میزگرد تخصصی ” جایگاه شرکت های دانش بنیان و فناور در پیشبرد اقتصاد مقاومتی”

میزگرد تخصصی ” جایگاه شرکت های دانش بنیان و فناور در پیشبرد اقتصاد مقاومتی” با حضور مدیران عامل شرکت همکاران صنعت شمس، کامپوزیت شیمی سازه و سامان آوران توسعه از مدیران شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری یزد به میزبانی خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز یزد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، امروزه بدون شک برای توسعه و افزایش رشد اقتصادی، دیگر نمی توان به فرمول های کلاسیک و سنتی اکتفا کرد و باید از ظرفیت های جدید از جمله شرکت های دانش بنیان بهره گرفت. با توجه به نامگذاری سال 96 به سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید – اشتغال و اهمیت فعالیت شرکت های دانش بنیان و فناور در اقتصاد مقاومتی، میزگردی با حضور کارشناسان این حوزه در دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مرکز یزد برگزار شد و شرکت کنندگان درباره مواردی از جمله جایگاه اقتصاد دانش بنیان در تحقق اقتصاد مقاومتی و پیش نیازها و ابزار مورد نیاز تحقق اقتصاد دانش بنیان در استان و موانع پیش رو در این زمینه بحث و تبادل نظر کردند.
ورود به حوزه مغزافزار با شرکت های دانش بنیان و فناور
مدیرعامل شرکت همکاران صنعت شمس با تبیین تغییر شکل تجارت در دنیا و اضافه شدن مغزافزار گفت: رسالت شرکت های دانش بنیان و فناور، ورود به حوزه مغزافزار و انتقال جریان دانش در صحنه عمل و برداشت از آن است.
محمدحسین پورشمسی بندرآبادی ادامه داد: در سال 1390 شرکتی در راستای بهبود محیط کسب و کار راه اندازی کردیم و با انجام تحقیقات مختلف موفق به طراحی مدل کسب و کار ایرانی با 9 محور کسب و کار و چهار محور اساسی شدیم.
وی اضافه کرد: در این مدت موفق به راه اندازی شرکت های زایشی مختلف از جمله در حوزه های دوربین های کنترل سرعت، تبدیل گیاهان دارویی و میوه خشک، فروش و بازاریابی و مغزافزار معدن شدیم.
حمایت مالی؛ بزرگترین مشکل شرکت های دانش بنیان
مدیرعامل شرکت همکاران صنعت شمس گفت: در دنیا جریان دانش بنیان در حال تبدیل شدن به شرکت های خردبنیان است و این شرکت ها از حاکمیت کشورمان حمایت های قانونی، معنوی و مالی مطالبه می کنند.
پورشمسی افزود: بزرگترین مشکل شرکت های دانش بنیان به حمایت مالی بازمی گردد زیرا ساختار این شرکت ها سرمایه بر است و نمی شود شرکت دانش بنیان را به سراغ بانک و صندوق پژوهش فرستاد، چرا که اینها ساز و کار تجاری دارند.
تضمین بازار شرکت های دانش بنیان
وی با بیان اینکه بازار، ناموس تجارت است ادامه داد: دولت در حوزه قانونی و معنوی باید به جای تسهیل کردن قانون و مقررات، بازار شرکت های دانش بنیان را تضمین کند.
وی اضافه کرد: مسئولان استان باید مشکلات و مسائل را از طریق شرکت های دانش بنیان به عنوان نخبگان رفع کند، ولی شرکت های فناور در اتاق فکر استان حتی نماینده هم ندارند.
جریان سازی های متفاوت؛ علت عدم تحقق رسالت شرکت های فناور
مدیرعامل شرکت همکاران صنعت شمس با بیان اینکه در کشورمان امتداد و دامنه کار وجود ندارد گفت: در حوزه فناوری در حال رسیدن به نتایجی بودیم که شرکت های دانش بنیان راه اندازی شد و نگاه ها به این سمت رفت.
پورشمسی افزود: شرکت های فناور پس از سالها، اکنون ماهیت خود را پیدا کرده و مستقل می شوند اما جریان سازی های متفاوت سبب محقق نشدن رسالت آنها می شود.
ایجاد اشتغال کم هزینه با توسعه کارآفرینی فناورانه
مدیرعامل شرکت سامان آوران توسعه نیز در این میزگرد اظهار داشت: هزینه ایجاد اشتغال در سطح شرکت های دانش بنیان و فناور مستقر در پارک های علم و فناوری بسیار کمتر از سایر حوزه های اقتصادی نظیر صنعت می باشد و با محدودیت منابع دولت، راهی جز توسعه اقتصادی از طریق توسعه کارآفرینی فناورانه وجود ندارد.
