روز یکشنه 14 اسفندماه انجام شد؛ امضای تفاهم‌نامه همکاری شرکت چادرملو با پارک علم و فناوری یزد/ توسعه زیست‌بوم کسب و کار نوآورانه در استان

روز یکشنه 14 اسفندماه 1401 در مراسمی با حضور جمعی از مسئولان استانی و دانشگاهی، تفاهم‌نامه همکاری مابین پارک علم و فناوری یزد و شرکت صنعتی و معدنی چادرملو منعقد شد.

مهندس امیرعلی طاهرزاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، در این نشست با بیان اینکه یکی از سیاست‌های کلی کشور توجه به اقتصاد غیر نفتی است گفت: بحث معدن و صنایع معدنی به واسطه پتانسیل‌ها، انرژی و دسترسی به آب‌های آزاد و نیروهای متخصصی در داخل کشور دارد، یک جایگاه ویژه‌ای را در اقتصاد ملی کشور می‌تواند داشته باشد.

وی افزود: با توجه به جهانی شدن و سرعت رقابت‌پذیری در جهت افزایش بهره‌وری که در بخش‌های مختلف صنعت در حال اجرا است، نیاز است که توجه ویژه‌ای به اقتصاد دانش‌محور و نوآورانه داشته باشیم.

وی تاکید کرد: در شرایط فعلی که حداقل در زنجیره فعلی فولاد کشور قیمت‌ها به شدت افت پیدا کرده است، ضروری است که جامعه علمی بتواند در این فضای رقابت‌پذیری با کاهش قیمت تمام شده و استفاده از دانش فنی روز رقابت مستمری را با کشورهای دیگر داشته باشد.

وی تصریح کرد: مجموعه چادرملو یکی از پیشرانان اصلی توسعه ملی و بخش صنعت و معدن کشور است که همسو با سیاست‌های کلان کشور در حال حرکت است و به عنوان شرکتی که یکی از تامین‌کنندگان اصلی زنجیره فولاد کشور است، در سه رکن تولید، توسعه هوشمند و زیرساخت فعالیت دارد.

مهندس طاهرزاده خاطرنشان کرد: پتانسیل‌های مجموعه چادرملو می‌تواند فرصت‌های زیادی را برای شرکت‌های دانش‌بنیان، موسسات تحقیقاتی و دانشگاهی به ویژه در استان یزد که از ظرفیت علمی بالایی برخوردار است، ایجاد کند.

وی با بیان اینکه استراتژی‌های شرکت چادرملو در 18 محور اصلی است که 4 محور مهم آن به بحث نوآوری مرتبط است، گفت: این چهار محور مهم شامل توسعه همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان، مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی، اهمیت بومی‌سازی، توسعه انتقال تکنولوژی و حرکت به سمت هوشمندسازی است.

مدیرعامل شرکت چادرملو امضای تفاهم‌نامه با پارک علم و فناوری یزد و دانشگاه یزد را در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و قانون جهش تولید دانش‌بنیان بسیار ارزشمند دانست و افزود: تلاش ما این است از تجارب بخش علمی داخلی حداکثر استفاده را داشته باشیم به گونه‌ای که بتوانیم توسعه زیست‌بوم کسب و کار نوآورانه را در استان فراهم کنیم.

وی همچنین با اشاره به راه‌اندازی دفتر توسعه و پشتیبانی نوآوری و فناوری شرکت چادرملو در پارک علم و فناوری یزد یادآور شد: دو شورای راهبردی و سرمایه‌گذاری برای جذب ایده‌ها در سطح استان و کشور ایجاد شده است که امیدواریم بتوانیم در راستای این شوراها اقدامات عملی و اجرایی را در جذب ایده‌ها در بخش‌های مختلف فراهم کنیم.

به گفته وی حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی به ویژه در مقطع تحصیلات تکمیلی که در راستای اهداف مجموعه چادرملو باشد، حمایت از هسته‌های نوآور و استارت‌آپ‌ها، سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر در توسعه دانش فنی، تغییرات فناورانه در بخش‌های مختلف از جمله هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء و …، توجه به بحث‌های زیست محیطی و تولید محصولات نوین از جمله انتظاراتی است که از این مرکز می‌رود.

مهندس محمدعلی شاه‌حسینی، معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری یزد، در ابتدای سخنان خود با اشاره به بیانات امام (ره) که یزد را نمونه‌ای برای کل کشور عنوان کردند، گفت: این نمونه بودن در سال‌های گذشته برای مردمان یزد در حوزه‌های صنعت، معدن، کشاورزی دانش‌بنیان، اقتصادی بودن مردمان یزد، روحیه جهادی، بهره‌وری و … باعث افتخار بوده است.

وی افزود: با توجه به اینکه امسال مزین شده به شعار تولید، اشتغال و دانش‌بنیان که کلید اشتغال از طریق تولید با واسطه دانش‌بنیان است، از جمله بیانات دقیق و کارشناسی رهبر معظم انقلاب است.

