واگذاری 20 هکتار زمین به شرکت های فناور در فاز اول زمین های طرح جامع پارک یزد

پردیس جدید پارک علم و فناوری یزد ( طرح جامع)، یکی از پروژه های مهم پارک در سال های اخیر است که منشا تحولات اساسی در استان و کشور خواهد شد. زمینی به مساحت 67 هکتار مقابل سایت دانشگاه یزد با موقعیت عالی که تملک  و آماده سازی آن با کش و قوس های فراوانی همراه شد.

استیجاری بودن غالب فضاهای موجود و بار مالی تحمیل شده در هر سال، در نوبت استقرار بودن تعداد زیادی از موسسات پذیرش شده و در حال پذیرش، لزوم واگذاری زمین به موسسات توسعه یافته جهت استقرار در محل پردیس جدید، عدم جذب شرکت های بزرگ فناور به علت محدودیت فضا و کمبود فضا به عنوان یکی از موانع توسعه مؤسسات تحت پوشش، موجب شد تا محمدمهدی لطفی، رئیس جدید پارک علم و فناوری یزد در نخستین نشست خبری خود با اصحاب رسانه، مهمترین مشکل کنونی پارک علم و فناوری یزد در سال های اخیر را کمبود شدید فضای فیزیکی و زیرساخت‌های مرتبط جهت استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان عنوان کند.

خیلی زود آماده سازی و واگذاری زمین های طرح جامع به دغدغه اصلی مدیریت جدید پارک علم وفناوری یزد تبدیل شد و تمام توان خود را برای آماده سازی زیرساخت ها و رفع مشکلات گوناگون آن به کار گرفت

پیشرفت فیزیکی 40 درصدی زمین های طرح جامع تا اسفند 98

نخستین گام ها بلند برداشته شد و حسین رحیمی، معاون هماهنگ کننده امور پشتیبانی و مدیر واحد عمرانی پارک علم و فناوری یزد که به عنوان مسئول پروژه طرح جامع انتخاب شده است در گفتگویی با روابط عمومی پارک در اسفند 98، از اخذ اعتبار جهت آماده سازی 20 هکتار اولیه اراضی طرح جامع با توجه به “آیین نامه اجاره بلند مدت اراضی پارک های علم و فناوری” ابلاغی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با حمایت سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، خبر داد و گفت: عملیات عمرانی آماده سازی 20 هکتار اولیه پروژه شامل نخاله برداری، تسطیح و خیابان کشی و جدول گذاری آغاز و در حال حاضر بیش از 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

طولانی شدن زمان تحویل زمین ها و مالکیت 99 ساله از مشکلات شرکت های متقاضی

شرکت های متقاضی این زمین ها اما در سال های اخیر با مشکلات زیادی روبرو بودند اکثر این شرکت ها که مراحل رشد خود را گذرانده و حالا به شرکت های بزرگ تبدیل شدند برای گسترش فعالیت های خود نیاز به فضاهای بزرگتر دارند

محمدمهدی آرمان، مدیرعامل شرکت مهندسی فلات قاره که از اسفند 97 قرارداد خرید زمین 1000 متری در این طرح را  امضا کرده است، مهم ترین مشکل را عدم واگذاری زمین ها در طول این سال ها عنوان می کند و می گوید از زمان ریاست دکتر لطفی خوشبختانه روند آماده سازی این زمین ها پیشرفت خیلی خوبی داشته و ما امیدواریم بتوانیم به زودی فعالیت خود را در آن جا آغاز کنیم.

محمدرضا معتمدی، مدیرعامل شرکت آریاسپند مهریز نیز طرح جامع پارک علم و فناوری یزد را مثبت ارزیابی می کند و معتقد است حضور شرکت های پارک در این مجموعه باعث ایجاد هم افزایی بین آن ها می شود.

معتمدی مهم ترین ایراد این طرح را مالکیت 99 ساله آن می داند و از بدعهدی پارک در آماده سازی و تحویل زمین ها سخن به میان آورده و می گوید: طبق تعهد پارک، زمین ها باید سال گذشته به شرکت ها تحویل داده می شد که متاسفانه این اتفاق نیفتاد.

