فعال سازی مرکز رشد فناوری های ساختمان با همکاری پارک علم و فناوری یزد

مسئولین پارک علم و فناوری و سازمان نظام مهندسی ساختمان راه‌های فعال سازی مرکز رشد فناوری های نوین ساختمان را بررسی کردند.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، لطفی، رئیس پارک در این نشست که در محل دفتر رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان برگزارشد، صنعت ساختمان را دارای پتانسیل بالا در حوزه های مختلف دانست و گفت: برای ایجاد یک اکوسیستم، سه عامل شبکه انسانی، بازار و منابع مالی تاثیر گذار هستند که صنعت ساختمان هر سه مورد را به صورت بالقوه دارد.
وی مهندسین دارای ایده و توانمند را سرمایه بزرگ انسانی در این حوزه توصیف کرد و خواستار برنامه ریزی برای فعال کردن ایده های این افراد شد.
لطفی یکی از مشکلات صنعت ساختمان را عدم توجه دولت به نوآوری در این حوزه دانست و گفت: نقش نظام مهندسی ساختمان آن است که بازار فناوری و نوآوری این صنعت را تقویت کند.
وی از سیاست پارک علم و فناوری یزد در سال های اخیر در ایجاد یک پلتفرم خبر داد و گفت: هر یک از نهادهای استان که بخواهند با ایجاد مرکز رشد یا مرکز نوآوری به این حوزه ورود پیدا کنند، مالکیت از آنها خواهد بود و پارک علم و فناوری در مدیریت فضای ایجاد شده توسط آن نهاد، مساعدت می کند.
وی افزود: سعی ما بر این است که شرکت های مستقر در این مراکز مشابه شرکت های مستقر در مرکز اقبال از خدمات ارائه شده برخوردار شوند.
مجتبی فرهمند، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد با تاکید بر اهمیت فناوری و نوآوری در صنعت ساختمان، گفت: یکی از دغدغه‌های مهم این حوزه در کشور ما کند بودن گردش مالی این صنعت است که به دلیل ساختار سنتی آن نتوانسته همگام با دنیا پیش رفته و در نتیجه دچار تورم شده است.
وی با بیان اینکه در صنعت ساختمان در دو رویکرد نیاز محور و ارزش محور می توان فعالیت کرد، گفت: باید نیازهای این صنعت را که به آنها توجه کمتری شده است شناخته و روی آنها سرمایه گذاری کرد.
وی گفت : ما قصد داریم با توسعه مرکز رشد و نوآوری صنعت ساختمان، این حوزه را از دایره عوام خارج کرده و به یک حوزه تخصصی برای افراد دارای صلاحیت تبدیل کنیم.
فرهمند در ادامه از وجود هفت هزار مهندس ساختمان در استان یزد به عنوان سرمایه اجتماعی و انسانی این حوزه خبر داد و ضمن ابراز امیدواری برای ایجاد یک ارتباط و همکاری واقعی، موثر و کاربردی میان پارک علم و فناوری یزد و سازمان نظام مهندسی، گفت: پیشنهاد می‌کنم یک استارتاپ بزرگ ملی در حوزه صنعت ساختمان با همکاری پارک برگزار کنیم.
شکوهی، معاون فناوری و نوآوری پارک یزد نیز با تاکید بر اهمیت توجه به فناوری‌های حوزه ساختمان، گفت: در حال حاضر در دنیا توجه ویژه‌ای به این حوزه می شود و برای همگام بودن با دنیا در این مسیر، ارز آوری و صادرات فناوری و خدمات آن، تصمیم به راه اندازی مرکز رشد فناوری های حوزه ساختمان گرفتیم.
وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه‌ای در این راستا با نظام مهندسی ساختمان،گفت: بر اساس این تفاهم نامه یک ساختمان در اختیار قرار گرفته که فضای کمی برای استقرار شرکت‌ها است.
شکوهی تعامل فردی و مدیریتی با مجموعه پارک علم و فناوری را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: باید زیرساخت های لازم در این مرکز برای جذب فعالین این صنعت فراهم شود.
ارکان، مشاور انفورماتیک سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز در این نشست با اشاره به تشکیل ۴ جلسه شورای پذیرش و مصاحبه با ۸ شرکت، گفت: ۴ شرکت تاکنون در این مرکز پذیرش شده اند که یکی از آنها در دوره پیش رشد است.
وی رویکرد مدیریت جدید نظام مهندسی را یک رویکرد بنیادی،نوآورانه و فناورانه دانست و افزود: با توجه به گردش بالای مالی صنعت ساختمان اگر بستر مناسب ایجاد شود برای نظام مهندسی، پارک علم و فناوری و شرکت‌های مستقر سودآور خواهد بود.
ارکان در ادامه خواستار استمرار حمایت پارک علم و فناوری یزد در مدیریت مرکز رشد فناوریهای ساختمان شد.
خانی، مدیر آموزش، انفورماتیک و برنامه ریزی سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز همکاری با پارک علم و فناوری را افتخاری برای نظام مهندسی دانست و گفت: اگر توسعه فناوری اتفاق بیفتد میلیاردها تومان گردش مالی در این حوزه ایجاد می‌شود .
در این نشست مقرر شد همکاری ها برای فعال سازی و توسعه مرکز رشد فناوری های نوین ساختمان میان پارک و نظام مهندسی ساختمان گسترش یابد.