زارع بنادکوکی با یادآوری ارتباط تنگاتنگ اقتصاد مقاومتی با اقتصاد دانش بنیان افزود: اقتصاد مقاومتی نمود اقتصاد دانش بیان و درون زا و متکی بر توانمندی ها است که نیروی انسانی مهمترین مولفه این نوع اقتصاد محسوب می شود.
وی تصریح کرد: کشور توانمندی های مطلوبی در حوزه اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان دارد و ضروری است رویکرد و توجه مسئولین به این حوزه از شعار به عمل تغییر کند.
مدیرعامل شرکت سامان آوران توسعه گفت: انسان، فناوری و دانش، منابع شرکت های نرم هستند و باید به شرکت های نرم به عنوان سرمایه استان در راستای توسعه اقتصاد دانش بنیان توجه شود.
ضرورت ایجاد ساختار نظام مند برای استفاده از شرکت های دانش بنیان
زارع بنادکوکی افزود: در حالی که مسئولان باید از سرمایه مراقبت و در مسیر درست استفاده کنند، این نقش آفرینی در برهه کنونی کمرنگ است.
وی تصریح کرد: شرکت های دانش بنیان ثابت کرده اند که برای استان بسیار مفید هستند اما ساز و کار و ساختار نظام مند برای استفاده از این سرمایه در استان وجود ندارد.
به گفته وی، شرکت سامان آوران توسعه نزدیک به 20 سال در حوزه های مشاوره مدیریت، مطالعات مالی و اقتصادی، راهبری، مدیریت عملکرد فعالیت می کند.
تبدیل حمایت از شرکتهای دانش بنیان و فناور از شعار به عمل
مدیرعامل شرکت دانش بنیان کامپوزیت شیمی سازه گفت: مهم ترین مشکل شرکت های دانش بنیان این است که بیرون از شرکت شعارهای بسیار زیبایی در خصوص حمایت از این شرکت ها از جمله ایجاد سهمیه ویژه، تسهیلات ویژه، معافیت های مالیاتی و کمک برای شرکت در نمایشگاه های ملی و بین المللی داده می شود، اما در عمل چنین نیست.
محمدرضا دهقانپور افزود: برای مثال پس از اینکه تیر برق کامپوزیتی را به عنوان محصولی جدید ثبت اختراع و تجاری سازی کردیم اعلام کردند که با توجه به جدید بودن محصول باید گواهی استاندارد کسب کنیم و از مرداد 1392 تاکنون گرفتار چرخه فرآیند استانداردسازی هستیم.
وی ادامه داد: تیربرق های بتونی کنونی مشکلاتی از جمله سنگینی، شکسته شدن و خوردگی دارد که تیربرق های کامپوزیتی این معایب را به طور کامل رفع کرده است.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان کامپوزیت شیمی گفت: مجموعه مدیریتی چنین تیربرق هایی را نمی پذیرد و می گویند تاکنون با تیربرق های بتونی کار می کرده ایم و به مشکل خاصی برنخوردیم.
دهقانپور افزود: در نشست های مختلف هم مدعیان زیادی پیدا می شود می گویند ما سالها در این زمینه کار کرده ایم و اکنون شما آمده ای و کار کردی. این بحث استقبال از این محصول نو است که برای نخستین بار در کشور تولید شده و برق یزد استقبال خوبی کرده اما در سطح ملی معضلات بسیار زیادی داریم.
سرمایه در گردش، معضل اصلی شرکت های فناور
وی تصریح کرد: با این دیدگاه محصولات فناورانه به بازار راه پیدا نمی کنند و حمایت های قانونی در سطح شعار است به همین دلیل پس از چهار سال از راه اندازی خط تولید فقط حدود 300 میلیون ریال از محصول به فروش رفته است.
محمدرضا دهقانپور ادامه داد: مشکل اکثر شرکت های فناور سرمایه در گردش است و مسیر برای بروز و ظهور محصول نو وفناورانه بسیار ناهموار به نظر می رسد.
گفتنی است شرکت دانش بنیان کامپوزیت شیمی سازه از چند سال پیش به تولید مصنوعات دانش بنیان با توجه به ویژگی های خاص کامپوزیت در حوزه های مختلفی از جمله آب و فاضلاب، گاز، برق وارد شد و در برخی حوزه ها محصول جدید ثبت اختراع کرد و پس از انجام فرایند تجاری سازی، اکنون در کارخانه با نیروی کار مشغول فرایند تولید است.