وبینار "جایگاه فعلی و آینده شغلی برنامه نویسی در کشور و استان" با همکاری پارک یزد برگزار شد

وبینار رایگان “جایگاه فعلی و آینده شغلی برنامه نویسی در کشور و استان ” با هدف آموزش در زمینه پویش مهارت در استان، روز پنج شنبه ۴ دی ۹۹ توسط مدرسه اشتغال یزد و با همکاری پارک یزد برگزار شد.
در این وبینار اکرم فداکار، معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری یزد، با اشاره به نیاز جدی استان یزد به نیروی انسانی متخصص، گفت: در حال حاضر استان یزد نیازمند افرادی است که مهارت های خاص و ویژه‌ای متناسب با نیاز روز بازار را داشته باشند و کمبود نیروی انسانی متخصص یکی از مهم ترین دغدغه های فعالین بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات استان است.
وی افزود: از سوی دیگر تعداد زیادی از فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند که به دنبال شغل بوده و به دلایل متعددی نتوانستند جایگاه شغلی متناسب را پیدا کنند و این مسئله نشان دهنده این است که متاسفانه آموزش های رسمی در کشور ما متناسب با نیاز بازار نیست.
فداکار با بیان اینکه امروزه جایگاه های شغلی نیز تغییر کرده است، گفت: خیلی ها هنوز فکر می کنند کارمندی، مسیر شغلی پایدار و امنی است در حالی که این گونه نیست و فرصت های شغلی کارمندی بسیار کم بوده و اگر هم باشد جذابیتی برای نسل جدید ندارد.
وی از تمایل جوانان به شغل هایی که آن ها را به زمان و مکان خاصی محدود نکند سخن گفت و افزود: برای داشتن این شغل ها نیاز به خلاقیت و کسب مهارت است.
فداکار از برنامه نویسی به عنوان یک مهارت ویژه و کاربردی یاد کرد و افزود: افرادی که این مهارت را بدست بیاورند با بازار خیلی جذابی مواجه می شوند بازارهایی مثل اینترنت اشیا و فناوری های جدید که هنوز در کشور ما گشایش نیافته و وابسته به مهارت برنامه نویسی و کد نویسی هستند.
معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری یزد با اشاره به موضوع وبینار، گفت: جایگاه فعلی ما در این زمینه جایگاه خوبی نیست و به همین دلیل اولین دوره مهارت آموزی برنامه نویسی در مدرسه اشتغال یزد برگزار خواهد شد.
وی ضمن تبریک به شرکت کنندگان در این دوره، گفت: از برگزار کنندگان هم می خواهم با برنامه ریزی مناسب و استفاده از مدرسین مجرب، یک اتفاق خوب را رقم بزنند تا انشاالله الگویی برای برگزاری دوره های بعدی و رشد مهارت در استان باشد.
فداکار ابراز امیدواری کرد: با همکاری استانداری، پارک علم و فناوری یزد، دانشگاه یزد، دانشگاه امام جواد(ع) و مدرسه اشتغال یزد، اتفاقات خوبی در استان بیفتد.
محمد مهدی لطفی، رئیس پارک علم و فناوری یزد نیز در این وبینار برگزاری اولین دوره مهارت آموزی در استان با محوریت برنامه نویسی را اتفاق بسیار ارزشمند دانست و افزود: امیدوار هستم این انتقال دانش و تجربه مکتب شریف به استان یزد به خوبی انجام شود.
وی با بیان اینکه برنامه نویسی و به طور کلی مشاغل مرتبط با حوزه فناوری اطلاعات، در سال 2020 جزو هفت شغل برتر در آمریکا و سومین موقعیت شغلی برتر در کانادا بوده است، گفت: ممکن است دانش در صورتی که خودتان تلاش کنید در دانشگاه ها به شما داده شود اما مهارت چیزی است که اغلب در محیط های آکادمیک به آن دست پیدا نمی کنید.
لطفی با تاکید بر اینکه اگر مهارت همراه با دانش و بینش باشد، فرد می تواند از آن مهارت به درجات بالاتر برسد، گفت: آموزش های دانشگاهی را به هیچ وجه کنار نگذارید اما در کنار آن بینش و مهارت خود را تقویت نمایید.
وی با بیان اینکه شرکت های بزرگ فعال در حوزه آی تی مستقر در پارک یزد از جمله شرکت پذیرش 24 و امن پردازان به دلیل نبود نیروی با مهارت مجبور شدند بخشی از شرکت خود را برای دسترسی به نیروی انسانی متخصص به تهران منتقل کنند، گفت: دوره هایی که در مدرسه اشتغال یزد تعریف شده کاملاً مهارت محور است بنابراین از این فرصت استفاده نموده و آن را به عنوان یک دوره پایه‌ای در زندگی خود قرار بدهید و یقین بدانید هم درآمد و شغل خوب و هم رشد خیلی خوبی در آینده خواهید داشت
لطفی مهمترین مسئله استان یزد و اکوسیستم نوآوری آن را داشتن نیروی انسانی توانمند از جنبه‌های مختلف دانست و گفت: از مجموعه استانداری و خانم فداکار تا مدیر مجموعه مکتب شریف که قرار است انتقال این دانش و فناوری را به استان انجام بدهند و بقیه همراهان، همه تلاش می کنند تا یک اتفاق خوب برای اولین بار در استان رقم بخورد و این دوره مهارت آموزی با کیفیت برگزار شود.
