تفاهم برای راه اندازی مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه اردکان

رئیس پارک علم و فناوری یزد و هیات همراه در سفر به اردکان و بازدید از دانشگاه این شهرستان، مفاد تفاهم نامه همکاری طرفین برای راه اندازی مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه اردکان را بررسی کردند.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، در این دیدار، لطفی وظیفه این نهاد را حمایت از شرکت‌های فناور دانست و با اشاره به اقدامات پارک در حمایت و راه اندازی مراکز رشد در واحد های علمی و دانشگاهی استان یزد و شهرستان های تابعه، گفت: شهرستان اردکان علاوه بر برخورداری از واحد های معتبر آموزش عالی، صنایع توانمندی دارد که پتانسیل بسیار خوبی برای ایجاد مراکز رشد است.
وی افزود: این صنایع در کنار کمک اقتصادی به استان و شهرستان، مشکلاتی دارند که مراکز رشد و شرکت های مستقر در آن، می توانند در بالا ترین سطح فناوری، علاوه بر حل این مشکلات، بهره وری صنایع را افزایش دهند.
لطفی مشتریان و متقاضیان اصلی تاسیس شرکت های فناور و مراکز رشد را اعضای هیات علمی، دانشجویان، فارغ التحصیلان دانشگاهی و افراد فعال در صنایع دانست و گفت: با حمایت از طرح های فارغ التحصیلان دوره های مختلف، ایده ها در آینده بصورت هسته شرکت های فناور در می آید.
وی با بیان اینکه پارک یزد در چارچوب آیین نامه های خود از مرکز نوآوری و مرکز رشد دانشگاه اردکان حمایت می کند، افزود: به همین منظور تفاهم‌نامه‌ای بر مبنای آیین نامه های موجود و تجربیات پارک تهیه کرده ایم که در این نشست متن تفاهم نامه را بررسی می کنیم.
لطفی با تاکید بر نگاه یکسان پارک یزد در حمایت از مراکز رشد شهرستان و مراکز مستقر در یزد، گفت: در بخش تعهدات پارک سعی می کنیم تمام خدمات پارک اعم از حمایت های مالی، مشاوره، ارزیابی و تسهیلات را با همان کیفیتی که برای شرکت های مستقر در مرکز اقبال ارائه می شود، برای مرکز رشد دانشگاه اردکان نیز تعریف کنیم.
وی در توصیف اهمیت توجه به فعالیت های مراکز نوآوری دانشگاه در شهرستان ها گفت: نمونه کشوری این اقدام، تاسیس مرکز نوآوری پارک علم و فناوری یزد در سال ۸۲ ، بود که ایده ایجاد این مرکز، دستمایه طراحی آیین نامه ایجاد مراکز رشد و مراکز نوآوری در دانشگاه ها در وزارت علوم گردید.
لطفی تصریح کرد: میزان حمایت مالی مرکز نوآوری از طرح های مختلف در طول این 18 سال، رقم خیلی بالایی نبوده اما تعدادی از ایده ها با حمایت این مرکز تبدیل به شرکت های بزرگ با گردش های مالی بالا شده است..
بهجتی، رئیس دانشگاه اردکان هم با اشاره به پیگیری این دانشگاه برای اخذ مجوز راه اندازی مرکز رشد، گفت: با توجه به سیاست های موجود و سوابق دانشگاه، مقرر شد در ابتدا مرکز نوآوری راه اندازی و پس از شش ماه فعالیت و ارائه گزارش، نهایتاً به مرکز رشد تبدیل شود.
وی با بیان اینکه شهر اردکان دارای صنایع بزرگ فولاد، آهن و شیشه بوده و مسیری که می‌توان برای شرکت های فناور طی کرد، استقرار آنها در مرکز رشد است، گفت: این امر نیازمند استفاده از تجربیات پارک علم و فناوری یزد و حمایت های آن است تا از این طریق از پتانسیل صنعت و وجود هیئت های علمی توانمند اردکان استفاده کنیم.
بهجتی با اشاره به آمادگی فضا و تجهیزات برای استقرار 16 شرکت در این مرکز، گفت: در حال حاضر مشکل اصلی ما تامین فضا نیست بلکه بیشتر در حوزه نرم افزاری و دستیابی به حمایت ها و خدمات پارک علم و فناوری است.
شکوهی، معاون فناوری و نوآوری پارک یزد در این نشست هدف اصلی پارک علم و فناوری را توسعه فناوری در شهرستان ها دانست و گفت: مراکز رشد شهرستان ها متعلق به خود آن شهرستان بوده و معمولاً اعضای شورای پذیرش مرکز با معرفی رئیس دانشگاه و مدیر مرکز از بدنه خود دانشگاه و اهلیت سنجی پارک،انتخاب می شود
وی افزود: نخستین فاکتور موثر در موفقیت مرکز رشد، دانش و خلاقیت نیروی انسانی است و باید این افراد شناسایی شده و از ظرفیت های آن ها استفاده شود.
علی اکبر قیومی، مدیر دفتر نهادهای همکار پارک هم با اشاره به ظرفیت های بالای شهرستان اردکان، گفت:
شاید راه اندازی مرکز رشد خیلی سخت نباشد اما ادامه کار نیازمند وقت گذاشتن و تلاش بسیار است.
وی با تاکید بر لزوم تک صدایی در پیگیری امور مربوط به مرکز رشد، گفت: باتوجه به ظرفیت های شهرستان اردکان، امیدواریم در پرتو حمایت های پارک، یک مرکز رشد بسیار قوی در شهرستان شکل بگیرد.
در ادامه نشست پیش نویس متن تفاهم نامه میان دو طرف، بررسی شد.