تصویب طرح جامع پارک علم و فناوری یزد در کارگروه زیربنایی استان اتفاق بسیار بزرگ و ارزشمندی است

محسن صادقیان، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد در گفتگو با روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد با اشاره به توجه خاص مسئولین استانی به حوزه فناوری، پیگیری های مجموعه پارک علم و فناوری یزد برای انجام پروژه هایی مانند طرح جامع و پهنه فناوری اقبال را ستود.
وی با بیان اینکه مباحث مربوط به علم و فناوری در چند سال اخیر مورد توجه مسئولین کشوری و استانی قرار داشته و در استان یزد هم در حوزه فناوری در سال‌های اخیر تصمیم‌گیری‌ها و حرکت های خوبی انجام شده است، گفت: در بازدیدهایی که طی سال های گذشته از پارک علم و فناوری یزد داشته ایم مسئولین این مجموعه به دلیل استقبال شرکت ها برای حضور در پارک، فعالیت های تولیدی شرکت های مستقر در آن و همچنین ظرفیت محدود مرکز فناوری اقبال، درخواست داشتند که فضای بیشتری در اختیار آن ها قرار بگیرد.
صادقیان افزود: قطعه زمین مناسبی برای طرح جامع پارک علم و فناوری یزد از سال های گذشته در نظر گرفته شده بود که متاسفانه علی رغم اختصاص آن در زمان مناسب، اقدامی برای عملیاتی شدن این طرح انجام نشده بود.
وی گفت: کاری که مجموعه پارک علم و فناوری یزد با پیگیری دکتر لطفی انجام داد، آن بود که این طرح را با کمک ما در کارگروه زیربنایی استان مصوب نمود و باید مجوز ماده ۲۳ را هم اخذ کند تا بتوان از اعتبارات ملی و استانی برای ایجاد زیرساخت های این طرح استفاده کرد.
وی با اشاره به قرار گرفتن این اراضی در محدوده منطقه ویژه اقتصادی، گفت: سعی کردیم خدشه ای به فعالیت های پارک وارد نشده و در ادامه نیز برگزاری جلساتی با شرکت شهرک های صنعتی برای تعیین تکلیف مراحل انجام کار را در دستور کار داریم.
صادقیان از به روز کردن قراردادها و پیگیری اخذ مجوزهای این پروژه خبر داد و افزود: مجوز ماده ۲۳ سازمان مدیریت و برنامه ریزی را از طریق تهران پیگیری کرده و امیدواریم تکلیف طرح جامع پارک علم و فناوری یزد زودتر مشخص شود.
وی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی طرح جامع از سال گذشته، گفت: بعد از چند سال توانستیم اخیرا طرح جامع را در کارگروه زیربنایی استان مصوب کنیم که کار بسیار ارزشمندی است. هر چند باید این اقدام طی سال های گذشته پیگیری می شد اما به هر شکل سعی کردیم مراحل قانونی آن را طی ماه‌های گذشته به پیش ببریم.
صادقیان در ادامه به طرح ایجاد پهنه فناوری در اطراف مجموعه اقبال اشاره کرد و گفت: با توجه به قرارگیری مرکز فناوری اقبال در محدوده مرکز شهر و مجاورت بافت قدیمی یزد، بحث ایجاد پهنه فناوری در اطراف این مجموعه مشابه چند شهر بزرگ کشور مثل تهران ، توسط مسئولین پارک علم و فناوری یزد مطرح و چندین جلسه در این حوزه برگزار شده است.
وی افزود: طی ماه‌های آینده این موضوع در کمیسیون ماده ۵ مطرح و در مورد محدوده این پهنه و ضوابط استقرار شرکتهای فعال در حوزه فناوری در آن، تصمیم‌گیری خواهد شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار یزد ایجاد کارخانه نوآوری در محل کارخانه قدیمی درخشان را یکی دیگر از فعالیت های اخیر استانداری در حوزه فناوری و با کمک مسوولین پارک علم و فناوری یزد توصیف کرد و گفت:
ما جزء اولین استان‌هایی بودیم که در سفر رئیس جمهور به استان، طرح کارخانه نوآوری در محل کارخانه درخشان را مطرح و با توجه به تجربه تبدیل کارخانه اقبال به پارک علم و فناوری یزد، مراحل آماده سازی آن را آغاز و پیشرفت های خوبی داشتیم.
وی افزود: در برخی استان ها محدوده ای خیلی کوچک مانند یک خانه را به عنوان کارخانه نوآوری راه اندازی کرده اند اما استان یزد از اولین استان هایی است که در مساحت بسیار بزرگ که در گذشته نیز یک کارخانه تولیدی بوده، اقدام به راه اندازی کارخانه نوآوری نموده و امیدواریم یکی از بهترین نمونه های آن در کشور باشد.