وی با بیان اینکه همه شرکت های مستقر در پارک یزد نیازمند استفاده از خروجی‌های این دوره هستند، گفت: از طرف دیگر اگر فردی که از این دوره ها موفق خارج شده بخواهد برای خود کسب و کاری راه بیندازد، پارک علم و فناوری یزد دوره های ایده تا کارآفرینی را برای آموزش مسیر ساختن کسب وکار و تبدیل آن به یک شرکت فناور، برای آن ها تدارک دیده است.
لطفی در ادامه از حمایت همه جانبه پارک علم و فناوری یزد از برگزاری دوره های مهارت آموزی در یزد خبر داد و گفت: پارک علم و فناوری یزد تا جایی که توان داشته باشد از این پروژه حمایت خواهد کرد چون بسیار به این موضوع اهمیت می دهد و مدرسه اشتغال از طرف ما چک سفید امضا دارد.
وی ضمن قدردانی از مدل طراحی شده برای این دوره ها، تصریح کرد: مدلی که برای این دوره ها طراحی شده کاملاً عالی است و بیشتر ریسک متوجه برگزار کنندگان است و امیدوارم نخستین دوره به بهترین نحو برگزار شده و استمرار یابد.
محمد علی کارگر، مدیر عامل مجموعه مکتب شریف، با بیان اینکه علی رغم وجود بالاترین فرصت های شغلی در حوزه آی تی در دنیا، بیشترین نرخ بیکاری در کشور در رشته علوم کامپیوتر است، گفت: این مساله به این دلیل است که آموزش هایی که در حوزه فناوری اطلاعات در دانشگاه ها داده می شود با نیازهای موجود متفاوت هستند.
وی افزود: مدارس برنامه نویسی چکیده مواردی که لازم است شما در این حوزه یاد بگیرید را به شما آموزش می دهند تا شرکت ها به دنبال جذب شما بوده و بتوانید شغل مناسبی پیدا کنید
کارگر، مکتب شریف را اولین مدرسه برنامه نویسی در کشور دانست که هدف آن تربیت برنامه نویسان در کشور است و افزود: آموزش در این مدرسه شغل محور بوده و دوره‌ها با توجه به فرصت های شغلی طراحی شده اند به طوری که تاکنون ۳۶ دوره برگزار نموده و از طریق آن ۳۰۰ نفر را استخدام کردیم.
وی تصریح کرد: طی جلسه ای که با مسوولین و فعالان حوزه علم و فناوری در استان یزد داشتیم قرار شد این دوره آموزشی توسط مدرسه اشتغال یزد در استان برگزار شود.
ابوالفضل ساجدی، مدیرعامل شرکت پذیرش 24، نیز در این وبینار ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های شرکت، گفت: تیم های توانمند یزدی اکثرا مشکل منابع انسانی دارند و حدود ۷۰ درصد از مسائلی که با آن درگیر هستند کمبود نیروی انسانی توانمند است و به همین دلیل ما مجبور شدیم مهاجرت کنیم یا به صورت دورکاری کارشناسانی را از استان های دیگر جذب کنیم.
وی با اشاره به اینکه مجموعه پذیرش 24 تمایل دارد پرسنلش را از داخل شهر یزد انتخاب کند، گفت: برگزاری این دوره ها بسیار ارزشمند است و مسیر بسیار روشن و خوبی را برای آینده نیروی انسانی استان رقم خواهد زد.
ساجدی افزود: این فرآیند برای همه افراد اعم از کسانی که می‌خواهند متخصص بشوند یا به دنبال شغل و یا حتی مهاجرت هستند، بسیار روشن و موثرخواهد بود.
وی با بیان اینکه اگر انتخاب کردید در حوزه برنامه نویسی و آی تی فعالیت کنید، یکی از شاخص هایی که می تواند شما را با موفقیت همراه کند مهارت آموزی و شرکت در این دوره ها است، گفت: ما هم تا جایی که بتوانیم اسپانسر کسانی می شویم که بخواهند در این دوره آموزشی شرکت کنند و بعد از خروج موفقیت آمیز در این دوره ها، آن ها را جذب پذیرش ۲۴ نموده و هزینه هایشان را پرداخت می کنیم.
نوید نصیری زاده، مدیرعامل شرکت امن پردازان یکی از بزرگترین دغدغه های فعالین در حوزه آی تی را کمبود نیروی متخصص در حوزه برنامه نویسی دانست و گفت: به همین دلیل سیستم را بر بستر دورکاری بردیم و تقریبا ۹۰ درصد تیم در فضای دورکاری کار می کنند.
وی تصریح کرد: تمرکز اصلی ما این بود که تیم خود را از یزد انتخاب کنیم زیرا در این استان افراد بسیار مستعد و توانمندی وجود دارد.
نصیری زاده ابراز امیدواری کرد: با برگزاری این دوره، مهارت نیز به دانش فارغ التحصیلان این حوزه افزوده شود.