تبدیل مرکز فناوری اقبال به یک کانون رشد، سیاست راهبردی پارک علم و فناوری یزد

محمدمهدی لطفی، رئیس پارک علم و فناوری یزد روز سه شنبه چهارم خرداد 1400 در یک نشست آنلاین با مدیران عامل شرکت های فناور و دانش بنیان مستقر در پارک، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های انجام شده در سه ماه اخیر، دغدغه ها و مشکلات شرکت ها را بررسی و پاسخگوی سوالات فناوران شد.
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری یزد، لطفی، گرنت فناوری را یکی از اقدامات مهم پارک در چند ماه اخیر دانست و گفت: فراخوان گرنت فناوری با هدف نوآوری و توسعه محصول شرکت‌های دوره پایان رشد و پسارشد پارک علم و فناوری یزد، پایان سال گذشته انجام ومعیارهایی برای پذیرش طرح ها در کمیته پذیرش با حضور مدیران پردیس ها و معاون فناوری پارک مصوب شده است.
وی افزود: پس از بررسی طرح ها توسط اعضای کمیته پذیرش ، قراردادها منعقد و پیش پرداخت ها با نظارت پردیس و حوزه معاونت فناوری انجام شده و البته فرصت ارائه طرح ها برای استفاده از این گرنت همچنان وجود دارد.
لطفی گرنت «توسعه کارگزاران» برای ایجاد کارگزاران جدید و تقویت کارگزاران پیشین را یکی دیگر از موارد تعریف شده در معاونت فناوری و نوآوری پارک عنوان کرد و گفت: دفاتر خدمات تخصصی عارضه یابی، توسعه بازار، مراکز نوآوری و توسعه فناوری و دفتر مالکیت فکری بیشترین نیازهای خود را اعلام کرده و بر این اساس گرنت های توسعه کارگزاران را تعریف کرده ایم.
وی تصریح کرد: بعد از فراخوان و اعلام آمادگی شرکت ها، طرح ها بررسی و پس از عقد قرارداد، پیش پرداخت ها انجام گرفت که امیدواریم با این کار، در چند ماه آینده شاهد بهبود حوزه کارگزاری پارک باشیم.
لطفی، ارزیابی و عارضه یابی 40 شرکت دوره رشد با هدف شناسایی توانمندی های آنان برای دوره پسارشد را یکی دیگر از اقدامات معاونت فناوری پارک برشمرد و گفت:این ارزیابی و عارضه یابی توسط انجمن مدیریت فناوری ایران و با مدل ایرانیت انجام و خروجی های آن در اختیار مدیران پردیس ها و شرکت ها قرار می گیرد.
وی افزود: یکی از الزامات پارک، اتصال شرکت های خود به زنجیره صنایع بزرگ برای توسعه بازار آن ها است که در این زمینه «دفتر همکاری های فناوری و ارتباط پارک با شرکت ها و صنایع» توسط مسوولین پارک علم و فناوری یزد راه اندازی شده است.
لطفی با اشاره به ارتباط این دفتر با سه حوزه نفت و پتروشیمی، صنایع دفاعی و شرکت مپنا، گفت: یکی از برنامه های جدی و اساسی ما در سال جدید ارتباط فعال با صنعت خواهد بود و بنابراین از شرکت ها می خواهیم حتماً اطلاعات قابل اتکا و موثر خود را در اختیار این دفتر قرار دهند.
وی با اشاره به اقدامات پارک علم و فناوری یزد در زمینه تاسیس مراکز رشد و مراکز توسعه فناوری در چند ماه اخیر، گفت: تملک، بازسازی و راه اندازی مرکز توسعه فناوری های معدنی در محل ساختمان الزهرا و پیگیری راه اندازی مراکز رشد در حوزه های گردشگری، آب و محیط زیست، مهندسی پزشکی و فناوری های حقوقی توسط معاونت فناوری و نوآوری پارک انجام شده است.
لطفی مرکز رشد فناوری های هوایی و هوانوردی را یکی از مهم ترین این مراکز دانست و افزود: با توجه به فعالیت فارغ التحصیلان حوزه هوانوردی استان یزد در خارج از استان و وجود پتانسیل ایجاد شرکتهای فناور در این حوزه، ایجاد یک مرکز رشد فناوری های هوایی و هوانوردی را در دستور کار گذاشته ایم و قرار شده با در اختیار گرفتن فرودگاهی را که پردیس علم و فناوری در اختیار ما گذاشته ، با حمایت مالی ستاد حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی، کار با جدیت هرچه بیشتر دنبال شود.