صادقیان تصریح کرد: مسئولین استان و در راس آن ها، استاندار یزد توجه ویژه ای به حوزه فناوری داشته و در سال های اخیر با برگزاری جلسات و پیگیری امور، به کمک مجموعه پارک علم و فناوری یزد شتافته اند.
وی در ادامه از ایجاد دسترسی برای طرح جامع خبر داد و گفت: احداث راه دسترسی هم در طرح جامع دیده شده و در جاده کنارگذر یک تقاطع غیر همسطح تعریف کرده ایم که به صورت مشترک به پارک علم و فناوری و مجموعه ورزشگاه بزرگ شهر دسترسی خواهد داد.
صادقیان با بیان اینکه زیرساخت هایی مثل آب و برق و گاز در این طرح دیده شده، گفت: در حوزه آب با توجه به فناوری بودن این طرح، انتظار داریم شرکت های فناور طرح هایی در زمینه بازچرخانی آب ارائه کنند. مجموعه های بزرگ در سطح طرح جامع پارک علم و فناوری که در استان شکل می گیرند، باید در طراحی خود یک تصفیه خانه محلی برای تصفیه فاضلاب خود و استفاده از آن برای فضای سبز مجموعه در نظر بگیرند که این مهم در مورد طرح جامع و حضور شرکت های فناور در آن، باید جدی تر دنبال شده و طرح هایی در حوزه بازچزخانی آب ارائه شود.
وی در ادامه در زمینه مالکیت زمین های طرح جامع، گفت: ایرادی به موضوع مالکیت پارک در این اراضی نیست فقط با توجه به قرار گرفتن این زمین ها در محدوده منطقه ویژه اقتصادی، باید یک تفاهم نامه واگذاری میان شرکت شهرک های صنعتی و پارک علم و فناوری یزد امضا شود.
صادقیان در این زمینه دو راهکار ارائه کرد و گفت: یکی این که به طور کلی مالکیت زمین را از شرکت شهرکهای صنعتی خارج کرده و به پارک علم و فناوری یزد بسپاریم که در این صورت از مزیت های مناطق ویژه اقتصادی محروم خواهیم شد. دومین راه این است که در منطقه ویژه بمانیم و طی تفاهم نامه ای با منطقه ویژه اقتصادی و شرکت شهرک‌های صنعتی، مدیریت این اراضی به طور مستقیم به پارک علم و فناوری یزد سپرده شود. در هر صورت مالکیت زمین در اختیار پارک علم و فناوری یزد خواهد بود.
صادقیان در ادامه در پاسخ به چرایی عدم تخصیص اعتبارات استانی برای تکمیل ساختمان فناوری در مجموعه اقبال با بیان اینکه استانداری، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و نمایندگان استان در مجلس نگاهشان به مجموعه های فناوری استان مثبت بوده و تلاششان همواره کمک به این مجموعه ها است، گفت: ما چند ردیف اعتباری در استان داریم که در سال گذشته از این ردیف ها نتوانستیم به پارک علم و فناوری یزد کمک کنیم اما در تخصیص ردیف های خارج از ردیف های استانی که به عنوان ردیف های خاص به استان تعلق می گیرد، دست ما باز تر بوده و آقای استاندار هم دستور اختصاص بودجه از این ردیف ها به پارک را صادر کرده اند که امیدواریم پروژه های نیمه کاره استان از جمله ساختمان پارک، کامل شود.
وی در زمینه مالکیت کامل مرکز فناوری اقبال و زمین های اطراف آن، گفت: از مسئولین پارک علم و فناوری خواسته ایم پیگیر مالکیت این مجموعه باشند و استانداری هم از طریق سازمان ملی زمین و مسکن در این حوزه به آنها کمک می کند .
صادقیان افزود: مالکیت اینگونه زمین ها در کشور به عهده سازمان ملی زمین و مسکن، از زیر مجموعه های وزارت راه و شهرسازی است و ما برای مالکیت زمین های پارک علم و فناوری یزد در مرکز اقبال پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم و امیدواریم مانند تلاشی که برای انتقال مالکیت کارخانه درخشان صورت گرفت و در نهایت این مالکیت به استان یزد داده شد، بتوانیم مالکیت باقیمانده زمین های اطراف مرکز اقبال را هم منتقل کنیم.
وی در نتیجه گیری از اقدامات در دست اقدام، بار دیگر تنها راه حل برون رفت از مسئله بیکاری جوانان تحصیل کرده را توجه به حوزه فناوری دانست و گفت: این حوزه به عنوان یک مجموعه فرا بخشی آن قدر گستردگی دارد که همه می‌توانند در آن به پیشرفت برسند.
صادقیان تاکید کرد: با توجه به افزایش هزینه ها فقط از طریق نوآوری در دستگاه ها و حتی در طراحی ها و نظارت ها می توانیم رشد بهره وری و کاهش هزینه ها را داشته باشیم.