خانه خلاق حیرانی، محلی برای رشد و احیای میراث کهن استان یزد

خانه حیرانی روز چهارشنبه 12 خرداد 1400 میزبان مسوولین پارک علم و فناوری یزد بود.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، الهه افسریه، مدیرعامل شرکت پیشتازان توسعه ماهان و رئیس هیات مدیره خانه خلاق حیرانی در بازدید مسوولین پارک از این مجموعه با بیان اینکه مجوز راه اندازی خانه خلاق حیرانی(زینو) به عنوان نخستین خانه خلاق کشور از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گرفته شده، گفت: با توجه به سابقه چندین ساله فعالیت در حوزه فناوری های نرم در استان، تصمیم گرفتیم از دانش، تجربه، ارتباطات و شبکه سازی ایجاد شده خود در این سال ها استفاده نموده و با راه اندازی یک خانه خلاق، این ظرفیت ها را در اختیار شرکت های نوپا قرار دهیم.
افسریه فعالیت این مجموعه را صرفا در حوزه صنایع خلاق دانست و گفت: صنایع خلاق هفت حوزه دارد که ما برای اینکه بتوانیم با تمرکز بیشتری پیش برویم یک دسته بندی در این حوزه ایجاد کرده و برای شروع کار، تمرکزمان را فعلا روی صنایع دستی گذاشتیم.
وی با اشاره به واگذاری این عمارت از سال 97 و بهره برداری رسمی آن با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال 98، گفت: سه عمارت در این مجموعه به ما واگذار شده که کار بازسازی دو عمارت آن تقریبا به پایان رسیده است.
افسریه افزود: فضای کارگاهی، فضای کار اشتراکی و کافه بازار از بخش های دیگر این مجموعه است و از زیرزمین های عمارت هم برای برگزاری رویدادهای موقت، گالری ها و نمایشگاه ها استفاده کرده ایم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر 4 شرکت در این مجموعه در حال فعالیت هستند، تصریح کرد: قصد داریم این مرکز را به صورت یک شتاب دهنده اداره نموده و تیم هایی را که نیازی به استقرارشان در این مجموعه نیست، به سوی بخش های دیگر اکوسیستم نوآوری استان مانند پارک علم و فناوری، شهرک صنعتی و کارخانه نوآوری سوق دهیم
رئیس هیات مدیره خانه خلاق حیرانی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه با مرکز نوآوری مانا، گفت: این مجموعه که به صورت تخصصی در حوزه بانوان در تهران فعالیت می کند، تنها شتابدهنده تخصصی بانوان کشور است و قصد داریم با کمک آن ها رویدادهایی در حوزه صنایع خلاق و با محوریت بانوان برگزار کنیم.
لطفی، رئیس پارک علم و فناوری یزد در این بازدید صنایع دستی استان یزد را دارای دو شاخصه اصلی کیفیت و مباحث هنری و روانشناختی دانست و گفت: بحث کیفیت همیشه مطرح بوده و باید استانداردها در این زمینه رعایت شود و در عین حال با توجه به تغییر سلایق، بحث روانشناختی صنایع دستی را احیا و محصولات بر طبق سلایق افراد این نسل تولید شود.
وی افزود: در انتخاب اعضای شورای پذیرش مرکز باید بسیار خوب و هوشمندانه عمل کنید زیرا جهت فعالیت های مرکز را این اعضا تعیین می کنند.
شکوهی، معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری یزد نیز با بیان اینکه در حوزه هنرهای خلاق، استان های دیگر عملکرد بهتری نسبت به یزد دارند، گفت: باید یک مرکز مالکیت فکری و انتقال تکنولوژی در حوزه نرم در اینجا راه اندازی شود تا هنرمندان از استان ها و حتی کشورهای دیگر به اینجا بیایند و تکنولوژی ها و نوآوری های جدید در این حوزه را به هنرمندان سنتی ما آموزش دهند.
وی افزود: راه نجات صنایع دستی ایران تبدیل آن به محصولاتی است که قابلیت استفاده و فروش بهتر داشته باشند.