لطفی از آماده سازی ساختمان اخوان دستمالچی برای پردیس فناوری های هوایی خبر داد و گفت: چند شرکت نیز پذیرش شده و به زودی در آنجا مستقر می شوند.
وی با بیان اینکه معاونت فناوری پارک در شش ماه گذشته سعی کرد خدمات فناوری به شرکت ها را ساختارمند کند، گفت: ارتقاء مبالغ حمایت های بلاعوض و تسهیلات و منعطف کردن نحوه هزینه کرد آن ها انجام گرفته و در مصوبه جدید، میزان حمایت از شرکت‌های دوره رشد از ۷۰ میلیون به ۹۰ تا ۱۱۰ میلیون و برای شرکت های دوره پیش رشد از ۸ میلیون به ۱۲ میلیون افزایش یافته است.
لطفی از شکل گیری کمیته سرمایه گذاری و تامین مالی در چند ماه اخیر خبر داد و گفت: یک تیم قوی متشکل از مدیران عامل شرکت های دانش بنیان موفق و افراد توانمند در حوزه‌های اقتصادی در این کمیته فعال بوده و با هدف مشاوره به طرح ها و ایده های جدید و یافتن راهکارهایی برای تامین مالی این طرح ها جلساتی را تشکیل داده اند.

وی ایجاد صندوق نیکوکاری فناوری و استفاده از ظرفیت های وقف به ویژه در پهنه اقبال را از خروجی های جلسات این کمیته برشمرد و افزود: چند طرح توسط این کمیته مشاوره شده و به سرمایه گذاران معرفی و این روند همچنان ادامه دارد.
شبکه سازی با صنعت و دستگاه های دولتی و انجام پروژه «یزد، شهر نوآوری»، از دیگر پروژه های معاونت فناوری و نوآوری پارک است که دکتر لطفی توضیحاتی در این موارد ارائه نمود.
وی با اشاره به مصوب شدن طرح جامع پارک علم و فناوری یزد در دو شورای بالادستی استان یعنی کارگروه زیربنایی استان و شورای برنامه ریزی و توسعه استان، گفت: این دو اتفاق مبارک باعث می شود، تمام دستگاه های اداری و اجرایی استان این اراضی را به طور رسمی شناخته و تمامی شرایط برای آغاز ساخت و ساز شرکت ها مهیا شود.
لطفی از تامین آب و برق برای عملیات ساخت این اراضی خبر داد و گفت: شرایط برای ساخت و ساز شرکت ها کاملا مهیا است و شرکت هایی که قطعات اراضی شان را دریافت کرده اند باید سریعتر ساخت و ساز را آغاز کنند تا پیش از اتمام مدت زمان ساخت، کار خود را پایان دهند.
وی با اشاره به عدم افزایش اجاره بهای شرکت های پارک در سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور، گفت: امسال با هماهنگی نمایندگان شرکت ها مبلغ اجاره بها را تعیین نموده و با توجه به شرایط اقتصادی شرکت ها، مبلغ خدمات فناوری را در آن محاسبه نکرده ایم.
لطفی سیاست راهبردی پارک علم و فناوری یزد را تبدیل مرکز فناوری اقبال به یک کانون رشد با حضور شرکت های دوره پیش رشد و سال های ابتدایی دوره پسا رشد دانست و گفت: در این راستا می خواهیم پهنه اقبال و طرح جامع محلی برای شرکت های پسا رشد باشد.
وی با اشاره به حضور فعال برنامه سازان صدا و سیما در پارک علم و فناوری یزد و در قالب برنامه زنده تلویزیونی «و اما امشب»، این برنامه را فرصتی برای شناساندن پارک و شرکت های آن به مردم و پاسخگویی مسوولین به مشکلات و سوالات شرکت ها دانست و گفت: شرکت هایی که علاقه مند به حضور در این برنامه هستند می توانند با مراجعه به پردیس های خود ثبت نام نموده و فرصت حضور در این برنامه را کسب کنند.
لطفی شفافیت و پاسخگویی را همچنان سیاست های اصلی پارک دانست و گفت: با توجه به توان محدود پارک سعی داریم هر چه بیشتر از شرکت های پارک در اداره و مدیریت مجموعه استفاده کنیم.
در پایان نشست مدیران عامل شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری یزد مسائل خود در زمینه پیگیری معافیت های مالیاتی، کارت بازرگانی شرکت ها، اینترنت و تلفن و…. را مطرح نموده و رئیس پارک به سوالات آن ها پاسخ داد.