مدیرعامل شرکت آریا سپند مهریز که 800 متر زمین برای ایجاد کارگاه در این طرح را خریداری نموده امیدوار است طبق تعهد جدید پارک، زمین ها تا خرداد سال جاری به آن ها تحویل داده شود.

علی برزگری، مدیرعامل شرکت ویستا الکترونیک (یکی دیگر از شرکت های متقاضی زمین های طرح جامع) نیز از لزوم پرداخت مالیات توسط شرکت ها در صورت داشتن کارگاه خارج از محدوده پارک ابراز نگرانی می کند و می گوید: اگر این زمین ها به موقع تحویل داده نشوند ما مجبوریم کارگاه های خود را در نقاط مختلف راه اندازی کنیم و این مساله علاوه بر مشکل مالیات باعث پایین آمدن کیفیت کارمان می شود.

واگذاری 20 هکتار زمین به شرکت های فناور در فاز اول زمین های طرح جامع پارک یزد

اما خوشبختانه بر اساس برنامه ریزی های انجام شده در فاز اول اراضی طرح جامع پارک علم و فناوری یزد، 20 هکتار از اراضی، آماده سازی و در اختیار شرکت های فناور قرار خواهد گرفت.

این خبر را حسین رحیمی، معاون هماهنگ کننده امور پشتیبانی و مدیر امور عمرانی پارک علم و فناوری یزد در گفت و گو با روابط عمومی اعلام کرد و گفت: عملیات اجرایی آماده سازی فاز اول اراضی طرح جامع پارک از دی ماه 98 آغاز شده و بر اساس برنامه ریزی انجام شده در فاز اول،20  هکتار از اراضی، آماده سازی و در اختیار شرکت های فناور قرار خواهد گرفت

وی با بیان اینکه این عملیات شامل نخاله برداری، خاکریزی، احداث پروفیل خیابان ها، اجرای سنگ جدول، کانال ها و سیستم جمع آوری آب های سطحی است، افزود: پیمان مذکور با اعتبار 30 میلیارد ریال آغاز شده است که با تکمیل آن، 70 قطعه زمین مجموعاً به  مساحت40 هزار مترمربع، آماده واگذاری به شرکت های فناور می شود

رحیمی افزود: علاوه بر قطعات مذکور، 70 هزار مترمربع زمین برای کاربری های عمومی نظیر نمایشگاه، مجموعه سالن همایش ها، فن بازار، ساختمان های اداری و چند مستاجره، باغ تحقیقاتی، درمانگاه، آتش نشانی و …. در نظر گرفته شده است که با مشارکت بخش خصوصی قابل بهره برداری خواهد بود.

وی دپوی حجم بالای نخاله ساختمانی طی سالیان گذشته و  قرضه برداری صورت گرفته در اراضی واگذار شده را از چالش های پروژه دانست که موجب کند شدن روند پیشرفت عملیات آماده سازی  و هزینه بالای آن شده و تصریح کرد: سعی کردیم با استفاده از نظرات مشاورین و توجه به معیارهای زیست محیطی طرح را  بازنگری کنیم تا حجم عملیات خاکی به حداقل ممکن تقلیل یابد.

مسئول پروژه اراضی طرح جامع پارک علم و فناوری یزد افزود: فرآیند اجرا نیز  به گونه ای تنظیم شده تا از خاکبرداری خود پروژه در محل خاکریزی ها استفاده شود و تا حد ممکن قرضه برداری دیگری از محیط اطراف انجام نگیرد.

وی در پایان از پیشرفت فیزیکی 50 درصدی عملیات خاکی پروژه خبر داد و گفت: انشالله تا نیمه اردبیهشت ماه سال جاری عملیات خاکی به پایان رسیده و عملاً امکان شروع عملیات ساختمانی در قطعات پیش بینی شده در طرح فراهم می شود

به نظر می رسد با تحقق این طرح،  بتوان مسیر توسعه اقتصاد دانش بنیان را تسهیل نموده و با تکیه بر شیوه‌های اقتصادی نوآور و رقابت پذیر شاهد نتایج خوبی در بازسازی محیط کسب و کار و ایجاد اشتغال باشیم..