همه افرادی که برای اسلام و انقلاب و پیشرفت ایران تلاش می کنند باید رشد و توسعه علمی و فناوری کشور باشد، گفت: برای ایجاد تحول علمی در کشور باید تجدید نظر جدی و نگرش تحولی در سبک آموزشی کشور داشته باشیم.
وی با ابراز تاسف از اینکه سیستم آموزشی کشور ما سال ها پیش توسط انگلیسی ها و غربی ها طراحی شده، گفت: آموزش و صنعت ما را طوری طراحی کردند که وابسته به خارج از کشور بوده و برای پیشرفت نیازمند آنها باشیم زیرا مدارس و دانشگاه های ما محلی برای حفظ علوم موجود بدون تفکر و تعقل در آن ها بوده است.
آیت الله ناصری با تاکید بر لزوم وجود سه اصل تدین، تفکر و تعقل و نوآوری در سیستم آموزشی کشور، گفت: متاسفانه هیچ یک از این سه مورد در نظام آموزشی ما لحاظ نشده و تازه در حال شکل گیری است.
وی افزود: نداشتن تدین و شناخت هویت و اصالت فرد، باعث می شود جوانان ما نتوانند در مسیر خودباوری حرکت نموده و از کشورهای دیگر پیروی می کنند.
امام جمعه یزد با تاکید بر لزوم تفکر و تعقل در آموزش کودکان و جوانان کشور، تصریح کرد: آموزش در کشور ما سطحی بوده و جوانان بعد از اتمام تحصیلات مدرسه و دانشگاه خود به دلیل عدم تفکر و تعقل در مفاهیم آموزشی، آنگونه که شایسته است برای خود و کشور مفید نخواهند بود.
آیت الله ناصری با اشاره به اینکه دشمنان می خواهند ما مصرف کننده علم، دانش و کالای آن ها باشیم و از پیشرفت های ما هراسان هستند، گفت: تمام این فشارها و تحریم ها و جلوگیری از رشد و بارگیری فناوری هسته ای به همین خاطر است.

به عقیده آیت الله ناصری، فعالیت نهادهایی مثل پارک علم و فناوری، بسیار ارزشمند است زیرا در حال باز کردن زنجیر هایی هستید که استعمارگران به دست و پای ما بسته اند و این روند تلاش و بکارگیری نوآوری و فناوری در حال حاضر بسیار ضروری است.
وی با بیان اینکه شما در مجموعه پارک علم و فناوری یزد نیز باید این سه اصل را در کار خود پیاده کنید، گفت: باید کسانی را که با ایده خود به اینجا می آیند، تشویق به تفکر و تعقل نمایید تا تولید علم داشته باشند و در برنامه‌های خود به آن ها تفکر، تعقل، عقلانیت و تدین را آموزش دهید.
آیت الله ناصری افزود: تولید علم یعنی ابتکارات و اختراعات جدیدی که در دنیا وجود نداشته و توسط نخبگان ما تولید می شوند
وی با بیان اینکه هزاران ایرانی در کشورهای دیگر در رده های بالای علمی و فناوری مشغول کار هستند، گفت: این مساله نشان می دهد استعداد در کشور وجود دارد اما از آن استعداد استفاده نشده و تفکر و تعقل نمی شود بنابراین شما در مجموعه پارک علم و فناوری باید به نخبگان این جرات را بدهید که تفکر کرده و تکنولوژی‌های جدید بسازند.
وی افزود: برای مثال در حوزه کشاورزی در استان، با وجود تمام محدودیت های موجود اعم از کم آبی و شرایط دیگر، در صورت داشتن فکر و اندیشه و نوآوری می توانیم منطقه بزرگ کشاورزی در کشور باشیم.
امام جمعه یزد با اشاره به پیشنهاد تشکیل سه گروه برای جلوگیری از خروج نخبه ها از کشور، گفت: در سفر معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به استان یزد به ایشان هم پیشنهاد دادم که باید گروه های نخبه یاب برای شناسایی و جذب نخبگان در دانشگاه ها، فعال شوند. این مجموعه ها شامل گروه نمونه هدف، برای جلوگیری از تطمیع دانشجویان توسط لابی های آمریکایی در دانشگاه ها و گروهی برای حضور نخبگان در صنایع کشور است.
وی با بیان اینکه باید در هر کارخانه ای گروهی ویژه از جوانان نخبه را به کار گرفته تا با برنامه ریزی رئیس کارخانه، آن ها ابتدا قطعات مورد نیاز و به تدریج کل کارخانه را بدون نیاز به کشورهای خارجی بسازند، تصریح کرد: اگر ظرف ۳ سال این برنامه را اجرایی کنیم، اکثر قطعات کارخانه ها نوسازی شده و نیاز به خارج از کشور از بین میرود.
آیت الله ناصری با اشاره به جمله مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت بی چون و چرای ایشان از علم و دانش و فناوری، گفت:

ما از این حوزه حمایت نموده و با توجه به استعداد بالای جوانان یزدی در علم و فناوری از شما می خواهیم این گروه ها را ایجاد کرده و در این مسیر قدم بردارید.
لطفی، رئیس پارک علم و فناوری یزد در آغاز این نشست، ضمن ابراز خرسندی از حضور نماینده ولی فقیه در پارک علم و فناوری یزد، با اشاره به تعداد اندک نیروهای ستادی پارک نسبت به نهادهای دیگر استان، گفت: این مسئله باعث شده پارک علم و فناوری یزد در توزیع بودجه، از توجه و حمایت ها اغلب بی‌بهره باشد و نیازمند لطف و مراقبت و توجه بیشتری به ویژه در استان یزد است.
وی با اشاره به ظرفیت ، سرمایه اجتماعی و نفوذ کلام و منبر امام جمعه یزد در میان مردم، گفت:از شما می خواهم از این نفوذ کلام به هر شکلی که صلاح می دانید در زمینه معرفی و حمایت پارک علم و فناوری یزد و توسعه شرکت‌های دانش بنیان استفاده کنید.
لطفی با تاکید بر اهمیت حمایت دستگاه های اجرایی و دولتی استان از پارک علم و فناوری یزد و مباحث دانش بنیان، گفت: با عنایت به بیانات مکرر مقام معظم رهبری و مسئولین بلندپایه کشوردر خصوص لزوم توجه به اقتصاد دانش بنیان، درخواست ما این است که در جلسات خود حمایت خاص از پارک علم و فناوری یزد را که در واقع حمایت از جوانان نخبه کشور است گوشزد بفرمایید.
وی با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت خیرین در سرمایه گذاری حوزه های دانش بنیان، گفت: از جنابعالی درخواست داریم در جلساتی که با خیرین دارید، توصیه بفرمایید که به شرکت‌های فناور کمک کنند زیرا کلام و دیدگاه جنابعالی در این زمینه بسیار راهگشا خواهد بود.