فعال سازی فضای کار اشتراکی با همکاری پارک علم و فناوری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد

مسئولین پارک علم و فناوری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی روز پنجشنبه ۲۸ بهمن ۱۴۰۰ در نشستی مشترک، راه‌های فعال سازی فضای کار اشتراکی را بررسی کردند.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، لطفی، رئیس پارک در این نشست، با اشاره به علاقه پارک برای همکاری مشترک، گفت: پتانسیل های زیادی در حوزه علوم انسانی و هنر در استان یزد وجود داشته و کمبود فضا باعث شده پارک یزد نتواند پاسخگوی درخواست های متعدد پذیرش و استقرار در این حوزه باشد.
وی از ایجاد فضای کار اشتراکی در پارک خبر داد و گفت: افراد متخصص و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در این فضاها، تیم هایی را تشکیل داده و به تدریج به شرکت‌های فناور تبدیل می شوند.
لطفی پیشنهاد کرد در قالب یک تفاهم نامه مشترک از فضای مرتبط بااداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه استفاده و با تشکیل یک شورای راهبری متشکل از صاحبان کسب و کار، نمایندگان پارک و اداره ارشاد، این مجموعه مدیریت شود. وی با بیان اینکه کمبود منابع انسانی توانمند یکی از بزرگترین مشکلات حوزه علوم انسانی و هنر در استان یزد است، گفت: متاسفانه به دلیل عدم توجه کافی دولت ها و سودآوری اقتصادی پایین این حوزه برای ورود به بازار، باید از این بخش حمایت شود.
وی تصریح کرد: رسالت پارک علم و فناوری ایجاد زیرساخت های مورد نیاز شرکت های فناور از جمله منابع انسانی است و پارک آمادگی دارد با همکاری اداره ارشاد و از طریق کارگزاران بخش خصوصی این مهم را انجام دهد.
جوادیان زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد نیز ضمن قدردانی از مسئولین پارک علم و فناوری به دلیل پرداختن به حوزه هنر، گفت: هدف ما مطرح کردن مباحث استارتاپی و کسب و کارهای جدید در حوزه فرهنگ و هنر است و به همین دلیل چند سال پیش فضایی را به این کار اختصاص دادیم که در حال حاضر غیر فعال است.
میزبان این نشست با ابراز تمایل برای فعال سازی این مجموعه و محقق شدن بخشی از چشم انداز مورد نظر با کمک پارک علم و فناوری یزد، گفت: باید موانع حقوقی و قانونی موجود در این زمینه برداشته شده و مدل همکاری طرفین طراحی شود.
شکوهی، معاون فناوری و نوآوری پارک یزد نیز با اشاره به کمبود فضا در محدوده پارک علم و فناوری، گفت: برای حل این مشکل به سمت ایجاد فضای کار اشتراکی رفته و آماده همکاری برای استفاده از فضاهای مربوط به اداره ارشاد در این زمینه هستیم.
وی یکی از شاخصه های توسعه فناوری را فرهنگ دانست و با اشاره به نقش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه فرهنگ سازی، گفت: پتانسیل های بالایی در حوزه هنر و علوم انسانی در استان یزد وجود دارد که همگامی طرفین در بهره برداری از آنها می تواند راهگشا باشد.
شکوهی با تاکید بر اهمیت توجه به حوزه فناوری توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: در حال حاضر خانه های خلاق در یزد در حال شکل‌گیری هستند و این حوزه نیازمند توجه جدی است.
احمد طالبی، رئیس اداره امور فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با بیان سابقه اختصاص فضایی با هدف تشویق فارغ‌التحصیلان حوزه هنر به طرح ایده های کارآفرینی و تشکیل تیم، گفت: به دلیل کم تجربگی در این حوزه، این کار خیلی خوب پیش نرفته و با شیوع ویروس کرونا، این مرکز عملاً غیر فعال شد.
طالبی افزود: اولویت ما در فعال‌سازی مجدد این فضا، حمایت از حوزه‌های هنری کم درآمد مانند داستان نویسی و تشویق برای توجه به حوزه های جدید و حمایت از آنها است.
نایبی، مدیر مراکز نوآوری پارک نیز در این نشست با بیان اینکه در حال حاضر در پارک علم و فناوری یزد چند مجموعه برای توانمندسازی فارغ التحصیلان دانشگاهی که محدودیت فضا دارند، راه اندازی شده است، گفت: می توانیم در قالب یک همکاری مشترک با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، بخشی از مشکل کمبود فضا را حل کنیم.
در پایان این نشست مقرر شد ابتدا موانع قانونی و حقوقی برای همکاری دو مجموعه در این زمینه رفع شده و سپس در قالب یک تفاهم نامه مشترک اقدامات لازم برای فعالسازی مجدد فضای کار اشتراکی در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شود.