وی با بیان اینکه نیاز امروز کشور توجه ویژه به اشتغال نخبگان است گفت: افتخار ما این است که به مدت 30 سال در کنکور حائز رتبه اول هستیم اما واقعیت این است که از این تعداد دانش‌آموختگان نخبه تنها چند درصد آنان در صنایع استان مشغول به کار هستند.

وی تصریح کرد: یکی از مطالبات مهم خانواده‌ها و فرهیختگان، اشتغال نخبگان بومی است و یکی از اقداماتی که در این راستا با درایت استاندار یزد انجام شد، اجرای طرح بورسیه شغلی با همکاری بنیاد ملی نخبگان، دانشگاه یزد و پارک علم و فناوری یزد بود.

وی افزود: در این طرح در حال حاضر تعداد 100 دانشجوی دانشگاه یزد حلقه ارتباط بین دانشگاه یزد و صنعت هستند که امیدواریم این تعداد در سال آینده افزایش یابد.

شاه‌حسینی در ادامه سخنان خود با اشاره به بحث ارتباط بین صنعت، دانشگاه در حوزه دانش‌بنیان گفت: در این زمینه صنایع بزرگ باید ورود پیدا می‌کردند که خوشبختانه تا کنون با استقبال خوب این صنایع در استان مواجه شدیم.

وی امضای این تفاهم‌نامه که در راستای اشتغال نخبگان و همچنین ارتباط بین صنعت و دانشگاه و پارک است را بسیار ارزشمند دانست و ابراز امیدواری کرد این همکاری، حرکتی در جهت تحقق درخواست جامعه دانشگاهی و ارتباط دوسویه بین صنعت و دانشگاه باشد.

وی خاطرنشان کرد: در سفر اخیر ریاست جمهوری مبلغ 500 میلیارد تومان سهم اعتبار مالیاتی به حوزه دانش‌بنیان در استان یزد تخصیص یافت که عمدتا باید از سوی صنایع بزرگ در جهت حمایت از زیرساخت‌های حوزه دانش‌بینان و مراکز تحقیق و توسعه انجام شود.

رییس پارک علم و فناوری یزد نیز در این نشست با اشاره به شعار امسال گفت: با ابلاغ قانون جهش تولید دانش‌بنیان، در سطح کشور و استان تلاش‌های خوبی در راستای توسعه مباحث دانش بنیانی صورت گرفته است.

دکتر حبیب‌الله میرغفوری افزود: در این راستا در استان یزد با تشکیل ستاد نوفاد (ستاد نوآوری، فناوری و دانش‌بنیان) و برگزاری جلسات مختلف سعی شده است جهش خوبی در حوزه دانش‌بنیان ایجاد کنیم.

وی تصریح کرد: یکی از مصوبات این ستاد ارتباط با صنایع بزرگ و پای کار آوردن توانمندی‌های شرکت‌ها در راستای حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان استان و همچنین کمک زیست بوم دانش‌بنیان استان به صنایع بزرگ در راستای توسعه بود.

وی با اشاره به استقرار دفتر R&D شرکت چادرملو در پارک علم و فناوری یزد ابراز امیدواری کرد که این اقدام باعث ایجاد ارتباط دوجانبه‌ای بین پارک و شرکت چادرملو شود و بتوان از توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنین پتانسیل‌های مجتمع صنعتی معدنی چادرملو در راستای حمایت از شرکت‌ها استفاده کرد.

وی اختصاص سهم اعتبار مالیاتی به حوزه دانش‌بنیان را یک فرصت استثنایی دانست و افزود: با شکل‌گیری صندوق سرمایه‌گذاری خطر‌پذیر شرکتی (cvc) در مجتمع چادرملو به عنوان بزرگترین مجتمع صنعتی و معدنی استان و کشور، ما آمادگی داریم فرصتی فراهم کنیم که این صندوق فرصت‌ها را در شرکت‌های دانش‌بنیان، شناسایی و سرمایه‌گذاری انجام دهد.

رییس دانشگاه یزد نیز در این نشست با اشاره به اینکه ظرفیت‌های خوبی در حوزه دانشگاهی و دانش‌بنیان استان وجود دارد گفت: ما به عنوان جامعه علمی بر خود لازم می‌دانیم که در جهت رفع مسائل و نیاز صنایع استان قدم برداریم.

دکتر عباس کلانتری ابراز امیدواری کرد کهبا  امضای این تفاهم‌نامه ارتباط بین صنعت و دانشگاه از حالت شعاری خارج شده و به صورت واقعی نمود پیدا می کند.

وی همچنین به طرح‌های در دست اجرای دانشگاه اشاره کرد و افزود: امیدواریم در اجرایی شدن این طرح‌ها در حوزه دانش‌بنیان و دانشگاه، اگر صنایع که بال مهم این امر است، همکاری لازم را نداشته باشد با شکست مواجه خواهیم شد.