حمایت، رشد و توسعه بیش از ۸۸۰ هسته و موسسه فناور در طول 17 سال فعالیت پارک علم و فناوری یزد

داریوش پورسراجیان، رئیس پارک علم و فناوری یزد، در حاشیه مراسم رونمایی از ده محصول فناور برتر استان یزد که روز یکشنبه 14 بهمن با حضور دلیری، معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، زینی وند، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری یزد و جمعی از مدیران استانی در مرکز فناوری اقبال برگزار شد، ضمن گرامیداشت ایام دهه فجر و تبریک به مناسبت فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گزارشی از فعالیت های پارک علم و فناوری یزد در طول 17 سال فعالیت ارائه داد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، وی در این جلسه با بیان اینکه پارک علم و فناوری یزد در مرداد ۱۳۸۰ و بعد از شهرک علمی- تحقیقاتی اصفهان در شهر یزد آغاز به کار کرده گفت: در سال ۹۳ اجرای چهارمین برنامه توسعه را آغاز کردیم و چشم انداز پارک در این سند، توسعه فناوری و تبدیل شدن به یکی از ‏ سه پارک برتر کشور و ده پارک برتر منطقه بوده است.
وی توسعه کیفی موسسات، ارتقاء زیرساخت ها، تقویت مشارکت و توسعه نقش آفرینی پارک در سطح ملی و بین المللی را به عنوان اهداف استراتژیک این مجموعه مطرح و تصریح کرد: ساختار توسعه پارک یزد شامل سه بخش پردیس های فناوری، نهادهای فناوری همکار و مجموعه نهادهای حمایتی و ترویجی است.
پورسراجیان افزود: در حال حاضر سه پردیس اصلی فناوری اطلاعات و ارتباطات، پردیس زیست فناوری و سیستم های پیشرفته صنعتی و پردیس علوم انسانی و هنر فعال بوده و مجموعه ای از نهادهای فناوری همکارساختار مدیریت فناوری پارک را تشکیل می‌دهند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر 262 شرکت فناور در دوره های مختلف پیش رشد، رشد و پسا رشد یا در پارک یزد مستقر و یا در انتظار استقرار هستند، گفت: مهمترین دستاوردهای پارک علم و فناوری یزد در طول 17 سال فعالیت: حمایت، رشد و توسعه ۸۸۰ هسته و موسسه فناور، ایجاد اشتغال پایدار برای حداقل ۱۵۰۰ نفر از نخبگان، فارغ التحصیلان و کارآفرینان استان، ایجاد اولین صندوق پژوهش و فناوری کشور در سال ۸۳ و انتخاب آن به عنوان صندوق برتر کشور در سال ۹۵ و ۹۶، تمرکز بر رشد فعالیت های بین المللی با ایجاد دفاتر مبادلات فناوری در گرجستان و عمان و برنامه توسعه این دفاتر در شرق آسیا و آمریکای شمالی بوده است.
وی با بیان اینکه اولین مرکز نوآوری کشور در پارک یزد در سال ۸۳ راه اندازی و تاکنون از ۷۳۰ طرح نوآورانه توسط این مرکز حمایت شده است، افزود: دفتر مالکیت فکری به عنوان مرجع ارزیابی اختراعات استان از سال ۸۸ فعالیت خود را آغاز نمود و تایید علمی بیش از دویست اختراع را در کارنامه خود دارد.
پورسراجیان تصریح کرد: چهارده دوره جشنواره ایده های برتر توسط پارک یزد برگزار شده و هشت دوره مسابقات ابتکارات و نوآوری دانش آموزی با همکاری ویژه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت آموزش و پرورش، در کارنامه این پارک دیده می شود.
رئیس پارک علم و فناوری یزد انجام مطالعات ایجاد نخستین منطقه ویژه علم و فناوری کشور توسط این پارک و به تبع آن راه اندازی این مجموعه با همکاری مسئولین استانی و ملی را از جمله فعالیت های پارک یزد برشمرد و گفت: ایجاد انجمن توسعه فناوری استان با هدف حمایت خیرین در حوزه فناوری، توسعه فضای استقرار شرکت های فناور از دیگر اقدامات این پارک است.