توسعه دامنه حضور بخش فناوری در کشاوزی و توسعه روستایی کارساز خواهد بود

خلف باغی، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد، ورود پارک علم و فناوری به عنوان نهاد متولی توسعه نوآوری و فناوری در سطح جامعه را به حوزه کشاورزی و مباحث توسعه روستایی، مثبت و سازنده ارزیابی کرد و پیش نیاز آن را مطالعه سوابق فعالیت های انجام یافته در این حوزه دانست.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، به گفته وی، اصلاح و به روز کردن اطلاعات و آمار برای اثربخشی برنامه ها و واقعی نمودن آنها ضروری است.
خلف باغی با ابراز تاسف از غیر واقعی بودن بسیاری از آمار و اعداد و ارقام موجود در بخش کشاورزی، اظهارداشت: روستا محیطی خاص است و در بسیاری از مواقع اتفاقاتی که در جوامع روستایی می‌افتد با آنچه ما فکر می‌کنیم و یا در برنامه ها اعلام می شود کاملاً متفاوت است. ما باید حساسیت‌ها و ظرافت های کار در محیط روستا و بخش کشاورزی را به درستی بدانیم و از افتادن در دام آمارسازی ها که سد راه توسعه هستند، خودداری کنیم.
وی تاکید کرد: در آغاز هر نوع برنامه ریزی برای توسعه روستاها و بخش کشاورزی باید بدانیم که امروزه بسیاری از روستاها کارکردهای قبلی خود را از دست داده و برخی صرفاً جنبه تفریحی و گردشگری پیدا کرده و یا بسیاری از روستاهای حاشیه ای، به شهرها ضمیمه و ملحق شده اند. منظور آنکه به منظور به اثربخشی برنامه های توسعه روستایی لازم است روستاهایی با ویژگی‌های خاص و برجسته انتخاب کرده و متوجه باشیم که پروژه ها کاملاً در جهت حل مشکلی خاص طراحی شده و “مسئله محور” باشند؛ چرا که تکرار کلیات، ما را به جایی نخواهند رسانید.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد با بیان اینکه متناسب با نیازمندی روستاهای هدف، باید موضوعاتی چون شیرین سازی خاک، اصلاح الگوی کشت، توسعه گلخانه و …. در دستور کار قرار گیرد، اضافه کرد: توجه به این موضوع ضروری است که توسعه فناوری‌های نوین به طور طبیعی نیازمند سرمایه‌گذاری است. بنابراین کشاورزی در مقیاس های کوچک نمی‌تواند مخاطب اصلی طرح های توسعه فناوری محسوب شود و به همین دلیل بهتر است روستاها یا مزارع بزرگ تولید محصولات اقتصادی همچون پسته در ابتدای طرح، هدف گذاری شوند.
وی استان یزد را از قطب های تولید پسته در کشور توصیف کرد که متأسفانه متوسط میزان عملکرد این محصول بسیار پایین و کمتر از یک تن در هکتار است. در حالی که رکورد تولید این محصول بیش از ۱۲ تن در هکتار در استان یزد ثبت شده و قطعاً به کارگیری فناوری ها و روش های تجربه شده می تواند به طور چشمگیری به بهبود عملکرد تولید پسته کمک کند.
خلف باغی با بیان اینکه نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد به عنوان تشکیلاتی فراگیر، پرسابقه و توانمند، دسترسی به منابع انسانی، توسعه دامنه نوآوری و استفاده از فناوری های جدید را از جمله راهبردهای موفق در کمک به توسعه بخش کشاورزی می داند، گفت: از فعالیت های در دست اجرای پارک علم و فناوری یزد در این جهت با استفاده از آمار و اطلاعاتی که در این مجموعه وجود دارد و ارائه مشاوره های فنی که احیاناً مورد نیاز خواهد بود، استقبال، پشتیبانی و حمایت خواهیم نمود.