حضور مستمر و فعال پارک علم و فناوری یزد در برگزاری دوره های آموزشی موثر

کارگاه آموزشی «ایده پردازی تا نوآوری»، 25 شهریور 98 در پارک علم و فناوری یزد آغاز به کار کرد. مصطفی کریمیان اقبال، مدیرکل اسبق دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که مدرس روز نخست این کارگاه است با روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد به گفتگو نشسته است که حاصل آن را با هم می خوانیم:

هدف برگزاری این گونه کارگاه ها و رویداد ها را بفرمایید
معمولا کسانی که ایده داشته و قصد راه اندازی کسب و کار جدید و پذیرش در مرکز رشد را دارند با اصول اولیه ی تهیه ی مدل کسب و کار و تهیه ی برنامه ی کارشان آشنا نیستند و در این زمینه با مشکلات فراوانی روبرو می شوند. هدف از برگزاری این کارگاه ها این است که این افراد را با مسیر تجاری سازی و توسعه ایده و تدوین برنامه کاری آشنا کنیم.

چندمین دوره است که در این کارگاه آموزشی به عنوان مدرس شرکت می کنید؟
من حدود 20 سال است که در این حوزه فعال هستم و درگیر آموزش مدیران پارک ها و مراکز رشد و شرکت ها بوده و هستم سالانه حدود 30 کارگاه برگزار می کنم.

ارزیابی شما از روند برگزاری این کارگاه در این چند دوره چیست؟
معمولا یزد و پارک یزد جزو پارک هایی هستند که در این حوزه خیلی خوب سرمایه گذاری می کنند و نتایج خیلی خوبی هم گرفته اند. شرکت ها بعد از این دوره ها آمادگی بهتری برای ورود به کسب و کار پیدا می کنند
پارک های دیگر نیز در این زمینه فعال هستند اما احساس می کنم پارک یزد حضور و فعالیت مستمری در این حوزه دارد و تاکنون موفق بوده است.
به نظر جنابعالی برگزاری چنین کارگاه هایی تا چه حد می تواند در ایجاد کسب و کار جدید و یا موفقیت کسب و کار شرکت ها موثر باشه؟
نه تنها موثر بلکه ضروری است، گاهی اوقات بعضی موارد و فعالیت ها در روند پیشرفت و موفقیت موثر است اما برگزاری اینگونه دوره ها به نظر من ضروری است و اگر این دوره ها برگزار نشود احتمال موفقیت کسب و کار ها ضعیف می شود و بدون این آموزش ها شانس موفقیت شرکت ها پایین می آید

در مورد پارک علم و فناوری یزد و فعالیت های این پارک ارزیابی شما چیست؟
من از حدود سال های 79 و 80 با پارک علم و فناوری یزد آشنا هستم، در گذشته در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان فعالیت داشتم و همکاری خیلی خوبی با پارک علم و فناوری یزد داشتیم و پس از آن که در وزارت علوم در تهران بودم همیشه با پارک یزد در ارتباط بودم و اکنون که به عنوان کارشناس و مشاور و مدرس کار می کنم تقریبا به صورت مداوم و هر ساله با این مجموعه همکاری نموده و آشنا هستم. به نظر من این پارک در بسیاری از زمینه های کاری خود موفق عمل کرده است.